www.digimanie.cz
>
>
>

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem

Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
, , aktualita
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
K oblíbeným
reklama
Společnost Adobe přišla v roce 1990 s Photoshopem a ten se od té doby stal patrně nejpoužívanějším editorem fotografií na světě. Jak pokračuje vývoj, jeho schopnosti se stále zlepšují, což ale vede i ke zneužívání těchto funkcí. Adobe si je vědom těchto etických problémů, a proto spolu s UC Berkeley vyvíjí software, který má za úkol rozpoznat upravené, tedy nereálné portréty. Konkrétně jde o funkci Face Aware Liquify, která ve Photoshopu umí měnit různé vlastnosti obličejů, jak je jeho šířka, umí pozměnit umístění očí, zvýraznit úsměv a podobně.
 
Adobe manipulace s portréty
 
Za Adobe byli ve výzkumném týmu Richard Zhang a Oliver Wang, za UC Berkeley pak Sheng-Yu Wang, Dr. Andrew Owens a profesor Alexei A. Efros. Celý projekt byl dále sponzorován grantem DARPA MediFor. Výzkum by měl pomoci v ověřování pravosti fotografií, nicméně zde to měl Adobe do značné míry zjednodušeno tím, že hodnotil svou vlastní funkci, u které ví, jak funguje. Vznikající artefakty tak z vlastní zkušenosti zná velmi dobře.
 
 
Základní otázky celého výzkumu byly tři. První spočívala v tom, zda tento nástroj dokáže detekovat falešné portréty s vyšší spolehlivostí než člověk. Další se pak věnovala tomu, zda dokáže detekovat provedené změny a třetí tomu, zda software dokáže vrátit tyto změny. Výsledkem je konvoluční neuronová síť, která byla trénována na tisícovkách snímků z internetu, které byly Photoshopem upraveny.
 
Lidem i novému softwaru pak byly předhazovány dvě fotografie, originál a upravený snímek. V případě lidí byla úspěšnost 53,5 %, což je jen kousek nad náhodným výběrem odpovědi. Naproti tomu software od Adobe byl schopen rozpoznat upravený snímek s 99,4% úspěšností. Když se navíc podíváte na přiložené video, jde vidět, že v mnoha případech dokáže software do značné míry rozpoznat, jaké změny byly provedeny a vrátit to téměř k originálu. Neplatí to však pro všechny, občas se rekonstrukce moc nepovedla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD
Tamron dnes oficiálně oznámil, že vyvíjí telezoom objektiv 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047), který bude určen pro bajonet Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Má mít poměrně kompaktní konstrukci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip
Společnost Olympus inovovala nabídku svých levnějších modelů OM-D. Přichází nový E-M10 Mark IV, který dostává např. 20MPx senzor, o něco výkonnější mechanickou stabilizaci i vylepšený systém autofokusu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS
Olympus dnes představil několik novinek pro svůj Micro Four Thirds systém. Jde např. o nový telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS s nadprůměrným telemakrem a podporou telekonvertorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zvědavá chobotnice se přetahovala s potápěčem o GoPro kameru Zvědavá chobotnice se přetahovala s potápěčem o GoPro kameru
Fotografové a kameramani si někdy musí na své vybavení dávat pozor před příliš zvědavými a odvážnými zvířaty. O tom se přesvědčil i potápěč, jehož GoPro kamery se zmocnila chobotnice a nechtěla ji pustit. 
3.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Cloudová služba image.canon dočasně odstavena, mizely z ní fotky Cloudová služba image.canon dočasně odstavena, mizely z ní fotky
Cloudová služba image.canon zaznamanela nepříjemný problém. Zjistilo se, že z ní mizely fotografie, které měly být stále uloženy, a tak se společnost Canon rozhodla tuto službu dočasně odstavit.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře