Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
reklama

Panasonic Lumix FZ300: opět na špici

9.11.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nástupce Lumixu FZ200 na sebe nechal čekat tři roky. Stále je to ale vynikající fotoaparát, a proto se dnes podíváme, o kolik je jeho nástupce FZ300 lepší. Přináší např. vodě odolnost, 4K videosekvence a zůstala konstantní F2,8 světelnost.
reklama
Až po třech letech se objevil nový Panasonic Lumix FZ300, který nahradil starší model FZ200. Dlouhá doba ale ničemu nevadila, protože starší model je i dnes bezkonkurenčně nejlepší koupí v rámci své kategorie. Otázkou tedy bude, jak na tom bude novinka. Ta nyní cenově spadá mezi starší modely Lumix FZ200 a vyspělejší FZ1000. V zásadě jde o lehce poupravenou FZ200, kdy tu nadále máme malý 1/2,3" senzor s 12 megapixely a objektiv s rozumným 24× optickým zoomem a konstantní světelností F2,8 v celém rozsahu. Novinkou je však např. podpora 4K videa a vodě odolnost. Najdete tu dokonce technologii DFD, která simuluje fázové ostření pomocí dvou jinak kontrastně zaostřených snímků. Bude tedy zajímavé sledovat, jak si nový Lumix FZ300 povede v našem náročném testu.


Recenze Panasonic Lumix FZ300



Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix FZ300, ukázky ovládání a Wi-Fi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


I když Lumix FZ300 používá stejně velký senzor a stejný objektiv jako předchozí model FZ200, ve všech rozměrech přibral nějakých 5 až 7 milimetrů a nemálo vzrostla také jeho hmotnost (o více než 100 gramů). Nutno tedy říci, že se začíná rozměry a hmotností přibližovat modelu FZ1000 s podstatně větším 1" senzorem. Zpracování je výborné, fotoaparát působí velmi solidně, tuze, kvalitně. Díky vodě odolnosti vše krásně lícuje, je utěsněné a spáry mezi jednotlivými částmi jsou velmi malé. U blesku sice těsnící gumu nenajdete, ale zase je to řešeno zásuvnými kolejničkami, přes které se voda nedostane. Také držení je hodně slušné. Kdyby byl fotoaparát o něco vyšší, držel by se ještě lépe, ale tvar a délka gripu je lepší než i u některých zrcadlovek.


Panasonic Lumix FZ300 celkový pohled


Na přídi vidíte objektiv, kterému se budeme věnovat v následujícím odstavci. Zde ještě vidíte velký grip a přisvětlovací diodu, která funguje i jako kontrolka samospouště.


Panasonic Lumix FZ300 přední část


Objektiv Leica má 24× optický zoom ve velmi příjemném rozsahu od přepočtených 25 milimetrů po maximálních 600 mm. Je tedy dosti širokoúhlý (byť spousta konkurence začíná na ještě trochu širokoúhlejších 24 mm) a především potěší konstantní světelností F2,8 v celém ohniskovém rozsahu, což nemá žádný z jeho konkurentů. V tomto Panasonic vede s doslova brutálním náskokem. Je sice nutné říci, že proti konkurenci naopak zdaleka nedosáhne zoomem tak daleko (na focení Měsíce tu jsou lepší jiné ultrazoomy), ale tento přístup je mně osobně sympatičtější a myslím, že i obecně užitečnější. Objektiv má závit pro 52mm filtry. Zoom se může ovládat páčkou na gripu, ale je zde i páčka na straně objektivu. V obou případech jde o dvoupolohové řešení s rychlým a pomalým zoomováním.


Panasonic Lumix FZ300 objektiv Leica


Zde vidíte mechanicky výklopný blesk. Vyklápí se dostatečně vysoko a daleko. Nehrozí tedy stínění si bleskem.


Panasonic Lumix FZ300 blesk


Nalevo od ramena blesku je vidět posuvné tlačítko pro vyklopení blesku. Pak je zde samotný blesk, dva mikrofony pro stereo zvuk a sáňky pro externí blesk. Kolečko fotografických režimů je spíše z těch tužších, přesto se ale ovládá docela komfortně. Vedle něj je páčka pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Zde je nutné říci, že fotoaparát sice velmi rychle nabíhá, ale vypínání je poněkud pomalejší, jako by fotoaparát ještě čekal, zda si to nechcete rozmyslet. Následuje neoznačené kolečko, kterým nastavuje clonu, čas, ve spolupráci s dalšími tlačítky třeba korekci expozice a mnoho dalšího. Dá se používat ve většině menu nabídek na procházení jednotlivých položek.


Panasonic Lumix FZ300 horní strana


Tlačítku Fn2 lze nastavit jednu z 53 různých funkcí. Když jsem dostal fotoaparát na test, bylo zde nastaveno přepínání funkcí pro neoznačené kolečko. To tedy normálně vybírá clonu nebo čas, ale stačí zmáčknout Fn2 a už jím můžete rychle nastavovat ISO citlivost a kolečkem pro manuální ostření na levé straně objektivu pak vyvážení bílé. Tlačítko Fn1 je opět funkční, ve výchozím stavu je tu korekce expozice (její hodnotu pak ovládáte horním kolečkem). Červené tlačítko spouští natáčení videa. Prodlevy u startu i vypnutí natáčení videa jsou zhruba půl sekundy (začne se nahrávat o půl sekundy později a stejně tak se nahraje ještě půl sekundy navíc po zmáčknutí).

K páčce zoomu nemám výhrady, je dvoupolohová a můžete tak snadno korigovat rychlost zoomování. Poněkud nepříjemná je ale nerovnoměrnost rychlosti zoomování. Rozsah 25 až zhruba 140 milimetrů proletí objektiv dost rychle, ale poté i při stejném vychýlení páčky dochází už jen k relativně pomalému zoomování. Toto platí pro oba režimy, kdy první část ohniskového rozsahu mění úhel záběru rychleji než druhá část. Nepříjemné je to např. u videa, kdy odzoomováváte, plynule a pomalu se rozšiřuje úhel záběru a najednou fotoaparát chytí "turbo" a rychleji rozšíří záběr (aniž byste měnili tlak na páčku). Tlačítko spouště má rozumně nastavené místo namáčknutí i zmáčknutí. U testovaného kusu se zpočátku tlačítko zasekávalo, ale po chvíli (asi třech čtyřech zablokováních) se "ochodilo" a přestalo dělat problémy.


Panasonic Lumix FZ300 PASM kolečko


Fotoaparát je vybaven 3,0" displejem s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obraz je příjemně ostrý a detailní, pozorovací úhly jsou naprosto v pořádku. Displej je plně polohovatelný, takže lze snadno fotit např. od země nebo naopak nad hlavou a tuto možnost jsem nezřídka využíval. Displej je dotykový, což je skvělé pro výběr ostřících bodů.


Panasonic Lumix FZ300 výklopný displej


Nad displejem je elektronický hledáček, jehož úhlopříčka je 0,39" a nabídne 0,7× přepočtené zvětšení. I když bych mu tipoval trochu menší zvětšení, hledáček je opravdu hodně velký a překonává drtivou většinu, ne-li všechny APS-C zrcadlovky. A to mluvíme o ultrazoomu s 1/2,3" senzorem. Rozlišení EVF činí 1,44 milionu bodů (800×600 RGB pixelů), je tedy dost detailní. Hledáčky sice dnes už mívají i více pixelů, nicméně i na dnešní poměry je to stále výborné. Najdete tu i automatické přepínání displeje a hledáčku. Nalevo od hledáčku je funkční tlačítko, kterému je možné přiřadit jednu z 53 funkcí, ve výchozím stavu slouží k manuálnímu přepínání hledáčku a displeje.


Panasonic Lumix FZ300 zadní strana


Napravo od hledáčku je přepínač ostřících režimů. Původně jsem jej čekal u ostatních ostřících přepínačů na levé straně objektivu, takže mi chvilku trvalo, než jsem přišel na to, kde se zapíná manuální zaostřování. Na výběr tu tedy máte jednorázové ostření, průběžné a manuální. S manuálním nejsou žádné problémy, velmi příjemně se ovládá pomocí rolleru na levé straně objektivu. Uprostřed náhledu se zvětší výřez, lze přidat i focus peaking a mohu říct, že jsem až nechápal, jak dobře se dá i v noci manuálně ostřit u ultrazoomu, který má jen maličký 1/2,3" senzor a měl by strašně šumět. Kupodivu, nešumí ani zdaleka tak moc, jak bych čekal. Opravdu výborné. Uprostřed je tlačítko AF/AE LOCK pro zamknutí expozice, ostření nebo obojího dle nastavení v menu. Tam lze nastavit i to, zda bude zámek aktivní jen při držení tlačítka nebo bude stačit jej stisknout a zůstane aktivní.

Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Už tradičně mi u Panasonicu pil krev agresivní úsporný režim objektivu, který zatáhne objektiv po 15 sekundách prohlížení snímků. Nejde to nastavit, nejde s tím nic dělat. Prostě pořád se člověk dostává do situace, kdy se dívá na vyfocený snímek, zkoumá, zda jej má vyfotit znovu a v momentě, kdy chce dále fotit, se zrovna začne zatahovat objektiv. Pokud jste fotili něco s maximálním zoomem, čekáte několik sekund na zatažení objektivu, pak musíte fotoaparát znovu nastartovat a znovu několik sekund zoomujete na maximální zoom. Doslova k zbláznění. Stane-li se vám toto na maximálním zoomu, prodleva k opětovnému rozjetí fotoaparátu činí zhruba 9 sekund (odzoomování, nastartování, zazoomování zpět na maximum), a to nepočítám ostření. Pokud zkoumáte vyfocenou fotku jen na jednom místě, patrně se vám to nestane, ale pokud si zvětšený náhled prohlížíte třeba na dvou nebo třech místech, případně se rozhodnete ji smazat, začátek úsporného režimu často padne akorát na ukončení prohlížení.

Tlačítko DISP upravuje zobrazení displeje a následně tu máme čtyřsměrný ovladač. Směrem nahoru se nastavuje ISO, vpravo je vyvážení bílé, dole samospoušť a sekvenční snímání, vlevo pak výběr ostřících bodů. Protože je displej dotykový, dá se toto velmi snadno udělat i dotykem na displeji. Prostřední tlačítko MENU/SET slouží jako potvrzovací, případně pro vstup do hlavního menu. Poslední funkční tlačítko Fn3 má opět přiřazenu jednu z 53 funkcí. Ve výchozím stavu nicméně spouští quick menu a v režimu prohlížení maže snímky.


Panasonic Lumix FZ300 ovládací prvku vzadu


Na tomto snímku vidíte maximální zazoomování objektivu. Také je tu vidět ouško na provlečení popruhu a krytka prostoru pro porty.


Panasonic Lumix FZ300 pravá strana


Poněvadž je fotoaparát utěsněný proti vodě, je krytka široká jak vrata protiatomového krytu a podobně se i otevírá. Tady je opravdu vidět, že to s vodou myslí Panasonic docela vážně. Najdete tu zdířku pro dálkové ovládání, HDMI port a USB port (bohužel nejde o klasické microUSB). Krytka se nadá nějak moc vychýlit, takže připojování kabelů není zrovna z nejsnazších.


Panasonic Lumix FZ300 porty


Konečně se dostáváme k levé straně a tlačítkům na objektivu. Nejvíce vepředu je zoomovací páčka. Ta je sice dvoupolohová stejně jako páčka zoomu u spouště, nicméně je výrazně citlivější (musíte se více snažit a být dost citliví, abyste zapnuli jen pomalé zoomování). Na rychlý zoom je to naopak výborný nástroj. Kulaté tlačítko přepíná makro režim, nahoře je pak roller, kterým se velmi snadno manuálně ostří. Za určitých podmínek (např. při stisku tlačítka Fn2 ve výchozím nastavení) lze dočasně přiřadit tomuto kolečku výběr vyvážení bílé. Vidíte tu i malý reproduktor.


Panasonic Lumix FZ300 levá strana


Kdo to myslí vážně s videosekvencemi, bude jistě potěšen přítomnosti zdířky pro externí mikrofon (s 3,5mm jackem).


Panasonic Lumix FZ300 zdířka pro externí mikrofon


Vespod je kovový závit pro stativ. Ten není ani v ose objektivu a dokonce ani v těžišti (to je překvapivě ještě dál od optické osy blíže k baterii).


Panasonic Lumix FZ300 spodní strana


Pod krytkou, která je opět utěsněná, najdete Li-Ion akumulátor DMW-BLC12E s napětím 7,2 V a kapacitou 1200 mAh. Je zde i místo pro SDHC/SDXC kartu. Zde mě poněkud překvapilo, že je krytka jištěna jen jednoduchou pojistkou. Vzhledem k různým utěsněním na různých místech bych zde čekal dvojité jištění.


Panasonic Lumix FZ300 baterie


Příslušenství je poměrně typické. Najdete tu fotoaparát s krytkou objektivu, šňůrkou, popruhem, nechybí ani nabíječka s kabelem, sluneční clona, USB kabel, pár krátkých manuálů a DVD (které mi ale mechanika nechtěla přečíst).


Panasonic Lumix FZ300 příslušenství


Panasonic Lumix FZ300 tedy zatím vypadá dost slibně. Další kapitoly se podívají na schopnosti focení.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ300
Typ senzoru1/2,3" MOS
Rozlišení celkové/efektivní12,8 / 12,1 Mpx
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3), RAW (.RW2 soubory), MP4, M2TS (AVCHD)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)4,5 - 108 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)25 - 600 mm
Světelnost objektivuF2,8
ClonaF2,8 - F8 (u videa F2,8 - F11)
Zoom24x optický, 2x inteligentní, 4x digitální
Automatické ostřeníDetekce tváře/očí, Sledování, Oblast 49, Vlastní Multi, 1 oblast, Pinpoint
Ostřící vzdálenost30 - 200 cm až nekonečno
Ostřící vzdálenost (makro)1 - 100 cm až nekonečno
Rychlost závěrky1/16000 s - 60 s (závisí na použití typu závěrky - 1/16000 s - 1 s plně elektronická, 1/4000 s - 60 s elektronická na první lamele)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISO100 - 6400
Sériové snímky12 fps, 6 fps (s live view), 6 fps (s AFC), 60 fps (ve sníženém rozlišení)
Typ hledáčku0,39" OLED hledáček (1,44 milionu bodů, 800×600 RGB pixelů, 100% pokrytí, 3,88x zvětšení, 0,7x přepočtené zvětšení)
LCD3,0" TFT (1,04 milionu bodů, 720×480 RGB pixelů, polohovatelný, dotykový)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion (7,2 V, 1200 mAh, 380 snímků přes displej, 360 snímků přes EVF)
Rozměry131,6 × 91,5 × 117,1 mm
Hmotnost bez baterií640 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.