Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sharp útočí šestimegovým čipem

18.12.2003, Michal Spáčil, aktualita
Japonský výrobce elektroniky přichází s šestimegovým čipem o rozměru 1/1,8´´, vyhrazeném dosud maximálně pětimegáčům. Dané velikosti bylo dosaženo zmenšením světlocitlivých buněk. Utrpí zmenšováním optické vlastnosti čipů? A potřebujeme více a více megapixelů?
Nový optický senzor typu CCD s šesti megapixely o rozměru 1/1,8´´, označený RJ21T3AA0PT/ST, uvedl na trh Sharp. Abychom byli zcela přesní, jde o 6,3 mil. pixelů, z nich 6,2 mil. je efektivně využitelných. Světlocitlivé buňky jsou čtvercového tvaru, každá o rozměrech 2,5 x 2,5 µm, což je v tuto chvíli nejmenší dosud dosažený rozměr CCD buňky. Filtruje se standardně RGB, rozměr snímku je 2872 x 2160, čip by měl obnovovat obraz 25x za sekundu.

To vše by nebylo zase tak zajímavé (vždyť kdo z běžných fotografů se zajímá o výrobce CCD čipu ve svém přístroji), kdyby tato zpráva neobracela pozornost ke staré otázce honby za megapixely jak ze strany výrobců, tak i koncových zákazníků. Fotoaparáty využívající čipy o stejném rozměru (1/1,8´´, namátkově třeba Canon PowerShot G3 a G5, Kyocera Finecam L4V nebo Minolta Dimage F100 a F200) nabízejí obvykle rozlišení 3 – 5 Mpix, čemuž je přizpůsobena jak jejich optika, tak i čipy samotné – zmenšování světlocitlivých buněk naráží na fyzikální vlastnosti elektrického náboje.
Otázkou je, co se stane, když výrobce stávajícího např. 3 Mpix fotoaparátu osadí svůj výrobek uvedeným 6 Mpix CCD prvkem, patřičně zvedne cenu a nabídne jej jako nový přístroj s vyšším rozlišením. Pokud současně s tímto krokem výrobce nepřepracuje optiku modelu a nevypořádá se s nižším odstupem signálu od šumu, způsobeným právě zmenšením buněk, jediné, co zákazník s novým aparátem získá, bude fyzicky mnohem větší obrazový soubor, v němž však mnoho optické informace nepřibude.

Bohužel, s rozšířením digitální fotografie přibývá “nepoučených”, kteří hodnotí fotopřístroj právě jen podle počtu megapixelů. Další důležité parametry, jako vlastnosti optiky, rychlost náběhu či přátelskost a pohotovost ovládání zůstávají stranou. Někteří fotografové naproti tomu už teď odmítají větší než šestimegapixelové čipy s argumentem, že příliš velký objem dat znesnadňuje zpracování a při běžných soutěžních zvětšeninách (o “rodinné” fotografii nemluvě) se ani nijak výrazně neprojeví. Nechceme tím říct, že přístroj s uvedeným čipem nebude dobrý – jenom konstatujeme, že Sharp vývojem tohoto čipu umožňuje výrobcům snadno inovovat fotoaparáty bez skutečného zlepšení jejich vlastností.


Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.