Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot RX10: ultrazoom, jaký jsme chtěli

30.10.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V nabídce ultrazoomů značky Sony najdeme profi přístroj Cyber-shot RX10. Ten jsme dnes otestovali. Je velmi zajímavý, neboť přináší 1" Exmor R CMOS senzor, konstantní F2,8 světelnost, stavový displej, kvalitní videosekvence a solidní hledáček.
Ultrazoom Sony Cyber-shot RX10 vzbudil při svém uvedení velké pozdvižení a v dnešní recenzi se podíváme na to, zda oprávněně. Papírově vypadá velmi slibně. Najdete tu velký 1" senzor jako u modelu Cyber-shot RX100 III s 20 megapixely a CMOS BSI technologií. Objektiv Carl Zeiss slibuje 8,3× optický zoom ve velmi příjemném ohniskovém rozsahu 24 až 200 mm, a to vše při konstantní světelnosti F2,8. Nechybí Full HD video 1080p60 a s novým firmwarem lze využít i záznam do XAVC S a HD video až při 120 fps. Najdete tu ručně i elektronicky ovládanou irisovou clonu, stavový displej, výborný hledáček, výklopný displej, zabudovaný ND filtr, Wi-Fi s NFC a tělo je dokonce odolné vůči vlhkosti. Což ale bohužel neznamená, že by byl vodotěsný nebo mu neměl vadit déšť (pár kapek samozřejmě přežije). Je opravdu na co se těšit.
 
 

Recenze Sony Cyber-shot RX10



Video recenze ultrazoomu Sony Cyber-shot RX10 s ukázkou ovládání a natočených videosekvencí.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Sony Cyber-shot RX10 není žádný drobek, překvapí zejména svou hmotností, která s baterií a kartou přesahuje 800 gramů. Zajímavá je i určitá disproporce tvarů, kdy tělo a grip jsou vůči průměru objektivu docela malé. Vynikne to z horního pohledu, kdy tělo má normální tvary, ale objektiv je strašně široká a těžká trubka.


Sony Cyber-shot RX10 se sluneční clonou


Zpracování je dobré, fotoaparát působí slušným dojmem, nicméně vevnitř něco lehce štěrká, přičemž objektiv samotný je tuhý a neklepe se. Držení je dobré, grip je pogumovaný, vzhledem k velké váze objektivu by ale mohl být ještě o kousek delší.


Sony Cyber-shot RX10


Při pohledu zepředu vynikne velikost objektivu. Nad ním vlevo (z tohoto pohledu) najdete diodu samospouště, slouží také jako pomocné světlo pro autofokus. Naopak vpravo dole je otočná páčka, která slouží k výběru ostřícího režimu (AF-S, AF-C, DMF a manuální MF).


Sony Cyber-shot RX10 přední strana


Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* má 8,3× optický zoom v rozsahu od velmi širokoúhlých 24 mm po maximálních 200 mm. To je velmi příjemný univerzální rozsah, navíc potěší velmi dobrou světelností F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Zoom se ovládá elektronicky páčkou (rychlost zoomování pak závisí na míře vychýlení páčky) nebo opět elektronicky zoomovacím prstencem na objektivu. Musíte však počítat s tím, že vazba je elektronická a docela "gumová". Ačkoli je ve výsledku rychlejší a přesnější, nakonec jsem častěji používal páčku zoomu, která mi v celkovém součtu přišla přirozenější. Clona se ovládá okružím blíže k tělu přístroje, může být jak po 1/3EV krocích, tak i naprosto plynulá pro video.

Velmi snadno se dá clonový kroužek splést se zoomovacím (je užší a jsou moc blízko sebe), takže se mi nejednou stalo, že jsem místo přiclonění zazoomoval. Přitom charakter obou kroužků je naprosto odlišný. Objektiv může pracovat s filtry o průměru 62 milimetrů.


Sony Cyber-shot RX10 objektiv Carl Zeiss


Nahoře je interní blesk, který vyskakuje do zajímavé kolmé polohy, pod ním jsou sáňky na externí blesk nebo jiné příslušenství. Kolem sáněk naleznete mikrofony pro stereo zvuk. Nalevo je docela ztuha jdoucí kolečko fotografických režimů. Naopak napravo najdete pro tuto třídu velmi netradiční stavový displej jako ze zrcadlovek. Vedle něj je tlačítko pro jeho podsvícení, díky čemuž se displej rozsvítí oranžovým světlem. Světlo se samovolně nevypíná, je nutno jej vypnout opětovným stiskem tlačítka. Směrem více dopředu najdete mechanické tlačítko pro vyklopení blesku.


Sony Cyber-shot RX10 horní strana


Úplně napravo najdete otočné kolečko pro korekci expozice v rozsahu od -3 EV do +3 EV. Tlačítko C je jedno z mnoha funkčních tlačítek, kterým lze přidat jednu ze 41 funkcí plus možnost nedělat vůbec nic. Spoušť má retro vzhled, vyžaduje bohužel docela hluboké stisknutí a aretace polohy namáčknutí by mohla být kapánek výraznější. Směrem vzad najdete vcelku ztuha jdoucí páčku pro zapnutí a vypnutí přístroje, naopak vepředu je páčka zoomu. Na základě toho míry jejího vychýlení se mění i rychlost zoomování. Po stranách fotoaparátu jde vidět ještě ouška na provlečení popruhu.


Sony Cyber-shot RX10 stavový displej


Popis zadní strany začneme nad displejem. Tam je elektronický OLED hledáček (EVF), který má 100% pokrytí a rozlišení 1,44 milionu bodů (800×600 RGB pixelů). To sice dnes už není rekordní hodnota, přesto to naprosto bohatě stačí, a kdybych si ve specifikacích nepřečetl, že nemá 2,4, ale jen 1,4 milionu bodů, nevěřil bych. Obraz je krásně ostrý, i za dost špatného světla bez šumu (v interiéru osvětleném slabou 40W žárovkou naprosto bez problémů) a dokonce se dá i docela slušně manuálně ostřit se zvětšením náhledu. Zvětšený náhled už šumí podstatně více, přesto je ale překvapivě dobře použitelný. Hledáček má automatické přepínání displeje a EVF, což také chválím. Nalevo je tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu, vpravo pak červené tlačítko pro zahájení natáčení videa. Prodleva sice působí docela krátkým dojmem, nicméně je pravda, že videosekvence jsou natáčeny až za zhruba 1,3-1,5 sekundy, což je vcelku dlouhá doba. Zdání klame.


Sony Cyber-shot RX10 zadní strana


Displej je výklopný (zhruba o 45° dolů a 90° nahoru), má 3,0" úhlopříčku a 1,228 milionu bodů (640×480 RGBW pixelů). Ani jemu není co vytýkat, obraz je krásně detailní a ostrý (více než bych s ohledem na rozlišení čekal), pozorovací úhly jsou slušné a ze stran jen lehce klesá kontrast.


Sony Cyber-shot RX10 výklopný displej


Přesuňme se k pravé polovině. Nahoře je malý roller, který v hlavním menu prochází stránky, v quick menu volí konkrétní volbu pro danou vlastnost a využije se i v manuálním režimu pro nastavení expozičních časů. Mohl by být ale trochu více vystouplý. Tlačítko AEL může sloužit jako zámek expozice, ale v nabídce je dalších zhruba 40 možností, případně ještě možnost nepřiřadit mu žádnou funkčnost. Tlačítko Fn spouští quick menu, které je ve dvou řádcích a dá se v něm pohybovat šipkami a jednotlivé volby nastavit pomocí rollerů nebo koleček. Jednotlivé položky, které se v tomto menu budou zobrazovat, jsou uživatelsky nastavitelné.

Dostáváme se tedy ke čtyřsměrnému otočnému ovladači. Ten je takřka plně konfigurovatelný, jeho točení tak může procházet dle nastavení v menu ISO, vyvážení bílé, kreativní styly nebo obrazové efekty. Směrem nahoru upravujete zobrazení displeje, všechny ostatní směry opět nabízí možnost vybrat si jednu ze 41 položek plus možnost nedělat nic. Totéž se týká prostředního tlačítka, to je také plně konfigurovatelné. Dole je ještě tlačítko pro vstup do menu prohlížení a tlačítko pro mazání snímků.


Sony Cyber-shot RX10 zadní ovládací prvky


Na pravé straně je vidět ouško na provlečení popruhu a krytku prostoru pro SDXC kartu. Krytka má zajímavý samozavírací mechanismus, kdy po přiklopení k tělu se sama "stáhne a zajistí".


Sony Cyber-shot RX10 pravá strana


Na tomto pohledu z levé strany krásně vidíte zajímavou takřka kolmou pozici interního blesku. Nevýhodou je to, že blesk se pak musí sklopit trochu nepřirozeným pohybem, nikoli jednoduchým přiklopením.


Sony Cyber-shot RX10 levá strana


Po odklopení krytek uvidíte zdířku pro mikrofon, výstup na sluchátka, USB a HDMI port, přes který se fotoaparát i nabíjí.


Sony Cyber-shot RX10 konektory


Na tomto pohledu vidíte kovový stativový závit v ose objektivu. Nalevo je pak pod gripem krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor.


Sony Cyber-shot RX10 spodní strana


Fotoaparát využívá Li-Ion akumulátor NP-FW50 s napětím 7,2 V a kapacitou 1020 mAh. Na objektivu si všimněte ještě posuvné tlačítko Click ON/Off, které umožňuje přepínat mezi aretovaným a plynulým ovládáním clony.


Sony Cyber-shot RX10 baterie


V balení najdete fotoaparát, sluneční clonu, Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér, napájecí kabel, USB kabel, krytku objektivu a manuál.


Sony Cyber-shot RX10 příslušenství


Sony Cyber-shot RX10 vypadá nadmíru zajímavě. Pojďme se v dalších kapitolách podívat, zda také i dobře fotí.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Sony Cyber-shot RX10
Typ senzoru1" CMOS Exmor
Rozlišení celkové/efektivní20,9 / 20,2 MPix
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 50p / 50i, 1440x1080 px @ 30 fps, 640x480 px @ 30 fps, ozvučené
Výstupní formátyJPEG, AVCHD v2.0 / MP4, RAW
Ohnisková vzdálenost (skutečná)8,8 - 73,3 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)24 - 200 mm
Světelnost objektivuF2,8
ClonaF2,8 - F16 (Wide, Auto / Ruční režim)
ZoomOptický 8,3x, Zoom s čistým obrazem 15x, Přesný digitální až 15x
Automatické ostřeníVícebodové, Na střed, Bodové, Flexibilní bodové ostření, Rozpoznání obličeje a úsměvu
Ostřící vzdálenostod 3 cm (Wide), od 30 cm (Tele)
Ostřící vzdálenost (makro)od 3 cm
Rychlost závěrky30 - 1/3200 s, Režim Bulb
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 125–12800 (iAuto), ISO 125–25600 (Redukce šumu Multi-Frame NR), rozšíření na ISO 80 a 100
Sériové snímky10 fps
Typ hledáčkuEVF (0,39"), 1.440.000 bodů (800×600 pixelů)
LCD3,0" TFT Xtra Fine LCD (1.228.000 bodů - 640×480 RGBW pxelů), Výklopný
Typ paměťového médiaMemory Stick Duo, SD, SDHC, SDXC
NapájeníLithium-Ion akumulátor NP-FW50
Rozměry129,0 x 88,1 x 102,2 mm
Hmotnost bez baterií755 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.