Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Aerolinky vám mohou zakázat focení, množí se případy incidentů

10.5.2015, Milan Šurkala, aktualita
Poslední dobou se na letištích množí incidenty mezi personálem aerolinek a cestujícími, kteří si fotí a natáčí letadlo, personál a další věci na letištích. Kde vám mohou aerolinky a jejich personál zakázat pořizování těchto záznamů?
Pokud často cestujete a lítáte, přitom také rádi fotíte, můžete se setkat s problémy na letištích a v letadlech. Čím dál tím víc aerolinek zavádí předpisy, které cestujícím zakazují pořizování fotografií a videosekvencí personálu nebo letadel. O tom se přesvědčil např. Arash Shirazzi, který letěl s American Airlines a byl kontaktován jednou ze zaměstnankyň společnosti, aby zdůvodnil, proč si fotí letadla. Když jí ukázal snímek a nabídnul jeho smazání, moc uklidnění to nepřineslo a byl obviněn z ohrožení bezpečnosti, načež mu vyhrožovala záznamem za narušení bezpečnosti. Problém je ale ten, že ačkoli tento předpis skutečně vstoupil v platnost, cestující se o něm takřka nemá jak dozvědět.


Interiér letadla


Jiný incident se pak stal např. na palubě letadla JetBlue, kdy personál letedla vyhostil chlapce s rakovinou a jeho rodiče kvůli obavě o zdraví, přestože měl povolení letět i v tomto stavu. Jeden z pasažérů celou záležitost natočil, a když odmítl toto video smazat, byl z letadla vyhoštěn i on. I zde se pasažér v podstatě neměl jak dozvědět, zda může nebo nemůže natáčet a zda porušuje nějaká nařízení nebo nikoli.

Otázkou tedy je, zda na něco takového mají aerolinky právo. Pravdou je, že skutečně mají, neboť jde už o soukromý pozemek a ne veřejná prostranství, kde se focení obecně nedá zakázat (byť tu jsou iniciativy, které např. zakazují natáčet policisty do určité vzdálenosti). Některé aerolinky tak prostorách bran a v letadlech zakazují focení úplně, některé dovolují osobní snímky, ale už zakazují fotografie personálu nebo bezpečnostních složek. A v některých zemích můžete jít za fotografie na letištích rovnou i sedět. Takže opatrně.

Zdroj: petapixel.com, diyphotography.net
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.