Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix TZ100: luxusní ultrazoom

23.5.2016, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Společnost Panasonic velmi ráda překvapuje a kapesní ultrazoom Lumix TZ100 je jedním z typických příjemných překvapení. V malém těle nabídne 10× optický zoom i velký 1" snímač. Umí i 4K videosekvence. Jak si povede v testu?
Panasonic je firmou, která ve fotoaparátech ráda zkouší nové věci. Před lety potěšila zavedením řady velmi světelných objektivů do řady profi kompaktů LX, její ultrazoomy TZ a FZ často přinášely velmi kvalitní obraz a relativně světelné objektivy, FZ200 byla po dlouhé době ultrazoomem, který přinesl konstantní světelnost F2,8. Také dnes testovaný Lumix DMC-TZ100 je ojedinělý. Po letech, kdy řada TZ šla spíše marketingovou cestou, se nově objevuje také kapesní ultrazoom, který potěší i výrazně náročnější uživatele.

Stále relativně malé tělo totiž ukrývá velký 1" snímač, což je obrovský skok proti obvyklým 1/2,3" čipům. Oproti běžným kapesním ultrazoomům má výrazně menší 10× zoom, nicméně to je naopak ve srovnání s ostatními kapesními 1" kompakty výrazný nadprůměr. K dispozici je 4K video, zpomalené video, dotykové ovládání, možnost manuálního ovládání, záznam do RAWu, Wi-Fi a mnoho dalších funkcí. Rozhodně je se na co těšit.

 

Recenze Panasonic Lumix TZ100



Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix TZ100 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Je až s podivem, jak se Panasonicu povedlo nacpat 10× optický zoom do takto malého těla spolu s 1,0" snímačem. Tloušťka se zastavila na 44 milimetrech, takže do kalhot jej nestrčíte ani náhodou, nicméně ve většině kapes jarních bund se bude cítit více než dobře. Počítejte s tím, že hmotnost činí 310 gramů s baterií a kartou, takže v kapse už trochu táhne k zemi. Pořád ale máte neuvěřitelně univerzální přístroj v překvapivě přenosném balení.


Panasonic Lumix TZ100


Jestli se mi na fotoaparátu něco opravdu velmi líbilo, pak je to jeho vzhled. Má krásný matný lak, v tomto případě tmavě šedý a červené lemování dává fotoaparátu luxusní vzhled. Zpracování je rovněž výborné, přesto jsem tu ale našel také dva problémy. Otočný kroužek objektivu mi přišel být dost volný (viklající se vpřed a vzad) a malý hladký grip neusnadňuje držení. To je opravdu z těch slabších. Vepředu jej nemáte moc za co chytnout, vzadu není pro palec moc místa a ten je velmi blízko dotykového displeje. Párkrát se mi stalo, že mi fotoaparát málem vypadl a především jsem si nezřídka nechtěně ťukal ostřící bod do horního pravého horního rohu.


Panasonic Lumix TZ100 vysunutý objektiv


Na nepříliš členité přídi je akorát objektiv a pak dioda sloužící pro přisvětlení autofokusu, případně funguje jako kontrolka samospouště.


Panasonic Lumix TZ100 přední část


Lumix TZ100 je vybaven objektivem Leica, který disponuje 10× optickým zoomem v rozsahu od značně širokoúhlých 25 milimetrů po maximálních 250 mm. Malé rozměry fotoaparátu, velký zoom i čip ale znamenají, že světelnost nepatří mezi nadprůměrné. Hodnota F2,8 na nejširší ohniskové vzdálenosti je dobrá, nicméně F5,9 na maximálním zoomu už moc nepotěší. Závit pro filtry byste tu hledali marně. Otočné okruží je nastavitelné, máte na výběr spoustu věcí, které může ovládat. V běžných režimech nastavuje clonu nebo expoziční čas. Škoda, že se nedá nastavit směr otáčení. Přicloňování bych čekal v opačném směru, než jak je to nastaveno. Pokud je zapnuto manuální ostření, slouží k zaostřování.


Panasonic Lumix TZ100 objektiv Leica


Seshora vidíte rozměry přístroje, samotné tělo je středně tenké, ale objektiv docela vyčuhuje. Můžete si všimnout také elektronického hledáčku.


Panasonic Lumix TZ100 horní strana


Fotoaparát je vybaven malým interním bleskem. Ten je mechanicky výklopný tlačítkem na zadní straně přístroje.


Panasonic Lumix TZ100 blesk


Na horní straně je také kolečko fotografických režimů s poměrně tvrdým chodem, což je umocněno také tím, že je na výšku docela malé a hůře se ovládá. Fotoaparát se naopak příjemně zapíná páčkou vedle tohoto kolečka. Vidíte zde páčku zoomu s příjemným chodem, zoom se nastavuje rychle, k dispozici jsou velmi jemné kroky. Chválím i spoušť, jejíž chod je tak akorát, příjemná síla namáčknutí i domáčknutí. Následuje velké kolečko bez označení, kterým lze nastavit např. expoziční čas, jeho chod by ale mohl být trochu jemnější. Nechybí pak červené tlačítko pro spuštění natáčení videa. Zpoždění je 0,7 sekundy, což patří k těm lepším časům. Při ukončování musíte počítat s tím, že se nahraje ještě tak půl sekundy po zmáčknutí tlačítka.


Panasonic Lumix TZ100 ovládací kolečko


Lumix TZ100 má 3,0" displej, jehož rozlišení činí 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obraz je tedy příjemně ostrý, pozorovací úhly jsou slušné (ze stran jen lehce klesá kontrast). Displej je dotykový, díky čemuž se můžete snadno pohybovat v menu, vybírat některé položky a především je to velmi užitečné pro polohování ostřících bodů. Displej je možná až moc citlivý a často se stává, že se AF bod neočekávaně octne v místě, kde byste jej nečekali (třeba si palcem ťuknete do pravého horního rohu nebo naopak tváří do levého spodního).

Nalevo nad displejem je 0,2" elektronický hledáček. Jeho rozlišení činí přijatelných 1,166 milionu bodů, zvětšení má ale po přepočtu hodnotu pouze 0,46×, což není mnoho. Obraz je tak sice ostrý, ale opravdu docela malý. Navíc poloha hledáčku v horním levém rohu nemusí každému vyhovovat. Mně s brýlemi díky absenci výraznější očnice hodně klouže po skle, nicméně bez brýlí se s ním pracuje přeci jen o něco lépe. Vzhledem k těmto vlastnostem jsem jej tak při testování téměř nepoužíval a drtivou většinu času fotil "na Japonce". Osobně bych tak spíše uvítal, kdyby tu hledáček vůbec nebyl a fotoaparát mohl být o něco levnější. Je ale jasné, že mnoho lidí uvítá i takový hledáček.

Fotoaparát má automatické přepínání hledáčku a hlavního displeje, najdete tu ale také tlačítko, kterým provedete změnu manuálně. Dále je zde již zmiňované mechanické tlačítko pro vyklopení interního blesku. Nad displejem je také tlačítko AF/AE LOCK pro zamykání expozice nebo ostření podle nastavení v menu (zamyká ostření, expozici, obojí zároveň nebo spouští autofokus).


Panasonic Lumix TZ100 zadní strana


Na zadní straně vpravo nahoře najdete tlačítko pro spuštění 4K režimů (funguje také jako funkční konfigurovatelné tlačítko), nicméně sami vidíte, že tu není moc místa pro palec a ani nějaké výraznější vybrání nebo pogumování, aby neklouzal. Dále je tu tlačítko Fn2, které ve výchozím stavu nabídne funkci dodatečného zaostření Post Focus. Vyfotí tedy spoustu snímků s různým zaostřením a vy si pak můžete vybrat ten nejlépe zaostřený.

Napravo je pak tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a už typicky pro Panasonic je tu přehnaně rychlá aktivace úsporného režimu objektivu. Prohlížíte fotku a relativně rychle zajede objektiv. Pokud pak chcete rychle fotit, musíte počkat, než fotoaparát dokončí uspávání, znovu nastartuje a znovu zazoomuje. Bohužel se to opět nedá nastavit. Jak výrazný problém to bude, záleží už jen na tom, jak často a jak dlouho kontrolujete snímky.

Následuje čtyřsměrný ovladač, který by ale mohl mít trochu větší a výraznější tlačítka. Směrem nahoru se upravuje korekce expozice, vpravo je vyvážení bílé, dole samospoušť a sekvenční snímání, vlevo je pak výběr ostřících režimů (makro, manuální ostření). Prostřední tlačítko spouští hlavní menu, slouží také jako potvrzovací. K potvrzení voleb je možné využít i namáčknutí spouště. Výčet pokračuje třetím funkčním tlačítkem Fn3, kterým se dá spustí rychlé menu (quick menu) a funguje také jako tlačítko zpět.

V quick menu bych osobně uvítal, kdyby horní kolečko procházelo jednotlivými volbami pro daný nastavovaný parametr a šipkami se pohybovalo mezi parametry (např. citlivost, kvalita záznamu,...), je to ale naopak a dle mého názoru je to zbytečně pomalejší. Na druhou stranu je ale nutno přiznat, že se dá velmi dobře využít dotykové ovládání, případně je možné vytvořit si vlastní menu a to si nakonfigurovat. Na displeji je také možné využít několik funkčních tlačítek. Nakonec je tu ještě tlačítko DISP pro změnu zobrazení displeje.


Panasonic Lumix TZ100 zadní ovládací prvky


Pod krytkou najdete HDMI a microUSB port. Ten slouží i k nabíjení fotoaparátu (samotnou nabíječku totiž v balení nenaleznete).


Panasonic Lumix TZ100 porty


Jinak už na pravé straně nic moc nenajdete, je tu akorát ouško na provlečení popruhu nebo poutka. Na snímku vidíte maximální zazoomování objektivu.


Panasonic Lumix TZ100 pravá strana


Na levé straně je jen ouško na popruh a vidíte také vysunutí elektronického hledáčku.


Panasonic Lumix TZ100 levá strana


Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii i paměťovou kartu.


Panasonic Lumix TZ100 spodní strana


Lumix TZ100 používá Li-Ion akumulátor DMW-BLG10E s napětím 7,2 V a kapacitou 1025 mAh. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC včetně UHS-I U3 karet.


Panasonic Lumix TZ100 baterie


K fotoaparátu dostanete poutko, USB nabíjecí adaptér, USB kabel, akumulátor a návody.


Panasonic Lumix TZ100 příslušenství


Fotoaparát zatím vypadá docela slibně, v dalších kapitolách se podíváme, jak vlastně fotí a jaký je v praxi.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ100
Typ senzoru1" CMOS BSI (13,2×8,8mm)
Rozlišení celkové/efektivní20,9 / 20,1 MPx
Video a audiozáznam4K 3840×2160 px @ 25p (MP4 100 Mbps) Full HD 1920×1080 px @ 50p (AVCHD a MP4), 24p a 25p (AVCHD), 25p (MP4), 50i (AVCHD) HD 1280×720 px @ 25p (MP4) VGA 640×480 px @ 25p (MP4) slow motion 1920×1080 px @ 100p (MP4), stereo zvuk
Výstupní formátyM2TS (AVCHD), MP4, RAW (.RW2), JPEG (Exif 2.3)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)9,1 - 91 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)25 - 250 mm
Světelnost objektivuF2,8 - F5,9
ClonaF2,8 - F8 (široké ohnisko), F5,9 - F8 (dlouhé ohnisko)
Zoom10x optický, 4x digitální
Automatické ostřeníDetekce tváře/očí, Sledování, Oblast 49, Vlastní Multi, 1 oblast (flexibilní/škálovatelné), Pinpoint
Ostřící vzdálenost50 cm - nekonečno (wide), 70 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)5 cm - nekonečno (wide), 70 cm - nekonečno (tele)
Rychlost závěrky1/16000 s - 60 s (závisí na použití typu závěrky - 1/16000 s - 1 s plně elektronická, 1/4000 s - 60 s mechanická), bulb (max. 2 minuty)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 125 - 12800 (v režmu rozšíření až ISO 80 a ISO 25600)
Sériové snímkyAFS SH: 50 fps (snížené rozlišení), 10 fps, 6 fps (s Live View), 2 fps (s Live View), AFC 6,5 fps, 6 fps (s Live View), 2 fps (s Live View)
Typ hledáčku0,2" (0,51 cm) elektronický (EVF), 1,166 milionu bodů, 2,59× zvětšení (0,46× po přepočtu)
LCD3,0" dotykový LCD (921.000 bodů - 640x480 RGB pixelů)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-ion akumulátor 7,2 V, 1025 mAh, 7,4 Wh, 300 snímků (zadní displej), 260 snímků (přes LVF)
Rozměry110,5 × 64,5 × 44,3 mm
Hmotnost bez baterií268 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.