www.digimanie.cz
>
>
>

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
, , aktualita
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
K oblíbeným
reklama
Společnost Adobe přišla v roce 1990 s Photoshopem a ten se od té doby stal patrně nejpoužívanějším editorem fotografií na světě. Jak pokračuje vývoj, jeho schopnosti se stále zlepšují, což ale vede i ke zneužívání těchto funkcí. Adobe si je vědom těchto etických problémů, a proto spolu s UC Berkeley vyvíjí software, který má za úkol rozpoznat upravené, tedy nereálné portréty. Konkrétně jde o funkci Face Aware Liquify, která ve Photoshopu umí měnit různé vlastnosti obličejů, jak je jeho šířka, umí pozměnit umístění očí, zvýraznit úsměv a podobně.
 
Adobe manipulace s portréty
 
Za Adobe byli ve výzkumném týmu Richard Zhang a Oliver Wang, za UC Berkeley pak Sheng-Yu Wang, Dr. Andrew Owens a profesor Alexei A. Efros. Celý projekt byl dále sponzorován grantem DARPA MediFor. Výzkum by měl pomoci v ověřování pravosti fotografií, nicméně zde to měl Adobe do značné míry zjednodušeno tím, že hodnotil svou vlastní funkci, u které ví, jak funguje. Vznikající artefakty tak z vlastní zkušenosti zná velmi dobře.
 
 
Základní otázky celého výzkumu byly tři. První spočívala v tom, zda tento nástroj dokáže detekovat falešné portréty s vyšší spolehlivostí než člověk. Další se pak věnovala tomu, zda dokáže detekovat provedené změny a třetí tomu, zda software dokáže vrátit tyto změny. Výsledkem je konvoluční neuronová síť, která byla trénována na tisícovkách snímků z internetu, které byly Photoshopem upraveny.
 
Lidem i novému softwaru pak byly předhazovány dvě fotografie, originál a upravený snímek. V případě lidí byla úspěšnost 53,5 %, což je jen kousek nad náhodným výběrem odpovědi. Naproti tomu software od Adobe byl schopen rozpoznat upravený snímek s 99,4% úspěšností. Když se navíc podíváte na přiložené video, jde vidět, že v mnoha případech dokáže software do značné míry rozpoznat, jaké změny byly provedeny a vrátit to téměř k originálu. Neplatí to však pro všechny, občas se rekonstrukce moc nepovedla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem 5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
Dnes, návod, Milan Šurkala
Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů
L-Mount Alliance to s novým bajonetem myslí docela vážně a Sigma tak zveřejňuje roadmapu, která dává lépe tušit, čeho se v dohledné době dočkáme. Celkem na nás v příštích měsících čeká 14 objektivů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR
Sony dnes představilo nový full frame fotoaparát A7R IV (ILCE-7RM4), který přináší zbrusu nový full frame čip se 61MPx rozlišením. Slibuje také nadprůměrný 15EV dynamický rozsah a vylepšené hybridní zaostřování.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala27 komentářů