reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe straší. V USA zmizelo předplatné za 9,99 USD, zdražilo na dvojnásobek

3.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Adobe uvrhla obrovské množství svých zákazníků do nejistoty. Oblíbený levný fotografický plán zahrnující např. Photoshop a Lightroom za $9,99 totiž v USA zmizel z nabídky a nahradil ho 2krát tak dražší.
Společnosti Adobe se hodně daří, její předplatné slaví velké úspěchy a je mezi uživateli hodně populární. Bohužel mnoho z těchto zákazníků bylo nyní uvrženo do nejistoty dalšího vývoje předplatného. Adobe totiž nabízí tzv. fotografický plán, který zahrnuje Photoshop, Lightroom (Classic i CC) a několik dalších aplikací včetně 20GB cloudu, a to vše za $9,99 v USA (v EU je to s 12,09 EUR dražší). Vedle toho byl k dispozici i Lightroom s 1TB cloudem za stejnou cenu, tentokrát ale bez Photoshopu. Nicméně americká stránka Adobe záhadně vypustila fotografický plán s Photoshopem z nabídky a nahradila jej novým za dvojnásobnou cenu. Ten sice dostal 1TB cloud, ale pochopitelně toto vše způsobilo obrovský poprask.
 
Adobe Photoshop logo
 
Tento plán je populární právě především díky přijatelné ceně pro velké množství zákazníků. U nás tak stojí v přepočtu zhruba 3800 Kč s DPH za rok, což se dá skousnout. Nicméně 7600 Kč je už přeci jen dost silná káva a ne každý potřebuje 1TB cloud (obzvlášť pokud už má cloud někde jinde). Na Adobe se tak zvedla velká vlna oprávněné kritiky.
 
Společnost na celou situaci reagovala tak, že původní plán za necelých 10 dolarů je dle jejích slov nadále v nabídce např. po telefonu a pouze provádí testy zájmu. To ale nevysvětluje, proč starý plán zmizel, vždyť testovat se dá s oběma najednou. Adobe později couvl a v nabídce jsou nyní všechny tři plány, a to i na webu. Photoshop + Lightoom + 20GB cloud nebo Lightroom + 1TB cloud je za 9,99 USD měsíčně a nově je zde i Photoshop + Lightoom + 1TB cloud za 19,99 USD za měsíc. Pokud jde o evropské ceny, tak ty činí 12,09 EUR, resp. 24,19 EUR.
 
Vše je tak v pořádku, nicméně zde visí hrozba toho, že by Adobe skutečně mohl ukončit nabídku základního plánu. Nebylo by to totiž nic divného. Během předchozích let si nasbíral obrovské množství zákazníků a nucené zdražení by asi mnoho z nich přežilo. Tak jen doufejme, že se tak nestane a Adobe se ke svým zákazníkům dobře zachová a levnější plán jim ponechá. Kdyby tak raději Adobe představil možnost si výhodně poskládat aplikace, nebo představil za rozumnou cenu plán pro fotografii a video (Photoshop, Lightroom a Premiere Pro, který dnes vyžaduje nesmyslný nákup všech aplikací Adobe za 60,49 EUR).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama