Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe Lightroom nyní umí aplikovat úpravy i na video

20.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Adobe Lightroom nyní umí aplikovat úpravy i na video
Adobe Lightroom je známý program pro správu a úpravu fotografií. V poslední aktualizaci ale umožňuje aplikovat úpravy také na videosekvence. Nepočítejte však s tím, že by se z něj stal editor se schopnostmi Premiere Pro.
Schopnosti aplikací od Adobe se dále posouvají a poslední aktualizace cloudového softwaru Lightroom přináší např. možnost úpravy videa, kterou už uměl Lightroom Classic. Zdaleka nenabídne schopnosti Premiere Pro, nicméně umožňuje např. ořezání videa nebo aplikování některých úprav jasu nebo barev. Samozřejmostí je hardwarová akcelerace pomocí GPU nebo dávkové zpracování. Počítejte ale s tím, že spousta možností, která je dostupná pro fotografie, není dostupná pro video (např. se zdá, že neumí odšumování).
 
Adobe Lightroom video
 
Velmi žádanou funkcí byla možnost nastavit intenzitu presetu. Tu je možné nastavit od 0 do 200, přičemž 100 je standardní intenzitou. Vy si tak můžete efekt ještě zesílit, nebo ho naopak trochu zeslabit. Adobe přidal také pět nových prémiových presetů Portraits: Black & White, Portraits: Edgy, Portraits: Group, Subjet: Concerts a Video: Creative. Masky pro výběr objektů a oblohy mohou být kopírovány a vkládány do dalších fotografií, přičemž budou automaticky přepočítány, takže není třeba je manuálně aktivovat pro každý snímek a zároveň budou upraveny pro každou fotografii zvlášť, protože ta se může lišit od té předchozí. AI nyní pomáhá s odstraňováním efektu červených očí a přidána byla i možnost porovnání snímků vedle sebe. Mezi další vylepšení patří úprava ovládání tlačítek vpřed a vzad, uživatelé mají také větší kontrolu nad využitím diskového prostoru.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.