www.digimanie.cz
>
>
>
>

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
, , návod
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. 5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
  2. Tipy pro rozmazané pozadí
  3. Tipy pro snazší ostření
  4. Závěr
reklama
Spousta lidí velmi ráda fotí detaily přírody, ať už se jedná o květiny, hmyz nebo jiná malá i větší zvířata. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, jak z fotoaparátu (a zejména kompaktů) dostat co nejlepší makro snímky, o kterých byste možná ani netušili, že je jich váš fotoaparát schopen. Možná pak bude často nařčeni z toho, že jste snímky fotili zrcadlovkou a nikoli kompaktem, jak se nám často stává na našem YouTube kanálu. Takže vzhůru do toho. Máme pro vás několik tipů, jak toho dosáhnout.
 
 

Tip 1: Zazoomujte trochu

 
I když první tip vypadá na první pohled nesmyslně, když kompakty mají zpravidla nejkratší zaostřovací vzdálenost na nejširším úhlu záběru, mnohdy se opravdu vyplatí trochu zazoomovat. Faktem je, že u kompaktů se s menším zazoomováním minimální zaostřovací vzdálenost zpravidla moc nemění a prodlužuje jen o trošku (jsou ale i výjimky jako např. Sony RX100), takže sice musíte být o něco dál, ale zase máte více zazoomováno, což se vykompenzuje. Proč tedy dosahovat stejného nebo podobného zvětšení s větším zoomem? Není to jedno? Není a vysvětlíme si proč. Na demonstraci použijeme zejména kapesní ultrazoom Canon PowerShot SX740 HS. U jiných fotoaparátů se to pochopitelně bude lišit.
 
Makro snímek, široký úhel záběru
 
Objektiv skoro nalepený až na květině. Fotoaparát vytváří stíny, široký úhel záběru do snímku propašuje obrovské množství pozadí, které může rušit.
 
Negativa vidíte na snímku výše. Ačkoli je květina docela velká a pozadí se poněkud maže, není to jaksi ono. Poněvadž fotoaparát umí ostřit od 0 cm, květina se v podstatě může dotýkat objektivu. Ale to současně znamená, že si s velkou pravděpodobností budete objektivem vytvářet stín na foceném objektu. Druhým neduhem je to, že široký úhel záběru pobere hodně pozadí a dost často i to, co ve snímku nechcete. Za chvíli si ukážeme, jak to lze udělat i jinak. Na výše uvedeném snímku vidíte zhruba 1,1× přepočtené zvětšení (fotoaparát zabere asi 3,2 cm zleva doprava).
 
Makro, užší úhel záběru
 
Tatáž květina, tentýž fotoaparát. Tentokrát dále od objektu, ale s větším zoomem.
 
Zatímco v prvním případě jsem použil 1× zoom a byl jsem 0 cm od květiny, ve druhém případě byl použit 4× optický zoom a byl jsem asi 8 cm daleko. I když dosahuji menšího zvětšení (cca 0,8× po přepočtu, tedy schopnost vyfotit cca 4,3 cm objekt), zbavil jsem se stínu, pozadí se nadále krásně maže a díky užšímu úhlu záběru mám větší kontrolu nad tím, co bude v pozadí. Usnadňuje to tak i kompozici.
 
Canon PowerShot SX740 HS průběh zaostřovacích vzdáleností
 
I proto naše recenze obsahují grafy, kde se můžete podívat na jednotlivé minimální zaostřovací vzdálenosti při různém zoomu. Měření sice při recenzování vyžaduje poměrně hodně práce, ale díky tomu vám můžeme ukázat, kde se objektiv cítí nejlépe.
 
Canon PowerShot SX740 HS průběh zvětšení objektivu
 
To vše je doplněno ještě o graf zvětšení, který ukazuje, jak moc velký pak objekt může být na fotografii. 1,0× přepočtené zvětšení v případě kompaktu znamená, že můžete vyfotit od kraje po kraj fotky objekt o velikosti 3,46 cm (u snímače s poměrem stran 4:3). Pokud byste museli být tak daleko, že byste vyfotili minimálně dvakrát tak velký objekt (6,92 cm), pak by měl objektiv jen 0,5× přepočtené zvětšení. 
 
Rozsah zaostřovacích vzdáleností u Canonu
 
Canon např. na displeji ukazuje, od kolika centimetrů lze ostřit. Není to sice pravidlem, ale většinou dosáhnete nejlepšího makra na posledním kroku zoomu, kdy je ukázána nějaká krátká vzdálenost. Např. poslední krok zoomu, kdy je na displeji ještě ukázáno 5cm-50cm, nebo 10cm-100cm a podobně.
 
Co tedy tento graf znamená pro výsledné focení? Jak vidíme na příkladu modelu SX740 HS, při nejmenším zoomu dosahujeme 1,1× zvětšení (možnost vyfotit ostře cca 3,2cm objekt), ale jak jsme si už ukázali, přináší to problémy s příliš širokým úhlem záběru (zpravidla do pozadí dostanete to, co nechcete) a často si budete stínit. Když se ale podíváte podrobněji, u cca 50-55mm přepočtené ohniskové vzdálenosti (cca 2-2,3× zoom) je vidět, že graf dosahuje 0,9× zvětšení (cca 3,8cm objekt). To je sice o trochu méně, ale pořád dobré. Navíc máme více než 2krát užší úhel záběru, což se hodí.
 
Pak vidíme ještě jeden vrchol okolo 90-95mm přepočtené ohniskové vzdálenosti (cca 4× zoom). Tam jsme již pod 0,8× zvětšením (cca 4,3cm objekt), ale opět máme užší úhel záběru a méně nepořádku v pozadí. Zde ale pozor. Čím více zoomujete, tím více je patrný každý pohyb objektu, takže vyfotit např. květinu v mírném větru už může být problém. Stejně tak se se zoomováním zhoršuje světelnost, s čímž roste expoziční čas (doba focení), což opět celou situaci zhoršuje (každý pohyb se na větším zoomu za stejnou dobu focení projeví výrazněji, jenže kvůli horší světelnosti je tato doba focení ještě o něco delší). Proto je nutné si být vědomi i těchto omezení.
 
Nejlepší makro u Nikonu
 
U Nikonu naopak nejlepší makro ukazují dvě hodnoty. Jednak je to zelená šipka, jednak to, že ukazatel zoomu je zelený a nikoli bílý. To, že jste za šipkou, ještě neznamená, že graf nebude zelený. Např. Nikon Coolpix B600 sice nabízí velmi dobré zvětšení u minimálního zoomu (zelená šipka), ale graf je zelený až do 105mm přepočtené ohniskové vzdálenosti (tedy skoro 4,4× zoomu). Tam je rovněž velké zvětšení a díky většímu zoomu také mnohdy příjemnější perspektiva. Pokud byste zazoomovali na 115mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost, graf by zbělal a makro bude znatelně horší.
 
Jak již bylo řečeno, různé kompakty mají nejlepší úroveň makra v různých situacích a je tedy třeba trochu hledat. Také je různě zobrazují na displeji. Jednoduché je to např. u Canonu nebo Nikonu, naopak u Sony to prostě musíte zkoušet a zapamatovat si zoom, resp. ohniskovou vzdálenost zobrazenou na displeji, kdy je makro nejlepší. Tyto hodnoty obvykle zmiňujeme v recenzích.
 
Tím bychom měli za sebou první tip, který je ale do značné míry závislý na použitém fotoaparátu. V dalších kapitolách se budeme věnovat mnoha jiným tipům, které fungují univerzálně.
reklama
Nejnovější články
Rodiče potrestali 15letou dceru převzetím jejích účtů na sociálních sítích Rodiče potrestali 15letou dceru převzetím jejích účtů na sociálních sítích
15letá Madelynn Sumpter dostala od rodičů na výběr ze dvou trestů. Vybrala si 2týdenní zabavení telefonu a převzetí účtů na sociálních sítích. Její otec se během této krátké doby stal hitem internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře