www.digimanie.cz
>
>
>
>

Superzoom Kodak EasyShare Z710

Superzoom Kodak EasyShare Z710
, , preview
Na přelomu listopadu a prosince 2006 byl společností Kodak, jako nástupce Z650, uveden na předvánoční trh nový model z řady superzoomů EasyShare Z710. Oproti svému staršímu bratříčkovi Z650 je zdokonaleno rozlišení o milion pixelů, ale jinak nic nového a revolučního na trh s digitálními fotoaparáty nepřinesl.reklama
Firma Kodak má rozdělené své fotoaparáty do pěti linií se specifickými vlastnostmi, od plně automatických kompaktů až po tzv. superzoomy s možností plného manuálního ovládání. Na přelomu listopadu a prosince 2006 byl společností Kodak, jako nástupce Z650, uveden na předvánoční trh nový model z řady superzoomů EasyShare Z710. Oproti svému staršímu bratříčkovi Z650 je zdokonaleno rozlišení o milion pixelů, ale jinak nic nového a revolučního na trh s digitálními fotoaparáty nepřinesl. Je totiž i ve většině technických parametrů téměř identický.


Co je nového?Nový Kodak EasyShare má o jeden milión více megapixelů (7,1 efektivních) s rozlišením až 3082 × 2314 (3152 × 2342 bodů). Jak jsem již ale psal výše, opravdu už nic podstatného nového na něm nenajdeme.

Technické specifikace
Rozlišení7,1 Mpix
SnímačCCD 1/2.5"
Poměr stran4:3, 3:2, 16:9
Citlivost (ISO)Automatická, 64, 100, 200, 400, 800
Maximální rozlišení3152 × 2342 bodů
ObjektivSchneider and Kreuznach, 38 mm – 380 mm, F 2,8 – 3,7 (ekvivalent fotoaparátu pro 35mm film)
Formát fotografie, videa a zvukuJPEG, AVI, WAV
Stabilizátor obrazune
Typ fotoaparátuKompakt s EVF
Optický zoom10x
Digitální zoom5x
Paměťová kartaSD/MMC karta + 32MB vnitřní paměť
Hledáčekoptický hledáček se skutečným obrazem 201 000 pixelů
LCD displej50mm (2.0") barevný displej TFT pro interiéry i exteriéry
Vyvážení bíléAutomaticky, denní světlo, wolframová žárovka, zářivka, otevřený stín
Režimy fotografováníautomatický, scénický režim, sport, krajina, blízký záběr, PAS
Scénické režimyděti, večírek, pláž, květina, ohňostroj, sníh, protisvětlo, blízký záběr, noční portrét, krajina, noční krajina, tichý/muzeum, text/dokument, autoportrét a sport
Rozměry Š × V × H9,68 × 7,24 × 5,56 cm (3,8" × 2,9" × 2,2")
Hmotnost bez baterií219 g (7,7 unce)
Expoziceautomatický, sport, portrét, noční snímek, SCN (scénický), P (program), A (priorita clony), S (priorita času), M (manuální), video,
Korekce expozice+/- 2 EV po 1/3 krocích
Expoziční časy uzávěrky 8-1/1000
Přednastavené vyvážení bíléauto, denní světlo, žárovka, zářivka, stín
Videosekvence(640 x 480) - 10.5 fps, QVGA (320 x 240) - 20 fps
Vestavěný bleskširoký, ISO auto: 0.6-4.9 m, tele, ISO auto: 2.0-3.7 m, auto, on, off, redukce efektu červených očí


Zevní popisDesign vycházející od svých předchůdců EasyShare Z612 a Z650 je lesknoucí se plastový korpus, který se zdá na dotyk křehký a nesoudržný, ale díky pogumování je hezký a příjemně padne do ruky. Ovládací prvky jsou rozloženy dobře, tlačítko zoomu je ovládáno pravým palcem a spoušť ukazováčkem.


Jelikož jsou všechna základní tlačítka (nastavení typu blesku, makra, krajiny, samospoušť a sekvenční snímkování), kromě otvírání blesku, umístěna na pravé straně, umožňuje Z710 focení jednou rukou. Ale pro lepší stabilitu obrazu je samozřejmě lepší fotografovat obouručně. Pogumovaný kroužek kolem objektivu zlepšuje pevnost i stabilitu úchopu. Dvoupalcový LCD-display je malý pro fotoaparát takové třídy. EVF (hledáček) se honosí 201 000 pixely, ale obraz je ve srovnání s jinými celkem hrubý. Nejvíce obtěžující na designu Z710 je to, že blesk se otevírá s každým zapnutím fotoaparátu. Tlačítko pro otevření je navíc velmi citlivé a blesk otevírá téměř samovolně. Člověk nakonec bude mít chuť ho raději přelepit páskou, aby ho nemusel pořád zavírat.Na zadní straně je velké osvětlené ovládací kolečko, kde se dají zvolit režimy focení, ručně nastavitelné režimy, programovatelné režimy. Malý joystick uprostřed usnadňuje pohyb po menu různých nabídek zobrazovaných na LCD display či potvrzení výběru a prohlížení obrázků. Je to pohodlné a pohotové. Povrch joysticku je ale bohužel z hladkého plastu. Palec proto často při pohybu v menu sklouzává. Zdrsněná guma by určitě ovladatelnost v mnohém vylepšila. Co se týče ovládání, můžeme tedy říci, že je na tom tento fotoaparát celkem dobře, nicméně není moc citlivé.
Všechny nápadité ovládací prvky ovšem nenapomáhají Z710 v tom, že je velmi pomalý. Než se fotoaparát nastartuje, je schopen udělat první snímek za 5,5 vteřiny. Při pořizování po sobě následujících snímků dokáže další vytvořit za 2,8 vteřiny bez použití blesku, s bleskem za 2,9. Tyto výsledky jsou poněkud překvapující, v negativním slova smyslu.


Kvalita obrazuCo se týče kvality obrazu, funguje Z710 spíše dobře, ovšem s několika námitkami. Výrobce již při verzi Z700 zmiňoval, že je schopen vytvářet výtisky ve vynikající kvalitě až do formátu 50 cm × 75 cm (20" × 30"), ovšem pravdou je, že dokonce i verze Z 710 má stále problémy s formátem 30 cm × 42 cm. Protože ve výsledku bohužel neposkytuje tolik detailů pro tak podrobný tisk.Obrazový šum je dobře korigován na všech úrovních, ale pokud se nastaví ISO na maximum, což je ISO 400, fotoaparát ostrost neudrží. Stinnou stránkou na tomto přístroji může být používání dlouhých objektivů (38-380mm). Jako obvykle jsou barvy přesné a adekvátně sycené. Na nižším ISO je fotoaparát schopen zachytit kupu detailů.

Velmi kvalitní optika tomuto také velmi napomáhá. Neobjevuje se znatelné zkroucení obrazu, ani při hraničních hodnotách nastavení zoomu. Při ISO 64 není viditelný v obrazu skoro žádný šum, ačkoli se objevuje mírné mramorování tmavých barev, které není viditelné při tisku, ale je viditelné na monitoru. ISO 100 vytváří podobné mramorování, ale téměř neznatelné a téměř bez šumu. Při ISO 200 se už začíná objevovat trochu šum, který se projevuje jako skvrnky v bílé ploše obrazu. Při ISO 400 je šum velmi znatelný, ačkoli není zase tak špatný oproti jiným Kodakům. Fotoaparát může nabídnout i ISO 800, ale rozlišení při něm klesne na 1.9 megapixelu. Toto rozlišení nestačí na ostrý tisk ani při formátu 10x15cm. Je celkem bizarní, že Kodak pořád nemůže nabídnout při plném rozlišení víc než ISO 400. Konkurence totiž už přišla s ISO 800 při plném rozlišení a některé fotoaparáty už umí i ISO 1600 a ISO 3200.


ShrnutíDíky pomalému výkonu fotoaparátu a limitovanému ISO rozsahu je těžké tento přístroj doporučit, zvláště když Kodak disponuje lepšími modely dokonce ve vlastních řadách, třeba EasyShare Z612. Na trhu ovšem nejsou jiné „superzoomy“ v této cenové relaci.Pokud by si člověk ale pouze mírně připlatil, lze doporučit 6-megapixelový Sony CyberShot DSC-H2 (optický zoom 12x, digitální 24x, rozlišení 2592 x 1944, ISO 1000) nebo 5-megapixelový Canon PowerShot S2 IS (opt. zoom 12x, rozlišení 2592 x 1944 ISO 400). Sice nemají takové rozlišení a stejný počet pixelů, cena je asi o jeden až dva tisíce vyšší, ale přítomnost jejich optického stabilizátoru tyto nedostatky převyšuje. Z710 jej opravdu hodně postrádá.


Zdroje, které byly nápomocny při tvorbě tohoto článku:
http://www.dpreview.com/
http://www.livingroom.org.au/photolog/
http://www.pocket-lint.co.uk/
http://www.thinkcamera.com/
http://www.photo-i.co.uk/
http://reviews.cnet.com/
http://reviews.cnet.com/Digital_cameras/2001
http://www.kodak.com/
http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/
http://www.dcresource.com/reviews/
Nejnovější články
Algoritmus od Adobe kopíruje styl jedné fotografie do druhé Algoritmus od Adobe kopíruje styl jedné fotografie do druhé
Vývojáři z Cornell University a Adobe vyvinuli nový algoritmus využívající neuronové sítě, který je schopen vzít barvu a osvětlení jednoho snímku a aplikovat je bez výraznějšího zkreslení na jiný snímek. Promění i den v noc.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Canon slaví: 14 let nejprodávanější mezi DSLR+CSC Canon slaví: 14 let nejprodávanější mezi DSLR+CSC
Canon je na trhu digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy nadmíru úspěšný a už po čtrnácté v řadě si odnáší titul nejprodávanější značky. V tomto ohledu nemá mezi konkurencí nikoho, kdo by ho mohl v dohledné době dohnat.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  4 komentáře
Instantní fotoaparát Fujifilm instax mini 9 se selfie zrcátkem Instantní fotoaparát Fujifilm instax mini 9 se selfie zrcátkem
Velmi populární instantní fotoaparáty mají nový přírůstek v podobě modelu Fujifilm instax mini 9. Staví na úspěších svého předchůdce, přidává však mimo jiných např. lepší schopnosti makra a malé selfie zrcátko.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Sony údajně chystá superrychlý full frame fotoaparát Sony údajně chystá superrychlý full frame fotoaparát
Na internetu začíná kolovat zvýšené množství informací o připravovaném full frame přístroji od Sony. Ten by měl údajně dosahovat sekvenčního snímání s rychlostí až 20 snímků za sekundu, a to dokonce i v RAWu bez omezení.
27.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  15 komentářů
Instagram bude schovávat "citlivý" obsah Instagram bude schovávat "citlivý" obsah
Sociální síť Instagram začíná s blokováním citlivého obsahu. Na základě nahlášení "citlivých" fotografií může dojít k zakrytí pohoršujících snímků, které se budou ukazovat rozmazaně. Zlepší se také ověřování uživatele v aplikaci.
27.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala