Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma sd Quattro a Quattro H, APS-C a APS-H Foveon v netradičním těle

26.2.2016, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Sigma představila opět dosti netradičně tvarované fotoaparáty. Nesou názvy sd Quattro a sd Quattro H, kde v prvním případě najdete APS-C Foveon a ve druhém dokonce APS-H Foveon. Slibují rozlišení srovnatelné s 50MPx Bayerovým snímačem.
Sigma je známá netradičními řešeními, její kompakty dp Quattro rozhodně neměly běžný design fotoaparátu. Ani nové CSC fotoaparáty sd Quattro a sd Quattro H nejsou úplně "normální". Jejich grip je totiž zmenšen a těžko říci, jak se budou ve výsledku držet, obzvlášť s těžkými objektivy. Používat můžete klasické Sigma objektivy, které se používají na zrcadlovkách Sigma. Jen tu chybí zrcátko.


Sigma sd Quattro


Oba fotoaparáty se liší snímacími čipy, v obou případech je použit Foveon X3, kde modrá vrstva disponuje plným rozlišením a zelené a červené plochy vespod pak čtvrtinovým. Model sd Quattro disponuje APS-C čipem s rozměry 23,5×15,5 mm. Vrchní modrá vrstva má rozlišení téměř 20 megapixelů (5424×3616 pixelů), spodní (zelená a červená) se pak musí spokojit s rozlišením 2720×1808 pixelů. Efektivně se používá 29 milionů světlocitlivých buněk. Měl by se vyrovnat 39MPx snímači s Bayerovou maskou.



Sigma sd Quattro H


Sigma sd Quattro H má o něco větší APS-H snímač, jehož rozměry činí 26,6×17,9 mm a crop faktor je pak jen okolo 1,3. Vrchní modrá vrstva má rozlišení 6200×4152 pixelů, spodní pak 3348×2232 pixelů. Celkově se dle Sigmy má efektivně používat 44,8 milionů světlocitlivých buněk, číselně to ale nevychází a napočítal jsem necelých 40,7 milionů. Sigma hovoří o tom, že tento snímač by měl mít stejné množství detailů jako 51MPx snímač s Bayerovou maskou. Zpracování obrazu má v obou případech na starosti procesor Dual TRUE III. Data je možné uložit do JPEG snímků nebo také 14bitových RAWů (bezeztrátově komprimovaných). Zajímavostí je režim Super Fine Detail, který najednou pořídí 7 expozic, z nichž každou je možné extrahovat. Režim slouží ke zvýšení dynamického rozsahu.


Sigma sd Quattro displej


Ostření kombinuje fázové a kontrastní typ. Jeho citlivost začíná na -1 EV, což znamená slabší výsledky za špatného světla (dnešní standard je kolem -3 EV). Expoziční režimy zahrnují automatiku, prioritu clony, času a manuál. Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 6400. Expoziční časy pak mají rozsah od 1/4000 sekundy do 30 sekund, bulb režim končí na 2 minutách. Nechybí ani korekce expozice od -5 EV do +5 EV a je tu i expoziční bracketing pro možnost pořízení 3 nebo 5 snímků s rozdíly až 3 EV mezi expozicemi. Synchronizační čas blesku činí 1/180 sekundy.


Sigma sd Quattro horní strana


Fotografie je možné ukládat na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, podporovány jsou také karty Eyefi. Elektronický hledáček má 1,09× zvětšení a rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Najdete zde 3,0" displej s velmi vysokým rozlišením 1,62 milionů bodů, což je dnes nejvyšší hodnota, kterou má jen pár fotoaparátů. Fotoaparát disponuje rychlým rozhraním USB 3.0 a je zde i HDMI typu C. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor BP-61.


Sigma sd Quattro příslušenství


Rozměry obou modelů sd Quattro i sd Quattro H činí 147×95,1×90,8 mm, hmotnost prvního z nich je pak 625 gramů bez baterie a karty. Hmotnost APS-C modelu Sigma zatím neuvedla. Oba CSC fotoaparáty jsou odolné vůči vodě a prachu, nejsou však vodotěsné. Cena fotoaparátů zatím není známa.

Zdroj: sigmaphoto.com, sigma-global.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.