www.digimanie.cz
>
>
>

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
, , aktualita
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
K oblíbeným
reklama
Společnost Adobe přišla v roce 1990 s Photoshopem a ten se od té doby stal patrně nejpoužívanějším editorem fotografií na světě. Jak pokračuje vývoj, jeho schopnosti se stále zlepšují, což ale vede i ke zneužívání těchto funkcí. Adobe si je vědom těchto etických problémů, a proto spolu s UC Berkeley vyvíjí software, který má za úkol rozpoznat upravené, tedy nereálné portréty. Konkrétně jde o funkci Face Aware Liquify, která ve Photoshopu umí měnit různé vlastnosti obličejů, jak je jeho šířka, umí pozměnit umístění očí, zvýraznit úsměv a podobně.
 
Adobe manipulace s portréty
 
Za Adobe byli ve výzkumném týmu Richard Zhang a Oliver Wang, za UC Berkeley pak Sheng-Yu Wang, Dr. Andrew Owens a profesor Alexei A. Efros. Celý projekt byl dále sponzorován grantem DARPA MediFor. Výzkum by měl pomoci v ověřování pravosti fotografií, nicméně zde to měl Adobe do značné míry zjednodušeno tím, že hodnotil svou vlastní funkci, u které ví, jak funguje. Vznikající artefakty tak z vlastní zkušenosti zná velmi dobře.
 
 
Základní otázky celého výzkumu byly tři. První spočívala v tom, zda tento nástroj dokáže detekovat falešné portréty s vyšší spolehlivostí než člověk. Další se pak věnovala tomu, zda dokáže detekovat provedené změny a třetí tomu, zda software dokáže vrátit tyto změny. Výsledkem je konvoluční neuronová síť, která byla trénována na tisícovkách snímků z internetu, které byly Photoshopem upraveny.
 
Lidem i novému softwaru pak byly předhazovány dvě fotografie, originál a upravený snímek. V případě lidí byla úspěšnost 53,5 %, což je jen kousek nad náhodným výběrem odpovědi. Naproti tomu software od Adobe byl schopen rozpoznat upravený snímek s 99,4% úspěšností. Když se navíc podíváte na přiložené video, jde vidět, že v mnoha případech dokáže software do značné míry rozpoznat, jaké změny byly provedeny a vrátit to téměř k originálu. Neplatí to však pro všechny, občas se rekonstrukce moc nepovedla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon EF 50mm f/1.4 USM Canon EF 50mm f/1.4 USM
Dnes se podíváme na objektiv, který má za sebou už nějaký ten pátek. Jde o světelné sklo Canon EF 50mm f/1.4 USM určený pro full frame zrcadlovky společnosti Canon. Jak si bude vést dnes, v roce 2019?
Dnes, recenze, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků
Někdy za podivuhodnou fotografií nestojí úpravy ve Photoshopu, ale chytré triky použité přímo na scéně při vytváření takového snímku. O tom se na svém instagramovém účtu snaží své sledující přesvědčit i fotograf z Barcelony.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5 Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5
Společnost Irix přichází s novinkou do svého pomalu se rozšiřujícího portfolia objektivů pro natáčení videa. Tentokrát je tu zbrusu nový Cine 45mm T1.5 s minimálním focus breathingem i zkreslením obrazu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí
Adobe Photoshop pro iPad je ve vývoji už nějaký ten pátek a měl by se představit ještě letos. Smutnou zprávou ale je, že zpočátku nebude plnohodnotnou alternativou toho desktopového. Má mu totiž chybět dost funkcí.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala