Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix FZ38: nejlepší ultrazoom současnosti?

6.10.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Ultrazoomy Panasonic řady FZ jsou velmi oblíbené. V nové verzi Lumix FZ38 zůstal objektiv naštěstí stejný jako u předchůdce, Panasonic však vylepšil ostření, videosekvence, stabilizaci a čip dostal 12MPx rozlišení. Zůstane i nadále špičkou na trhu ultrazoomů?
Nástupce Panasonicu FZ28 spousta lidí očekávala s velkým napětím. Přidá se Panasonic k nesmyslné honbě za megapixely a zoomem? Nebo vypiluje FZ28 k dokonalosti? Část odpovědi už známe. Megapixely se navýšily, z 10 MPx je nyní 12 megapixelů při stejně malém 1/2,33" CCD čipu. Nový procesor Venus engine HD slibuje podstatně lepší odšumování, na což se rozhodně podíváme. Teoreticky totiž tyto hodnoty vyznívají spíše negativně, přeci jen vysoká hustota pixelů se v praxi zpravidla projevuje na vyšším šumu.
 
Na druhou stranu Panasonic příjemně překvapil tím, že novému modelu FZ38 ponechal v kategorii ultrazoomů kvalitní objektiv Leica s 18× optickým zoomem a výbornou světelností F2,8-4,4. Obětoval tak sice delší konec zoomu (který nicméně na reálných snímcích téměř nemáte šanci poznat), z čehož mohl profitovat v lepší světelnosti než je tomu u konkurence. Navíc, jak už předvedl v FZ28, objektiv patří k těm lepším s méně výraznými optickými chybami, které se např. u dnešních 20× a více zoomových objektivů projevují až nezdravě silně. Vylepšena byla také optická stabilizace, nyní s názvem Power O.I.S. místo Mega O.I.S. Slibuje dvakrát tak velký účinek.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Kdo už měl v ruce FZ28, ten při pohledu na FZ38 pocítí docela silné "dejá vu". Tělo FZ38 se totiž oproti svému předchůdci liší v detailech, ale základní tvar je naprosto shodný. Rozdíly jsou tedy tyto: stereo mikrofon na ramenu výklopného blesku, stříbrné okruží objektivu a vzadu nové tlačítko pro nahrávání videosekvencí, díky čemuž bylo ještě přesunuto tlačítko EVF/LCD. Zbytek je stejný. Tělo je tedy plastové a na první pohled působí poněkud laciněji, čemuž pomáhá i příjemně nízká hmotnost přístroje. Zpracování je ale dobré a díky malým rozměrům i hmotnosti se tento ultrazoomu dá nosit i v kapse (podzimní nebo zimní).



Na přídi si nelze nevšimnout velkého stříbřitého lemování objektivu. Tento prvek si ale výrobce mohl odpustit. Napravo (z tohoto pohledu) je přisvětlovací AF dioda, nad objektivem je pak logo Lumix a výklopný blesk. Nalevo je značení modelu FZ38 a dostatečný grip, který vylepšuje jistotu držení přístroje.



Starý známý objektiv má 18× optický zoom. To je v dnešní konkurenci nejméně, na druhou stranu Panasonic nemusel řešit tolik optických kompromisů a objektiv patří k opticky kvalitnějším. Ohniskový rozsah začíná na širokoúhlých 27 mm, končí pak na dostatečných 486 mm. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku i F4,4 na nejdelším jsou ve své třídě nejlepší. K dispozici je i inovovaná optická stabilizace Power O.I.S., která má nabízet dvojnásobný účinek oproti předchůdci. Přímo na objektiv lze našroubovat 46mm filtry, na okruží objektivu lze pak nasadit redukci a použít 55mm předsádky a filtry.



Seshora vidíte typický tvar ultrazoomu fotoaparátu. Z těla vyčuhuje tubus objektivu, po stranách jsou ouška na provlečení řemínku. Blesk je výklopný, jsou na něm umístěny stereo mikrofony, které mají za úkol vylepšit kvalitu zvuku videosekvencí. Ta byla FZ28 silně vytýkána. Napravo od blesku je kolečko fotografických režimů s přiměřeně tuhým chodem. Samovolně se neotočí, má dostatečnou aretaci, ale není ani přehnaně tvrdé. Dále doprava je už klasické posuvné tlačítko pro zapnutí fotoaparátu. Panasonic prý vylepšil čas nabíhání, ale upřímně řečeno, ani v nejmenším mi to tak nepřišlo. K tomu se vrátím za chvíli.

Směrem nahoru je zde tlačítko pro volbu ostření, pro aktivaci je však nutno jej chvilku podržet. Myslím, že by mohlo klidně fungovat ihned po stlačení. Následuje tlačítko FOCUS, jímž můžete upravit polohu bodu ostření, případně v 11zónovém režimu omezit automatice místa, kam může ostřit. Následuje spoušť s příjemným chodem a páčka zoomu. Zoomování je pohodlné a poměrně přesné. Páčka má dvě možnosti vychýlení. Malé umožní jen lehkou změnu zoomu, velké pak podstatně rychlejší zoomování.

Problémem našeho testovaného kusu byl s časem náběhu. Startovací čas fotoaparátu je dle údajů Panasonicu 1,2 sekundy. Teprve za dvě sekundy se na displeji ukázaly údaje a první fotku vyfotíte ještě o chvíli později. Když do toho zapojíte ještě zoom, musíte počkat ještě skoro další dvě sekundy, než FZ38 vůbec začne zoomovat. Fotografii s plným zoomem můžete pořídit zhruba až za 6 sekund od zapnutí fotoaparátu tlačítkem, a to je docela hodně. V této chvíli jsem si přál, aby testovaná FZ38 měla manuální zoom, který by nebyl závislý na elektronice.



Na zádi se nachází rozumně velký 2,7" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). Oproti FZ28 má nový model lepší pozorovací úhly, což byl velký problém předchůdce. Dnes patří pozorovací úhly k průměru. Samotné kontrastní údaje vypisované na LCD displeji jsou čitelné velmi dobře odkudkoli, obraz ale poněkud ztrácí kontrast a barvy. Jak je pro Panasonic typické, displej ukazuje zejména v interiérech snímky poněkud narůžovělé, či nafialovělé. Nad displejem je malý EVF hledáček s rozlišením 201.000 bodů. Ten přijde vhod, když je v okolí nepříjemné světlo bránící pohodlnému použití klasického LCD displeje. Napravo od hledáčku je tlačítko pro mechanické vyklopení blesku.



Napravo od displeje jsou hlavní ovládací prvky. Nahoře vlevo je tlačítko pro spuštění záznamu videosekvencí. Má to dvě výhody. Za prvé je možno natáčet kdykoli bez zdlouhavého otáčení hlavního kolečka (nicméně záznam začíná až po jisté prodlevě od zmáčknutí), za druhé je možno využít většinu nastavení fotoaparátu, tedy např. využít i scénické režimy jako Filmové zrno nebo Dírková komora. Směrem doprava je tlačítko AF/AE LOCK, které dle nastavení v menu zamkne expozici, ostření nebo obojí. Úplně napravo je posuvné tlačítko vstupu do režimu prohlížení. Kvůli tomu není možné z režimu prohlížení rychle vyskočit namáčknutím spouště, ale pouze opětovným posunutím tlačítka. Řešením je namapovat tuto funkci na Fn tlačítko.

Půjdeme-li směrem níže, lze si všimnout joysticku Q.MENU, který již dle svého názvu slouží ke vstupu do příjemného rychlého menu. Joystickem se v něm dobře naviguje i rychle nastavuje. Dalším tlačítkem je EVF/LCD, které přepíná zobrazení mezi EVF hledáčkem a LCD displejem. Vedle čtyřsměrného ovladače je ještě tlačítko DISPLAY, které upravuje zobrazení LCD displeje a často slouží také jako pomocné tlačítko různých funkcí a pak ještě jedno s ikonkou koše. Tím můžete v režimu prohlížení mazat snímky, ve fotografickém pak zapnout sekvenční snímání.

Čtyřsměrný ovladač má dělená tlačítka, která mají ten správný stisk i velikost. Směrem nahoru se upravuje korekce expozice (včetně blesku nebo expoziční bracketingu), vpravo blesk, dole je funkční tlačítko Fn a nalevo samospoušť. Uvítal bych, kdyby se samospoušť nemusela nastavovat po každém vyfoceném snímku znovu. Funkčnímu tlačítku můžete přidat některou z funkcí nabízených v menu, já sem dal prohlížení vyfocených snímků, protože posuvné tlačítko k tomuto určené má své mouchy. Takhle na Fn tlačítku je možné z režimu prohlížení vyskočit namáčknutím spouště, což je mnohokrát rychlejší. Uprostřed je tlačítko MENU/SET, které slouží ke vstupu do hlavního menu a potvrzování voleb.



Napravo je vidět gumový grip, vzadu pak malá krytka, pod níž naleznete slot pro USB kabel. Stejně jako u jiných nových fotoaparátů Panasonic, i FZ38 už má nový typ kabelu s jiným typem zdířky. Starší USB kabel vám tak bude na nic a fotoaparát bez vašeho kabelu k jinému počítači (např. při prezentaci snímků u známých) většinou nepřipojíte, málokdo má totiž nový typ kabelu. Vidíte také maximální vysunutí objektivu.



Levá strana není příliš zajímavá. Objektiv informuje o svém 18× optickém zoomu, 12MPx rozlišení a kodeku AVCHD lite pro videosekvence. U hledáčku si lze povšimnout dioptrickou korekci a na těle je krytka.



Pod touto krytkou najdete vstup pro napájení a HDMI port s plnou podporou VIERA Link.



Spodní část ničím nepřekvapí. Zhruba uprostřed těla je kovový závit pro stativ, nalevo pak krytka prostoru pro akumulátor a paměťovou kartu.



FZ38 podporuje rychlé a levné SDHC karty. Jako akumulátor je zde použit CGR-S006E, který se používá už od modelu FZ7. Máte-li starší ultrazoom této řady (FZ7 a novější), můžete jej klidně u FZ38 použít jako náhradní. Má napětí 7,2 V, kapacita pak činí 695 mAh (u starších modelů FZ měl kapacitu 710 mAh). Výrobce přesto hovoří o zvýšené výdrži 470 snímků na jedno nabití.



Panasonic Lumix FZ38 slibuje hodně zajímavé výkony. Dobře se ovládá, nabízí rychlé menu, zklame však delším časem náběhu, který se stává téměř nesnesitelným, pokud chcete u prvního snímku i zazoomovat.

Technické specifikace: Panasonic Lumix DMC-FZ38
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 12,1 MPx (celkové rozlišení 12,7 MPx)
Velikost snímače 1/2,33" CCD (přibližně 6,1×4,57 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4000×3000, 3264×2448, 2560×1920, 2048×1536, 1600×1200, 640×480
(3:2) 4000×2672, 3264×2176, 2560×1712, 2048×1360
(16:9) 4000×2248, 3264×1840, 2560×1440, 1920×1080
Rozlišení videa 1280×720 / 30 fps, 848×480 / 30 fps, 640×480 / 30 fps nebo 15 fps, 320×240 / 30 fps, stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 3:2, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), AVCHD Lite (pouze 1280×720, kvalita SH 17 Mbps, H 13 MBps nebo L 9 Mbps), AVI (Quick TIme Motion JPEG, všechna rozlišení)
Optika fotoaparátu
Značka LEICA DC VARIO-ELMARIT
Optický zoom 18×
Rozsah ohnisek (reálný) 4,8 - 86,4 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 27 - 486 mm
Světelnost objektivu F2,8 - F4,4
Rozsah clony F2,8 - F8,0 (wide), F4,4 - F8,0 (tele)
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ne (pouze scénický režim Vysoká citlivost)
Možnost použití předsádek ano (46mm filtry přímo na objektiv, případně 55mm filtry na redukci tubusu objektivu)
Digitální zoom ano (4×)
Zaostřování
Zaostřování Automatické, AF makro, Makro zoom, Manuální ostření
Detekce tváří, Sledování AF (AF Tracking), 11zónové, 1zónové (Vysokorychlostní), 1zónové, Bodové
Ostřící vzdálenost 30 cm - nekonečno (normal wide)
200 cm - nekonečno (normal tele)
1 cm - nekonečno (makro wide)
200 cm - nekonečno (makro 4× až 10× zoom)
100 cm - nekonečno (makro od 11× zoomu)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor Venus Engine HD
Měření expozice Mnohonásobné (celoplošné), Vyvážené na střed, Bodové
Citlivost ISO AUTO ISO (lze omezit na max. ISO 200, 400, 800 nebo 1600), 80, 100, 200, 400, 800, 1600, režim Vysoká citlivost (ISO 1600 až 6400)
Rychlost závěrky 1/2000 - 60 s (tele 1/1300 s až 60 s), automatické režimy a P (do 1 s), režim A, S (do 8 s), režim M (do 60 s)
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy Auto, Denní světlo, Pod mrakem, Stín, Blesk, Halogen, nastavení bílé 1, Nastavení bílé 2, Nastavení bílé v Kelvinech (2500 K až 10000 K)
Scénické režimy Portrét (Běžný, Jemná pleť, Exteriér, Interiér, Kreativní), Krajina (Běžný, Příroda, Architektura, Kreativní), Sport (Běžný, Exteriér, Interiér, Kreativní), Zblízka (Květy, Potraviny, Předměty, Kreativní), Noční portrét (Noční portrét, Noční krajina, Iluminace, Kreativní), SCN (Panorama Asistent, Oslava, Světlo svíčky, Dítě 1, Dítě 2, Mazlíček, Západ slunce, Vysoká citlivost, H-Sériové snímání, Série s bleskem, Panorámování, Hvězdná obloha, Ohňostroj, Pláž, Sníh, Letecké fotky, Dírková komora, Filmové zrno, Vysoká dynamika, Fotorámeček)
Samospoušť 2 s, 10 s, 10 s (3 snímky)
Sériové snímání 2,3 fps - normální (5 JPEG Standard, 3 JPEG High)
10 fps - vysokorychlostní (rychlostní priorita do 3 MPx)
6 fps - vysokorychlostní (obrazová priorita do 3 MPx)
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Automatický s redukcí červených očí, Zapnutý, Zapnutý s redukcí červených očí, Slow synchro s redukcí červených očí, Vypnutý
Vestavěný blesk - dosah 0,3-8,5 m (wide)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ano (EVF, 201.000 bodů)
LCD displej 2,7" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, miniHDMI typ C (podpora VIERA Link)
Paměťové karty SD, SDHC
Interní paměť 40 MB
Napájení Li-Ion akumulátor CGR-S006E, 7,2 V, 695 mAh (470 snímků)
Hmotnost 367 gramů (bez karty a akumulátoru), 414 gramů (s kartou a akumulátorem)
Rozměry 117,6 x 75,8 x 88,9 mm (tělo)
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství akumulátor CGR-S006E s nabíječkou a přívodním kabelem, USB kabel, AV kabel, řemínek, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, krytka objektivu se šňůrkou, sluneční clona + adaptér clony
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.