Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic DMC-FX7: Kolibřík nabitý možnostmi

2.11.2004, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Japonská firma Matsushita Electric vyrábí celou řadu elektronických přístrojů pod několika značkovými jmény. A pod označením Panasonic se do našich krajů nedostávají jen televizory, videa a DVD přehrávače, ale také fotoaparáty. Na jeden z nich se podíváme blíže v této recenzi.
Kapitoly článku:
  1. Panasonic DMC-FX7: Kolibřík nabitý možnostmi
  2. Technické parametry
  3. Ovládání
  4. Praktické zkušenosti
  5. Závěr
Konkrétně se jedná o model Panasonic DMC-FX7 spadající do rodiny fotoaparátů Lumix. Na první pohled jde o fotoaparát kompaktních rozměrů, který by se dal zařadit mezi tzv. digitální šperky. Ať už si pod tímto slovem vybavíme cokoliv, jedno je jasné - přístroj rozhodně nikomu neudělá ostudu, spíš bude naopak centrem pozornosti. Do vínku dostal nejen 5Mpix rozlišení, které je zárukou již velmi kvalitních snímků, ale také optický stabilizátor obrazu, což je u kompaktních přístrojů zcela ojedinělé. Pojďme se však na fotoaparát podívat blíž.

Testovaný přístroj byl v barevném provedení lakované černé barvy, firma nabízí ještě tři barevné varianty: matnou modrou, starorůžovou a klasickou stříbrnou. Takže je zcela určitě z čeho vybírat.


První, čeho si na čelní stěn všimneme, je objektiv. A to ne ledajaký! Panasoniky se totiž dodávají s objektivy světoznámé firmy Leica, která vyráběla optiku již před první světovou válkou a jejíž zásluhou vznikly první kinofilmové fotoaparáty, které odstartovaly masové využití. Ve vypnutém stavu je objektiv zasunut v těle přístroje, po jeho zapnutí se uvede do pracovní polohy. Nad objektivem se nachází vestavěný blesk standardních rozměrů. V pravém horním růžku je poslední aktivní část této strany přístroje - infračervené světlo pro přesnější ostření ve tmě (AF assist lamp), které také slouží jako indikační dioda samospouště. Pro lepší držení (pro velké ruce je přístroj skutečně titěrný) je na levé straně něco jako náznak gripu, který zde ale plní i jistou kosmetickou funkci a je na něm vyraženo typové označení přístroje.


Horní strana nabízí "plejádu" funkčních prvků. V prvé řadě zde nalezneme přepínač On/Off, kterým přístroj uvádíme do provoz či vypínáme. Hned vedle něj je umístěna spoušť, jejíž prstenec plní funkci zoomu. V pravém horním růžku je potom tlačítko optického stabilizátoru obrazu a v dolní části strany vykukuje kotouč, kterým se volí jednotlivé režimy přístroje. Na horní desce je též přítomen zvukový speaker a mikrofon.


Tím se dostáváme ke stěně zadní, které naprosto dominuje velký 2.5" LCD displej. Přístroj totiž není vybaven ani průhledovým hledáčkem, takže LCD supluje jeho funkci. Vedle displeje je křížový volič s tlačítky pro pohyb v menu a potvrzování. V případě, že je zvolen snímací režim, plní tato tlačítka speciální funkce související s expozicí (např. samospoušť a kompenzace expozice). Pod tímto křížem jsou jen dva prvky - jeden slouží k přepínání režimů displeje, druhý k mazání snímků a přepínání kontinuálního snímání.


Na pravé straně (při pohledu od zadní stěny) jsou za dvířky ukryty kontakty AV/TV, USB a DC. Nutno podotknout, že první dva zmíněné mají společnou zásuvku. Otevírání je více než snadné, i když dvířka potom visí na gumovém táhle. V horní části je očko pro poutko, které je díky velikosti (či spíš
malosti) fotoaparátu více než vhodné.


Na spodní stěně přístroje lze nalézt už jen dvířka ukrývající dobíjecí Li-Ion baterii a prostor pro paměťovou SD kartu a závit pro stativový šroub, který je dnes již nepsaným standardem. Bateriový prostor je snadno přístupný, baterie je dodatečně zajištěna ještě další pojistkou, SD karta se vyjímá tradičně a naprosto bez problémů.