Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix GM5: mikro-CSC

2.2.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na opravdu maličký CSC fotoaparát, Panasonic Lumix GM5. Jde o zástupce populárního Micro Four Thirds systému s 16MPx senzorem a dotykovým displejem. Nezapomnělo se dokonce ani na hledáček.
Do dnešního testu se nám dostalo jedno z nejmenších CSC na trhu, maličký Panasonic Lumix GM5. Tento fotoaparát má 4/3" Live MOS snímač s rozlišením 16 megapixelů, podporuje Full HD video a protože je to CSC, můžete mu vyměnit objektiv. Na to, o jak malý fotoaparát se jedná, překvapí i tím, že je vybaven elektronickým hledáčkem a někoho může potěšit i dotykový displej. Do testu jsme vzali základní setový objektiv Lumix G Vario 12-32mm. Vyzkoušeli jsme jej i s dalšími dvěma objektivy, jejichž recenze přineseme v příštích dnech.

 

Recenze Panasonic Lumix GM5



Videorecenze CSC fotoaparátu Panasonic Lumix GM5 s ukázkami ostření, protisvětla a dalších testů.
 
 

Testované objektivy:


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Když jsem vybalil Lumix GM5 z krabice, velmi mě překvapilo, o jak maličký fotoaparát se jedná. V podstatě bez nasazeného objektivu má rozměry profi kompaktu Sony Cyber-shot RX100, na což se za chvíli podíváme. Tělo nemá žádný grip, ale kupodivu vepředu ani nějak nechybí, pokud budete s fotoaparátem používat malé a lehké objektivy. S většími a těžšími bude zákonitě problém zejména proto, že hlavní problém je vzadu. Místo na palec takřka neexistuje a dotykový displej se pak paradoxně stane jednou z těch otravnějších věcí na fotoaparátu - palec není kam strčit a často se dotkne displeje. O tom rovněž podrobněji až za chvíli.


Panasonic Lumix GM5 s 12-32mm objektivem


Zpracování fotoaparátu je výborné, zde lze rozhodně chválit. Tělo působí dostatečně tuze, nic nevrže. Jak vidíte na obrázku, docela slušnou výbavu můžete sehnat v opravdu malém balení (dalším objektivům se budeme věnovat v recenzích, které uveřejníme v následujících dnech). I ten telezoom je opravdu prťavý.


Panasonic Lumix GM5 se třemi objektivy


Tady už je slibované srovnání s kompaktem Sony Cyber-shot RX100. Tento 1" kompakt má v podstatě stejné rozměry těla a rozdíly jsou akorát v tom, jak moc čouhá objektiv.


Panasonic Lumix GM5 versus Sony RX100


Lépe to vynikne při horním pohledu. Délka i šířka těla je takřka stejná, pouze ty nasazené objektivy udělají z GM5 trochu větší fotoaparát. Výsledkem je, že i s telezoomem je GM5 výrazně skladnější než např. nedávno testovaný profi kompakt Canon PowerShot G1 X Mark II.


Panasonic Lumix GM5 versus Sony Cyber-shot RX100


Zde vidíte takřka holou příď bez gripu. Za bajonetem se skrývá 16MPx 4/3" Live MOS snímač. Jak je už u fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy zvykem, je vybaven systémem čištění senzoru, ale ten nevyčistil snad nic. Na čipu už bylo dost prachu, ale ani po mnohonásobném spuštění této funkce nezmizelo snad ani jedno smítko. Na straně od bajonetu je vidět tlačítko pro odjištění objektivu.


Panasonic Lumix GM5 Live MOS senzor


Pro tuto recenzi použijeme set s objektivem Lumix G Vario 12-32mm f/3.5-5.6 ASPH. Ten má skládací konstrukci, takže nejprve je nutné objektiv vysunout, což trochu zdržuje. Na druhou stranu, nikdo vás nenutí jej vždy zasouvat zpět a tak můžete chodit celý den s odjištěným objektivem a zajistit jej jen při transportu v brašně. Není tu žádná pojistka, ale pouze tužší chod zoomovacího kroužku, což celou operaci usnadňuje. Pro odjištění i zajištění je tak potřeba jen vyvinout trochu více síly a je to (jinak se objektiv hladce pohybuje v rozsahu 12-32 mm). Nemá kroužek pro manuální ostření, to je nutné provést ve fotoaparátu. Závit pro filtry má maličký 37mm průměr.


Panasonic Lumix GM5 12-32mm setový objektiv


K fotoaparátu dostanete i externí blesk poněkud zvláštního tvaru. Na rozdíl od blesků u Sony nebo Samsungu není sklopný, a tak zabírá spoustu místa, osobně mi přišel být vzhledem docela škaredý. Vzadu je akorát tlačítko na jeho zapnutí a na straně pak tlačítko pro odjištění.


Panasonic Lumix GM5 s externím bleskem


Na horní straně jsou tedy sáňky na externí blesk (interní blesk tu nenajdete), dva mikrofony pro stereo zvuk. Dále je vidět kolečko pro výběr ostřících režimů včetně manuálního ostření.


Panasonic Lumix GM5 horní strana


Páčka kolem spouště zapíná fotoaparát, dobře se ovládá i v pletených rukavicích. Vadil mi ale chod spouště. Možná šlo jen o testovaný kus, ale spoušť bylo nutné domáčknout výrazněji, než bych čekal. Často se mi tedy stávalo, že jsem namáčkl, fotoaparát rychle zaostřil, domáčkl a nic se nestalo. Až po trochu výraznějším domáčknutí se snímek exponoval. Podobný pocit zpoždění je typický při elektronické závěrce a dlouhých časech (začátek expozice je tichý a nepoznáte ho), ale tady bylo nutné myslet na to, že je třeba být na spoušť trochu agresivnější, jinak se snímek často v momentu (nedostatečného) domáčknutí neexponoval. Pokud spoušť už nyní mačkáte silně a hluboko, patrně žádný problém mít nebudete a vše vám přijde být v pořádku, osobně jsem ale zvyklý na kratší dráhu chodu. Jako poslední je tu ztuha jdoucí kolečko fotografických režimů. Mohlo by být kapánek vyšší a s jemnější aretací poloh.


Panasonic Lumix GM5 ovládací kolečko


Dalším problémem je zadní část přístroje. Na jednu stranu je skvělé, že fotoaparát je tak malý a ještě má i docela solidní hledáček, vše si ale vybralo svou daň. Díky hledáčku nezbylo moc místa na displej, takže při 3,0" úhlopříčce má širokoúhlý poměr stran 16:9 a je velmi nízký a hlavně široký. To je fajn pro Full HD video s poměrem stran 16:9, ale nevhodné pro 4:3 snímky, které tak zabírají poměrně malou plochu displeje. Napravo od displeje tak kvůli jeho širokoúhlému poměru zbylo jen velmi málo místa na palec a ten v podstatě není kam dát.

A zde se dostáváme k dalšímu negativu přístroje, které by za normálních okolností bylo pozitivum. Tím je dotykový displej s hodně vysokou citlivostí. Úžasná věc pro ovládání, skvělá pro polohování AF bodu, jenže to by nesměl překážet palci. Protože vzadu není fotoaparát kde držet, váš palec se bude pořád pohybovat na hraně displeje a často hrozí to, že si omylem kliknete na displej a posunete AF bod do horního pravého rohu. Hrozí to především tehdy, když chcete něco nastavit otočným rollerem nad displejem. Někdo jiný možná bude fotoaparát držet jinak a problém nenastane, nicméně při pro mě přirozeném držení jsem měl AF bod v pravém horním rohu takřka po každé úpravě parametru rollerem. Měl jsem opravdu chuť "dotykovost" displeje vypnout (což lze).

Samotná "dotykovost" je ale výborná, máte tu dotykové quick menu, které krásně urychluje volbu některých parametrů a pro nastavování v tomto menu jsem si displej nemohl vynachválit. Má také solidní rozlišení a velmi dobré pozorovací úhly. Elektronický hledáček nad displejem má automatické přepínání, které budu také chválit. Zvětšení ale dosahuje jen hodnoty 0,92×, což po přepočtu znamená 0,46×. To je tedy lehce pod úrovní nejmenších hledáčku low-endových zrcadlovek a velikostí spíše připomíná hledáčky ultrazoomů střední třídy než hledáčky jiných CSC fotoaparátů. Odhlédneme-li ale od velikosti, pak je vše v pořádku. Rozlišení 1,166 milionu bodů je dostatečné, i za špatného světla obraz takřka nešumí a dá se tak vcelku bezproblémově manuálně ostřit při zvětšeném náhledu.

Pochopitelně při horším světle se obraz už pohybově maže (na displeji i v EVF), dá se to ale stále poměrně slušně používat. Napravo od hledáčku najdete tlačítko LVF/Fn2, které slouží k přepínání režimů hledáčku a displeje (včetně zapnutí automatického přepínání), k dispozici je však celkem 46 různých funkcí, které tomuto tlačítku můžete přiřadit. Totéž platí pro tlačítko Wi-Fi/Fn1, které ve výchozím stavu spouští Wi-Fi připojení, ale můžete mu dát takřka jakoukoli jinou funkci. Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Dále je tu roller pro nastavení clony, času, případně korekce expozice. Stačí jej jen zamáčknout dovnitř a přepínáte se mezi nastavením clony a korekce (režim A), času a korekce (režim S) nebo času a clony (režim M). Výborný nápad.


Panasonic Lumix GM5 LCD


Kvůli širokoúhlému displeji zbylo velmi málo místa nejen pro palec, ale i pro tlačítka, která jsou titěrná. Samotná pozice tlačítka pro nahrávání videa je dost nízko, ale upřímně řečeno, nevím, kde jinde by to mohlo být lepší a je to asi nejlepší místo, kam šlo za těchto podmínek strčit. Dále tu najdete čtyřsměrný ovladač. Nahoře se nastavuje ISO citlivost, vpravo vyvážení bílé, dole sekvenční snímání a samospoušť (samospoušť se nevypíná po vyfocení snímku, ale vypne se po vypnutí fotoaparátu), vlevo je pak výběr režimu autofokusu (výběru AF bodu). Uprostřed je tlačítko MENU/SET, které spouští hlavní menu fotoaparátu, případně slouží k potvrzování voleb (ve quick menu nebo menu nabídkách čtyřsměrného ovladače).

Dole ještě najdete Q.MENU pro spuštění quick menu, které se výborně ovládá právě pomocí dotykového displeje. Na tlačítka je to už trochu složitější. Obsahuje několik "stránek", rollerem a šipkami vpravo/vlevo se přepínáte mezi nastaveními a chcete-li nastavit konkrétní položku pro dané nastavení, musíte šipkou nahoru do podmenu a zde se už opět můžete pohybovat rollerem nebo šipkami. Položky v tomto menu jsou plně konfigurovatelné, což chválím. Tlačítko DISP upravuje styl zobrazení displeje.


Panasonic Lumix GM5 zadní ovládací prvky


Na pravé straně je ouško na provlečení popruhu. Vidíte zde také krytku, pod níž je HDMI a AV výstup.


Panasonic Lumix GM5 pravá strana


Na levé straně je vidět akorát reproduktor a ouško na provlečení popruhu.


Panasonic Lumix GM5 levá strana


Vespod je vidět kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu s pojistkou.


Panasonic Lumix GM5 spodní strana


Pod krytkou najdete Li-Ion akumulátor DMW-BLH7E s napětím 7,2 V a kapacitou 680 mAh. Fotoaparát si poradí s kartami typu SD, SDHC a SDXC.


Panasonic Lumix GM5 Li-Ion akumulátor


Úvodní představení CSC fotoaparátu Panasonic Lumix GM5 tedy máme za sebou. V dalších kapitolách se podíváme na to, jak dobře fotí.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GM5
Typ senzoruLive MOS (17,3 x 13,0 mm, 4:3)
Rozlišení celkové/efektivní16,84 MPix / 16,0 MPix
Video a audiozáznam1920×1080 px @ 50p/ 50i/ 25p /24p (16:9) 1280×720 px @ 25p (16:9) 640×480 px @ 25p (4:3) AVCHD (50p, 50i, 24p), MP4 (50p, 25p), stereo
Výstupní formátyRAW, JPEG, MPO, AVCHD (DD) / MP4 (AAC 2ch)
ZoomDigitální 2x, 4x
Automatické ostřeníTTL systém porovnání kontrastu, citlivost od -4 EV Ostřící režimy: Jednotlivé AFS, Kontinuální AFC, Multi AFF Výběr AF bodů: Detekce tváře/očí / Sledování / ostření na 23 bodů / ostření na 1 bod / Pinpoint/(Dostupná plně dotyková oblast)
Rychlost závěrky1/16000 s - 60 s (závisí na použití typu závěrky - 1/16000 s - 1 s plně elektronická, 1/250 s - 60 s elektronická na první lamele)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 200 až ISO 25600 (rozšíření na ISO 100)
Sériové snímkymechanická závěrka: 5,8 fps (AFS), 5,0 fps (AFC), 4,0 fps (live view), 2,0 fps (live view) elektronická závěrka: 40 fps (snížené rozlišení), 10 fps, 4,0 a 2,0 fps (live view)
Typ hledáčkuLVF 1,166 milionu bodů, 100% pokrytí, 0,92× zvětšení (0,46× po přepočtu)
LCD3,0" TFT LCD (921.000 bodů, 640×480 RGB pixelů, pevný, viditelné pokrytí cca 100%, dotykový)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion akumulátor DMW-BLH7E (7,2 V, 680 mAh), 210 snímků (přes displej), 220 snímků (přes LVF)
Rozměry98,5 x 59,5 x 36,1 mm
Hmotnost bez baterií180 gramů (tělo), 211 gramů (s baterií a kartou)
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.