Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?

Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?
, , recenze
Po dvou letech tu máme nový špičkový ultrazoom od Panasonicu. Lumix FZ2000 dostal ještě větší 20× optický zoom, přitom má stále 20MPx 1" senzor, podporu 4K videa a potěší také další optimalizace pro video včetně přítomnosti třípolohového ND filtru.reklama
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Panasonic nedávno představil nový špičkový ultrazoom Lumix FZ2000, který je nástupcem starší verze FZ1000. Proti ní přináší pár užitečných vylepšení, která se ale bohužel promítla také do mnohem vyšší ceny. Už tak slušný optický zoom byl zvýšen na 20násobek, výhodou je také širokoúhlejší začátek na 24mm přepočtené ohniskové vzdálenosti. Fotoaparát dostal také větší rozsah clon, třípolohový ND filtr, optimalizace pro video (ještě hladší zoomování, nastavení rozsahu jasů, barevné profily, Dolly Zoom, téměř nekonečné možnosti nastavení, Cinema 4K rozlišení) a další. Určitě je se na co těšit.


Recenze Panasonic Lumix FZ2000
Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix FZ2000 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.Ergonomie a rozmístění ovládacích prvkůVelký 1,0" senzor a 20× optický zoom při stále slušné světelnosti logicky znamenají větší rozměry objektivu a celý fotoaparát rozhodně nepatří mezi ty malé. Vždyť i s baterií se jeho hmotnost blíží k jednomu kilogramu. Zpracování je velmi slušné, vše drží pěkně pohromadě, a i když fotoaparát nepůsobí luxusně, dojem je hodně dobrý, konstrukce je hodně bytelná. Díky rozumně velkému gripu a spoustě pogumování se také dobře drží, takže zde vše v pořádku (pokud vám nebude vadit výše zmíněná vysoká hmotnost).


Panasonic Lumix FZ2000 celkový pohled


I Lumix FZ2000 dostal objektiv Leica, ze 16× optického zoomu u předchůdce se nyní vyklubal 20× zoom. Výhodou je, že objektiv nyní nabídne jak širokoúhlejší začátek (24 mm proti 25 mm), tak i delší konec (480 mm proti 400 mm). Na druhou stranu je nutné počítat s lehce zhoršenou světelností z F2,8-4,0 na nynějších F2,8-4,5. Objektiv nyní umožňuje clonit až na F11 (původně jen F8) a má i třípolohový ND filtr.

Zoom se dá ovládat nejen vícepolohovou páčkou, ale také zoomovacím prstencem. Ten má krásně hladký chod, neboť vazba je elektronická. Ze začátku je trochu gumová a odezva není úplně okamžitá, stále je ale více než akceptovatelné a patři k těm dostatečně svižným. Je zde i kroužek pro manuální ostření, kde je odezva bezprostřednější a citlivost je nastavena ideálně. S objektivem lze používat filtry o průměru 67 milimetrů.


Panasonic Lumix FZ2000 objektiv


Jinak než takhle fotoaparát v zapnutém stavu neuvidíte. Má vnitřní zoomování, takže i při změně ohniskové vzdálenosti se vysunutí objektivu ani trochu nemění. Na tomto snímku dobře vidíte oba prstence, o kterých jsme mluvili v předchozích odstavcích. Vidíte tu interní výklopný blesk, stereo mikrofony a sáňky na externí blesk. Nalevo je pak kolečko režimů, které ovládá sekvenční snímání, samospoušť a různé bracketingy.


Panasonic Lumix FZ2000 horní strana


Chod kolečka fotografických režimů je poměrně tuhý, ale nikoli problematický. Najdete u něj také páčku k zapnutí a vypnutí přístroje. Neoznačené kolečko vpravo dole může dle nastavení v menu ovládat např. expoziční čas nebo clonu, dá se jím i pohybovat v menu. Tlačítko Fn4 je funkční, tedy uživatelsky konfigurovatelné a ve výchozím nastavení je tu korekce expozice. Červené tlačítko nijak nepřekvapí, to slouží k natáčení videa. Prodleva při spuštění činí 0,7 sekundy, což není špatné. Při vypnutí se nahrají ještě tak dvě desetiny sekundy, nicméně počítejte také s tím, že zpracování a uložení výsledného souboru si vezme ještě další asi dvě až tři sekundy. Spoušť má bezproblémový chod, páčka zoomu je pak vícepolohová a dovoluje nastavit různé rychlosti zoomování.


Panasonic Lumix FZ2000 horní ovládácí prvky


Zde vidíte výklopný blesk, který vyskakuje poměrně vysoko a daleko. I díky tomu jsem nezaznamenal žádné problémy s efektem červených očí.


Panasonic Lumix FZ2000 blesk


Polohovatelný displej působí o mnoho lépe než na starší FZ1000. Rámeček je užší a celé řešení vypadá moderněji (i když FZ1000 měl displej stejně velký, kvůli zapuštění vypadal být menší). Rozlišení displeje je 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), obraz je ostrý, detailní, k pozorovacím úhlům nelze mít žádné námitky. Potěší také to, že je dotykový, což se hodí např. u videa a dokonce lze polohovat ostřící body i tehdy, když se díváte do hledáčku. Navíc si můžete nastavit, zda v takovém případě budete chtít bod polohovat pomocí tzv. offsetu (je jedno, kam se na displeji dotknete prstem - když od tohoto libovolného místa půjdete např. doprava, i bod se posune doprava, ať už byl kdekoli).

Příjemný je také elektronický OLED hledáček s automatickým přepínáním. Má velmi slušné rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů) a také nadprůměrné 0,74× přepočtené zvětšení, čímž trochu překonává i nejednu full frame zrcadlovku. Za špatného světla je obraz překvapivě kvalitní, byť pochopitelně budete muset počítat se šumem. Logicky se pak prodlužují i expoziční časy a obraz se v hledáčku začne pohybově rozmazávat. Na širokém úhlu záběru to na běžné snímání stačí velmi bohatě (tak zběsile pohybovat fotoaparátem určitě nebudete, aby to mohlo vadit), nicméně po přizoomování už to začne být horší. I tak to ale na drtivou většinu situací s přehledem stačí. Nalevo od hledáčku najdete tlačítko pro přepnutí EVF a velkého displeje.


Panasonic Lumix FZ2000 výklopný displej


Dále na zadní straně vidíte páčku ostřících režimů, kde se zapíná i manuální ostření a případné zámky expozice a AF dle nastavení v menu. Funkční tlačítko Fn5 ve výchozím stavu aktivuje quick menu pro rychlé nastavení vybraných položek. Režim prohlížení má u Panasonicu tradičně otravný úsporný režim, kdy se fotoaparát vypne po necelých 15 sekundách prohlížení (což naštve, pokud zrovna chcete fotit a musíte čekat, až se fotoaparát znovu nastartuje - naštěstí nabíhá poměrně rychle). Tlačítko DISP upravuje zobrazení displeje.

Následuje čtyřsměrný volič, kde se nahoru upravuje ISO citlivost, vpravo vyvážení bílé, dole makro režim a nalevo výběr ostřících bodů. Ve většině režimů lze toto nastavení přebít dotykem na displej, který nastaví AF bod podle tohoto dotyku. Uprostřed je potvrzovací tlačítko MENU/SET, kterým se dostanete také do hlavního menu. Jako poslední je zde funkční tlačítko Fn6, které funguje také jako tlačítko zpět nebo pro mazání snímků. V neposlední řadě by bylo dobré zmínit, že funkční tlačítka jsou i softwarová na displeji.


Panasonic Lumix FZ2000 zadní strana


Na pravé straně je pak slot pro jednu SD kartu a nechybí ani vstup pro dálkové ovládání.


Panasonic Lumix FZ2000 slot pro kartu


Jinak už na pravé straně kromě ouška na provlečení popruhu nic moc dalšího nenajdete.


Panasonic Lumix FZ2000 pravá strana


Levá strana je mnohem zajímavější. Začneme objektivem. Zde vidíte tři funkční tlačítka, která se vztahují k videosekvencím. Např. stiskem jednoho zrychlujete natáčení videa, druhým pak natáčíte zpomalené videosekvence a podobně. Vidíte zde také interní ND filtr, který má vedle možnosti být vypnutý také tři různé síly efektu (1/4: 2 EV, 1/16: 4 EV a 1/64: 6 EV). Jeho řízení je možné nechat také na automatice.


Panasonic Lumix FZ2000 levá strana


Po odklopení krytek tu najdete USB port, HDMI port a 3,5mm jack pro sluchátka. Když se podíváte na fotografii výše, uvidíte i vstup pro externí mikrofon. Lumix FZ2000 to s videosekvencemi myslí opravdu vážně.


Panasonic Lumix FZ2000 porty


Spodní strana je už logicky jednodušší. Máte tu kovový závit pro stativ a krytku prostoru pro baterii.


Panasonic Lumix FZ2000 spodní strana


O energii se tu stará Li-Ion akumulátor DMW-BLC12E s napětím 7,2 V a kapacitou 1200 mAh.


Panasonic Lumix FZ2000 baterie


Balení je rozumně bohaté, najdete zde krytku objektivu se šňůrkou, popruh, akumulátor, nabíječku se síťovým kabelem, USB kabel, manuál a zajímavou sluneční clonu.


Panasonic Lumix FZ2000 příslušenství


Panasonic Lumix FZ2000 zatím vypadá velmi slibně. Další kapitoly pak ukážou, jak na tom bude i v praxi.

Panasonic Lumix DMC-FZ2000
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejpopulárnější kompakty
Nejnovější články
SDXC karty dostávají UHS-III rozhraní a dvojnásobnou rychlost SDXC karty dostávají UHS-III rozhraní a dvojnásobnou rychlost
Zatímco se UHS-II karty rodiny SD ještě ani nezačaly pořádně používat, už tu máme nový UHS-III standard. Ten je kompatibilní se staršími standardy a přináší až dvojnásobnou rychlost přesahující 600 MB/s.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Telezoom Sigma Contemporary 100-400mm F5-6.3 OS Telezoom Sigma Contemporary 100-400mm F5-6.3 OS
Poslední novinkou ze čtveřice nedávno představených objektivů Sigma je Contemporary 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM. Tato verze je zajímavá tím, že zoomování je možné provést otáčením prstence i jeho manuálním vytažením.
26.2.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  8 komentářů
Fujifilm uvádí video objektivy Fujinon MK pro Sony E Fujifilm uvádí video objektivy Fujinon MK pro Sony E
Natáčení videa je dnes hodně populární disciplína. Fujifilm si je toho vědom, a proto představuje speciální video objektivy řady MK, konkrétně světelné MK 18-55mm T2.9 a 50-135mm T2.9. Zajímavé je to, že budou určeny pro bajonet Sony E.
23.2.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  3 komentáře
Světelný zoom Sigma Art 24-70mm F2.8 DG OS HSM Světelný zoom Sigma Art 24-70mm F2.8 DG OS HSM
Třetí novinkou ve výrobním programu společnosti Sigma je nový světelný zoomovací objektiv Art 24-70mm F2.8 DG OS HSM. V celém ohniskovém rozsahu má konstantní světelnost F2,8 a k dispozici je také optická stabilizace obrazu.
23.2.2017,  aktualita, Milan Šurkala
Nejrychlejší SDXC karty Sony SF-G dosahují až 300 MB/s Nejrychlejší SDXC karty Sony SF-G dosahují až 300 MB/s
Nejrychlejšími SDXC kartami na trhu se stanou nové modely Sony SF-G, které dle výrobce slibují rychlost přenosu až 300 MB/s. K tomu pochopitelně využívají velmi rychlého rozhraní UHS-II a k dostání budou v kapacitě až 128 GB.
22.2.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář