Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX1: nejlepší APS-C na trhu?

11.2.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Samsung nedávno uvedl svou novou vlajkovou loď NX1. Ta přináší 28MPx APS-C CMOS BSI snímač, podporu 4K videosekvencí, 15fps sekvenční snímání i hybridní fázové ostření. Zvládne konkurovat nejlepším APS-C zrcadlovkám?
Samsung NX1 je vlajkovou lodí společnosti Samsung v jeho CSC systému NX. Výrobce opravdu netroškařil a snaží se útočit na nejvyšší třídu APS-C zrcadlovek. K tomu mu má dopomoci mnoho zajímavých vlastností. Předně je to 28MPx APS-C CMOS senzor, který má BSI technologii a je vyráběn 65nm technologií (pro zajímavost, Sony využívá 180nm proces a Canon dokonce jen 500nm). Snímač nabídne hybridní ostření (kombinace fázového a kontrastního), sekvenční snímání dosahuje rychlosti 15 fps, na což zrcadlovky rovněž nemají odpověď. Totéž platí o 4K videosekvencích a možnosti natáčet až 4× zpomalené Full HD video! K tomu tu máme stavový displej, výklopné LCD, Wi-Fi, Bluetooth a několik dalších užitečných detailů. Papírově tedy Samsung NX1 vypadá výborně. Otázkou ale je, zda takový bude i v praxi.

 

Recenze Samsung NX1 (se 4K videosekvencemi)



Videorecenze Samsungu NX1 včetně verze s rozlišením 4K, zpomalenými Full HD videosekvencemi a ukázkami ovládání.


Testovaný objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Protože Samsung NX1 míří do nejvyšších tříd APS-C fotoaparátů, byla tomu uzpůsobena ergonomie a tělo rozhodně není tak malé jako u jiných NX fotoaparátů. Fotoaparát má tedy větší grip, díky čemuž se lépe drží i s těžšími objektivy. 16-50mm F2-2,8 objektiv, se kterým jsme fotoaparát testovali, není zrovna nějak lehký a malý, takže s ním přijde větší grip rozhodně vhod. I tak by mohl být grip ještě trošku větší. Zpracování je výborné, tělo působí velmi bytelným dojmem, spolu s již zmíněným objektivem tvoří i kombinaci odolnou vůči vodě a prachu.


Samsung NX1 s 16-50mm objektivem


APS-C senzor má již zmíněné rozlišení 28 megapixelů (efektivně). Celkově má snímač dokonce 31 megapixelů. Jako jediný APS-C senzor ale využívá BSI technologii, která při vyšší pixelové hustotě může pomoci k dosažení nižšího šumu. Na straně od bajonetu je tlačítko pro odjištění objektivu, pod bajonetem nalevo (z tohoto pohledu) je tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Naopak nahoře najdete diodu samospouště, která slouží také k přisvětlování při ostření. Tentokrát ale nejde o pouhé světlo k přisvícení, ale promítá světlo v obrazci se svislými liniemi, což umožní zaostřit ve tmě i na jednoduché plochy bez kresby.


Samsung NX1 CMOS BSI senzor


K testu jsme použili objektiv Samsung 16-50mm F2,0-2,8 S ED OIS. Jde o objektiv profi řady se základní odolností vůči vodě a prachu. Je opravdu dost velký a hodně těžký, ale za to se odmění hodně slušnou optickou kvalitou. Je vhodný i na natáčení videa díky velmi hladkému chodu zoomovacího prstence, který dovoluje i extrémně pomalé zoomování bez škubání. Velmi hladký chod má i ostřící kroužek. Na těle jsou přepínače manuálního ostření a optické stabilizace. Podporováno je i manuální doostření (DMF), jeho funkce záleží na nastavení v menu. Přední člen se při ostření nevysouvá a neotáčí, závit pro filtry má průměr 72 mm.


Samsung NX1 16-50mm objektiv


Příslušnost k vyšším třídám fotoaparátů prozrazuje i kolečko na levé straně fotoaparátu. Zde můžete spustit menu autofokusu, měření expozice, vyvážení bílé a ISO citlivosti. Toto menu pak lze ovládat všemi rollery, kolečky i šipkami na druhé straně přístroje. Zároveň je kolečko jednoduchou možností, jak aktivovat sekvenční snímání, samospoušť nebo bracketing. Pro toto už tedy není třeba lozit do menu.


Samsung NX1 levé ovládací kolečko


Z horního pohledu jsou patrné větší rozměry fotoaparátu než to, nač jsme u většiny CSC fotoaparátů zvyklí. Toto totiž opravdu není fotoaparát, který sází na malé rozměry, ale naopak na lepší ergonomii. Vidíte zde sáňky na blesk a interní blesk, který se vyklápí mechanickým tlačítkem na levé straně.


Samsung NX1 horní strana


Napravo od blesku vidíte kolečko fotografických režimů a pojistku. Tady se chystá jedno překvapení. Zatímco spousta fotoaparátů vyžaduje zmáčknout pojistku k umožnění otáčení kolečka, zde je to svým způsobem naopak. V horní pozici se kolečkem dá točit bez problémů. Při zmáčknutí se naopak kolečko zablokuje. Pojistka totiž funguje jako tlačítko. Vy ji tedy zmáčknete, ona zůstane ve zmáčknuté pozici a kolečko je zablokované. "Odmáčknutím" zase povolíte otáčení kolečka.

Fotoaparát je také vybaven stavovým displejem s možností podsvícení. K tomu určené tlačítko je pod displejem. Tím je možné podsvícení zapnout i vypnout, k vypnutí ale dojde i automaticky po zhruba 5 sekundách. Směrem nahoru je roller, který může sloužit k nastavení clony nebo času, což si navíc můžete vybrat v menu. Roller je použitelný i v menu nabídkách. Zde byl krásně vidět rozdíl ve firmwarech. Zatímco ve verzi 1.01 byly v menu mírné prodlevy a Samsung jakoby dával větší důraz na animace než na praktickou použitelnost, ve verzi 1.10 už menu reagovala okamžitě.

Následuje tlačítko pro korekci expozice a pro natáčení videosekvencí. Prodlevy jsou minimální, natáčení videosekvencí je zahájeno během 0,3 sekundy od zmáčknutí, což je výborné. Ukončení je pak zhruba v okamžiku zmáčknutí. Páčka kolem spouště zapíná fotoaparát, ovládá se příjemně. Ke tlačítku spouště rovněž nemám žádné výhrady, má velmi příjemnou míru odporu.


Samsung NX1 stavový displej


Fotoaparát má výklopný displej typu AMOLED. Má 3,0" úhlopříčku a rozlišení 1,036 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obraz je krásně ostrý s velmi pěknými barvami, pozorovací úhly jsou rovněž velmi dobré a kontrast v podstatě neklesá ani při velmi šikmém pohledu na displej. Displej je dotykový, takže se dá snadno polohovat AF bod, displej se dá využít i k nastavování položek v hlavním i quick menu.


Samsung NX1 výklopný LCD displej


Nalevo od hledáčku je tlačítko EVF, které upravuje to, který displej bude aktivní. Osobně doporučuji automatiku. Ta pracuje spolehlivě a nemám k ní nejmenší výhrady. Elektronický hledáček je výborný. Má 1,04× zvětšení, tedy 0,69× po přepočtu, čímž překonává všechny dnešní APS-C zrcadlovky a dostává se na úroveň full frame přístrojů. Je opravdu dost velký, má rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů) a skutečně velmi krásný obraz. Ten je velmi plynulý a tato rychlost se pochopitelně snižuje až za horšího světla. I v interiéru osvětleném žárovkami je obraz dostatečně plynulý, i když už ne úplně. Při zvětšení náhledu u manuálního ostření pochopitelně může být za špatného světla více šumu, ale i v hodně špatných podmínkách se ostří bez větších problémů.


Samsung NX1 zadní strana


Napravo od hledáčku je tlačítko pro spuštění Wi-Fi, o kterém bude ještě řeč ve speciální kapitole. Dále je tu roller, který stejně jako ten horní funguje v podstatě všude a je skvělou možností, jak ovládat clonu, čas nebo jiné položky v menu. V pravém horním rohu je tlačítko AEL. Jeho funkce závisí na nastavení v menu. Může zamykat expozici jednorázově, trvale, totéž udělat s ostřením. Stejně tak je možné zamknout ostření i expozici nebo nastavení blesku, znovu jednorázově nebo trvale.

Tlačítko AF ON spouští zaostřování (pokud není objektiv v pozici MF). MENU spouští hlavní menu fotoaparátu. Podle mého názoru se zde Samsung snažil dělat věci na efekt a fotoaparát má jako pozadí menu normální průběžný náhled scény. Zbytečně tak pracuje senzor, snímá scénu a snižuje se tak výdrž na baterii. Fn spouští quick menu, které se dá ovládat rollery, kolečkem i šipkami. Pomocí šipek se pohybujete v maticovém menu, k tomu slouží i kolečko (čtyřsměrný ovladač) a zadní roller. Naopak horní roller nastavuje konkrétní volbu pro vybrané nastavení a to bez toho, aniž by se muselo aktivovat podmenu pro danou funkci. Velmi rychlé a pohodlné.

I přesto mám dvě výtky. Maticová struktura sice dovoluje do menu dostat více položek, na druhou stranu se s ním nepracuje tak rychle a přehledně jako s vertikálním menu s horizontální nabídkou položek pro dané nastavení. Ale to je subjektivní. Větší problém vidím v tom, že Samsung stále nechce nabídnout možnost nastavit JPEG/RAW v tomto menu. Dokonce to nelze namapovat na funkční tlačítka. Prostě a jednoduše, focení do RAWu nebo JPEGu nastavíte jen v hlavním menu.

Dále je tu čtyřsměrný ovladač. Jeho otáčením se můžete pohybovat v menu, dokonce mu lze nastavit nějakou funkčnost, aniž by se cokoli muselo rozklikávat. Osobně jsem si tu namapoval ISO citlivost. Nemusel jsem chodit ani do quick menu, ani mačkat horní levé kolečko, ale jen pootočil tímto kolečkem a ISO se upravilo. Velmi užitečné je tu namapovat třeba i korekci expozice (další možnosti jsou clona, čas nebo velikost AF bodu).

U čtyřsměrného ovladače máte směrem nahoru nastavení zobrazení displeje. Tlačítka vpravo, dolů a vlevo jsou konfigurovatelná (jak už bylo řečeno, ani na jedno nejde nastavit přepínání RAWu, které mi tu osobně chybělo - jinak tu jde přiřadit většina nastavení). Prostřední tlačítko OK slouží jako potvrzovací (k potvrzování slouží i namáčknutí spouště, a to dokonce i v hlavním menu fotoaparátu, kde mě to trochu překvapilo). V režimu focení spouští polohování AF bodu a změnu jeho velikosti. Jako poslední tu máme tlačítko pro zobrazení vyfocených snímků a tlačítko pro mazání (v režimu polohování AF bodu vrací jeho polohu doprostřed). Chválím, že od verze firmwaru 1.10 je možné vrátit nelogické řazení vyfocených snímků a zobrazit je tak, jak funguje časová osa (směrem doleva se vrátíte na předchozí, trochu starší snímek a nikoli na první, který jste vyfotili přes X dny).


Samsung NX1 ovládací prvky a slot pro kartu


Samsung NX1 má na pravé straně slot pro SD karty, ty je teda možné vyměnit i při práci na stativu. Vidíte zde také ouško na provlečení popruhu.


Samsung NX1 pravá strana


Levá strana je trochu bohatší. Na objektivu vidíte přepínače optické stabilizace, ostřících režimů a tlačítko i-Function. Dále tu vidíte dvě krytky, pod kterými se skrývají různé konektory.


Samsung NX1 levá strana


Pod první krytkou najdete výstup pro sluchátka a vstup pro externí mikrofon. Směrem níže je HDMI a kombinovaný port pro USB kabel a dálkové ovládání.


Samsung NX1 porty


Vespod je krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor. Vidíte tu také krytku konektoru pro bateriový grip. Nechybí ani závit pro stativ.


Samsung NX1 spodní strana


Fotoaparát je napájen Li-Ion akumulátorem BP1900. Ten má 7,2V napětí a kapacitu 1860 mAh.


Samsung NX1 Li-Ion akumulátor


K fotoaparátu jsme dostali také bateriový grip ED-VGNX01, který je běžně nutné si zakoupit. Pobere jeden Li-Ion akumulátor navíc.


Samsung NX1 grip ED-VGNX01


Obsahuje místo pro schování gumové krytky kontaktů. Najdete zde tlačítko spouště, tlačítko pro korekci expozice, roller, na zadní straně pak druhý roller a tlačítko AF ON. V rohu je ještě tlačítko AEL a všechna tlačítka fungují stejně jako jejich kopie na těle.


Samsung NX1 externí grip


Fotoaparát se s gripem příjemně drží, přišlo mi ale, že v horní části by kontakt s tělem mohl být ještě o něco těsnější a neměl jsem pocit, že grip je "nedělitelnou součástí" těla.


Samsung NX1 s externím gripem


Fotoaparát jsme testovali s více verzemi firmwaru. Začátek testu začal s verzí 1.01, která byla docela zklamáním. Rychlost autofokusu byla s tímto starým firmwarem už za trochu horšího světla dost špatná, to i stařičká NX11 byla rychlejší. I průběžný autofokus byl poněkud nespolehlivý, především při automatice nezaostřil tam, kam by člověk chtěl a pak se ani tohoto objektu moc nedržel. Po updatu na verzi 1.10 se to ale výrazně zlepšilo, autofokus byl opravdu výrazně rychlejší.


Samsung NX1 s externím gripem zezadu


Samsung NX1 vypadá být velmi schopným fotoaparátem. Pojďme se však podívat, jak si bude stát v praxi.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Samsung NX1
Typ senzoruAPS-C CMOS BSI (23,5 x 15,7 mm)
Rozlišení celkové/efektivní30,7 Mpix / 28,2 MPix
Video a audiozáznam4K 4096x2160 px (24p), 4K 3840x2160 px (30p), Full HD 1920x1080 px, HD 1280x720 px a 640x480 px (120p, 100p, 60p, 50p, 30p, 25p), stereo zvuk
Výstupní formátyJPEG, MPO, MP4 (H.265, AAC), AVI, SRW (RAW)
Automatické ostření205 bodů (detekce fáze, z toho 153 křížových), 209 bodů (detekce kontrastu), výběr: 1 bod (volný výběr, případně dotykem), automatika, detekce tváří, autoportrét, AF Tracking
Rychlost závěrky1/8000 sekundy až 30 sekund, bulb
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOAutomatické (nastavitelný vztah k ohniskové vzdálenosti nebo čas od kterého má navyšovat citlivost s rozsahem 1/2000 sekundy až 1 sekunda), ISO 100 až ISO 25600 (po 1EV nebo 1/3EV krocích), režim rozšíření ISO 51200
Sériové snímky15 fps
Typ hledáčkuelektronický OLED hledáček, 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů), 100% pokrytí, 1,04× zvětšení, korekce -4 až +2 dioptrie
LCDdotykový AMOLED displej, polohovatelný, 3,0" úhlopříčka, 1,036 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), 100% pokrytí
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I, SDHC UHS-II, SDXC UHS-II
NapájeníLi-Ion akumulátor BP1900 (7,2 V, 1860 mAh), výdrž na 500 snímků
Rozměry138,5×102,3×65,8 mm
Hmotnost bez baterií550 gramů (pouze tělo), 640 gramů (s baterií a kartou)
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.