Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem

15.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
Společnost Adobe přišla v roce 1990 s Photoshopem a ten se od té doby stal patrně nejpoužívanějším editorem fotografií na světě. Jak pokračuje vývoj, jeho schopnosti se stále zlepšují, což ale vede i ke zneužívání těchto funkcí. Adobe si je vědom těchto etických problémů, a proto spolu s UC Berkeley vyvíjí software, který má za úkol rozpoznat upravené, tedy nereálné portréty. Konkrétně jde o funkci Face Aware Liquify, která ve Photoshopu umí měnit různé vlastnosti obličejů, jak je jeho šířka, umí pozměnit umístění očí, zvýraznit úsměv a podobně.
 
Adobe manipulace s portréty
 
Za Adobe byli ve výzkumném týmu Richard Zhang a Oliver Wang, za UC Berkeley pak Sheng-Yu Wang, Dr. Andrew Owens a profesor Alexei A. Efros. Celý projekt byl dále sponzorován grantem DARPA MediFor. Výzkum by měl pomoci v ověřování pravosti fotografií, nicméně zde to měl Adobe do značné míry zjednodušeno tím, že hodnotil svou vlastní funkci, u které ví, jak funguje. Vznikající artefakty tak z vlastní zkušenosti zná velmi dobře.
 
 
Základní otázky celého výzkumu byly tři. První spočívala v tom, zda tento nástroj dokáže detekovat falešné portréty s vyšší spolehlivostí než člověk. Další se pak věnovala tomu, zda dokáže detekovat provedené změny a třetí tomu, zda software dokáže vrátit tyto změny. Výsledkem je konvoluční neuronová síť, která byla trénována na tisícovkách snímků z internetu, které byly Photoshopem upraveny.
 
Lidem i novému softwaru pak byly předhazovány dvě fotografie, originál a upravený snímek. V případě lidí byla úspěšnost 53,5 %, což je jen kousek nad náhodným výběrem odpovědi. Naproti tomu software od Adobe byl schopen rozpoznat upravený snímek s 99,4% úspěšností. Když se navíc podíváte na přiložené video, jde vidět, že v mnoha případech dokáže software do značné míry rozpoznat, jaké změny byly provedeny a vrátit to téměř k originálu. Neplatí to však pro všechny, občas se rekonstrukce moc nepovedla.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.