Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Tematické přílohy

Naše doporučení

Vybíráte nový fotoaparát z řad kompaktů nebo přístrojů s výměnným objektivem (nejen) na Vánoce? Pojďme se podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší. Naše recenze vám pomohou se zorientovat!

Tipy a triky naší Koaly

Jak ze svého fotoaparátu dostat maximum? Jak vyfotit i s obyčejným kompaktem hezkou fotku? Není to zas tak složité a s naší Koalou vám pomůžeme překonat nástrahy fotografie.

Malý, ale výkonný

V březnu a dubnu se zaměříme na kompaktní fotoaparáty. Věnovat se budeme zejména ultrazoomům a 4/3 fotoaparátům a neopomeneme ani stylové fotoaparáty.

Přehled a vývoj zrcadlovek

V této sérii článků se vrátíme o několik let do minulosti, abychom velmi stručně zmapovali historický vývoj modelů DSLR od výrobců Canon, Nikon, Olympus, Pentax a Sony.

Fotomobily

Říjnovým tématem měsíce jsou fotomobily. Víte, že tvoří přes 80 % všech prodaných digitálních fotoaparátů? Že největším výrobcem "fotoaparátů" na světě je právě díky fotomobilům Nokia? Chystáme recenze, srovnávací testy, články o technologiích snímacích čipů i blesků a mnoho dalšího.

Blesk na cestě časem

Snad každý fotograf si dnes čas od času pomůže bleskem. A snad každý fotograf občas s výsledky není spokojen a viní blesk či fotoaparát z nedobrého výsledku. Avšak málokdo si uvědomuje, jak dlouhou cestu dnešní blesky již urazily a jak těžké byly začátky s nimi.

Ultrazoomy

Třída ultrazoomů je poměrně oblíbená. Při rozměrech mezi kompaktem a zrcadlovkou nabízí za slušnou cenu nebývalý rozsah ohniskových vzdáleností, bohatou výbavu a nabídku funkcí. Pojďme se podívat, co vlastně přinášejí, jak fungují a jaké jsou jejich problémy.

Tisk fotek z dovolené

Zejména v tuto dobu, kdy jste si z dovolené přivezli spoustu snímků a ty nejlepší chcete vytisknout, určitě přemýšlíte nad výhodami a nevýhodami domácího tisku oproti fotolabům. Recenze vybrané fototiskárny, porovnání ceny s fotolabem a trocha teorie, na to všechno se můžete na Digimanii těšit v sérii článků tematické přílohy pro tento měsíc.

Brašny a stativy

Výběrem a koupí fotoaparátu rozhodně foto výbava na dovolenou nekončí. Dobře připravený fotograf, ať už začátečník nebo profesionál, by neměl zapomínat na další příslušenství, které mu může výrazně pomoci k lepším snímkům a také k většímu pohodlí. Na mysli totiž nemáme pouze vyloženě fotografické doplňky, ale i další výbavu spojenou se samotným fotografováním na cestách.

Jaký fotoaparát?

Zhruba před 2 roky jsme uveřejnili seriál „Jaký digitální fotoaparát na dovolenou“. Ti, kteří tehdy fotoaparát pořídili, mají už možná situaci vyřešenou. Otázka se ale stále vrací a to tím spíše, že digitální fotoaparáty jsou již v cenové kategorii vysloveně spotřební a tak se často obnovují. Navíc se toho na trhu stalo spousta nového.

Crop faktor objektivu

Zkušený lektor digitální fotografie Roman Pihan vám v našem několikadílném seriálu vysvětlí, co je to crop faktor a jaké problémy vás kvůli němu mohou při fotografování potkat. Dále se dozvíte, jak velikost snímače ovlivňuje zorný úhel objektivu a také to, jak crop faktor mění hloubku ostrosti.

Formát RAW

Formát RAW byl dlouhou dobu doménou pouze profesionálních digitálních zrcadlovek, v dnešní době se s ním však setkáte také v kompaktních přístrojích. Profesionální fotograf Roman Pihan vám ukáže, v čem tkví výhody RAWu, kdy je vhodné tento formát používat i jak RAW zpracovávat na PC.

Formáty pro ukládání fotek

Výběr vhodného formátu pro uložení fotografie je jedním ze zásadních faktorů, které ovlivní podobu snímku na monitoru i po vytištění na fotopapír. Profesionální fotograf Roman Pihan vám představí klady a zápory nejznámějších formátů (JPEG, GIF, TIFF, PNG...) vhodných pro ukládání snímků a také vám mj. nastíní, v jakých formátech je vhodné dokumenty obsahující fotografie ukládat na počítači.

Foto cestopisy

Fotografie, to nejsou jen megapixely, snímače a objektivy. Pod tímto slovem se skrývá také požitek z návštěvy zajímavých míst, která přímo vybízejí k hledání toho správného úhlu a experimentování s nastavením přístroje. I řada turisticky atraktivních míst může fotografovi nabídnout dosud neprobádaná zákoutí, ať už jde o Holandsko, Algarve či o Azorské ostrovy.

Fotografování lidí

V tomto seriálu vám Roman Pihan poskytne množství praktických tipů a rad pro fotografování lidí při různých příležitostech, za různých podmínek, pro různé účely a s různým vybavením.

Domácí studio

Chcete doma seriózněji fotografovat, správně využívat světlo a záblesky, vybrat si správné pozadí, ušetřit čas i peníze díky dobrým nápadům? Tento seriál je právě pro Vás. Dozvíte se, jak zkonstruovat domácí studio i v provizorních podmínkách a čeho se vyvarovat při zpracování fotografií.

Cesta ke kvalitní fotografii

Aby byla fotografie nejen technicky správně zvládnutá, ale také zajímavá a krásná, není třeba studovat několik let uměleckou školu. Stačí, když budete fotografovat s rozmyslem a zapamatujete si několik jednoduchých rad týkajících se kompozice, užívání linií, práce s hloubkou ostrosti atd.

Úpravy fotografií v PC

Seriál Romana Pihana obsahující množství tipů a odpovědí na různé otázky ohledně úprav fotografií v PC (s ohledem na rozšíření bylo pro konkrétní ukázky zvoleno rozhraní Photoshopu, nicméně principy jsou obecně aplikovatelné i na ostatní editační SW). Simulace filtrů, retuše, doostřování, kvalitní podání barev, možnosti archivace a podobné záležitosti by pro vás po přečtení už neměly být problém.

Tipy a triky

Už název samotný říká, že tento seriál není určen jen začínajícím fotografům. Rozsáhlý seriál pramenící zejména z vlastních zkušeností Romana Pihana je ideální učebnicí pro všechny, jež považují fotografování za svou lásku. Pro pokročilejší je třeba dodat, že v každém díle by se měl i zkušenější fotograf dozvedět i něco nového.

Fotoškola

Fotoškola je určena pro všechny nadšence fotografování. Najdete zde informace týkající se třídění fotoaparátů, černobílého fotografování, co jsou to megapixely, dpi, vše o cloně a clonových číslech, JPEG komprese a rady, jak s ní pracovat. To vše najdete v tomto seriálu Romana Pihana. Pokud teprve do tajů fotografování pronikáte, mělo by se přečtení stát Vaší povinností.

Tipy a triky

Několik rad a návodů, jak dosáhnout lepších a kvalitnějších fotografií. Pomůžou Vám vyhnout se některým chybám při fotografování a nebo je alespoň napravit.

Základní úpravy snímků

Dozvíte se například, jak odstranit červené oči, jak na kontrast a jas a další nápady na úpravu digitálních fotografií z domu na svém počítači.

Obecné základy

Rádi byste se vrhli do světa fotografování a nevíte, kde začít? Pak právě tady najdete základní informace o stavbě a funkcích fotoaparátu.