reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Agent 007: skryté kamery

, , článek
Agent 007: skryté kamery
Cítíte se bezpečně? Myslíte si, že máte své soukromí a nikdo vás nemůže sledovat? V rámci seriálu o sledování a špehování se bude tento díl zabývat problematikou skrytých kamer. Ty si lze velmi levně koupit nebo použít obyčejný mobilní telefon.
Agent 007: skryté kamery
Kapitoly článku:
  1. Úvod
  2. Kamera aneb "Kdo to s tebou byl?"
  3. Rekonstrukce obrazu aneb "Nic nevidím, ale vím, že jsi to ty!"
  4. Závěr
Asi už jste viděli kriminálku, kde vzali příšerný obraz z CCTV kamery a dostali z ní překrásný obrázek, ze kterého dotyčnému spočítali i "chlupy v nose". Něco takového má sice k realitě daleko, přesto ale opravdu existují algoritmy, které dokážou z obrazu vytáhnout skutečné detaily, které v něm na první pohled nejsou. Většinu problémů s nekvalitou obrazu lze popsat jako proces konvoluce. V řeči digitálního obrazu říká v podstatě to, že jas daného pixelu je dán součtem určitých násobků pixelů ostatních (a velikost a rozmístění těchto násobků je funkce, která degraduje původní obraz). Např. běžné rozmazání lze popsat třeba následující maskou.


Konvoluční maska pro rozmazání

Jedna z mnoha konvolučních masek pro rozostřeníTo znamená, že výsledný jas pixelu degradovaného pixelu bude 8krát daný jas původního pixelu (tedy s váhou 8) + jasy všech ostatních pixelů v jeho 3×3 okolí s váhou jedna. To se samozřejmě normalizuje, tedy vydělí 16 (8 + 8×1). Jinak řečeno, jas původního pixelu se bude ve výsledku projevovat 50% přínosem, každý pixel v sousedství pak 6,25 %. Podobné masky lze najít naopak i pro zaostření, detekci hran a milion dalších grafických aplikací. Pokud tedy přijdete na to, jaká byla konvoluční maska, která způsobila nekvalitu obrazu, můžete pomocí dekonvoluce (což není jednoduchá záležitost) tento proces alespoň částečně zvrátit, tedy provést opačný krok. Myslíte, že to nemůže fungovat?


Rozmazaný obrázek 1

Špatně zaostřený obraz, navíc lehce pohybově rozmazaný.Výše vidíte ukázku snímku, který byl pořízen ultrazoomem. Jednak byl špatně zaostřený, jednak ani stabilizace nenabídla úplně dokonalý účinek.


Rozmazaný obrázek 1 po dekonvoluci

S dekonvolucí sice přijdou artefakty navíc, ale je vidět, že některé detaily se skutečně objevily. Např. šedé středy nálepek z STK, které na původním obraze v podstatě nejsou.Jak je na obrázku patrné (přes program SmartDeblur), na snímku se objevily detaily, které na původním obraze téměř nebyly. Jedná se např. o stříbrné plošky uprostřed nálepek z STK, stejně tak otvor pro klíček pro otevření kufru.


Rozmazaný obrázek 2

Pohybově rozmazaná RZ, některá čísla můžeme jen odhadovat.Další program, který jsme vyzkoušeli, byl FocusMagic. Zde je výřez ze snímku, na kterém je pohybově rozmazaná registrační značka autobusu, kterou můžeme u některých číslic jen těžko luštit.


Rozmazaný obrázek 2 po dekonvoluci

Dokonalé to není, ale přeci jen už jdou jednotlivá čísla lépe rozpoznat.Po provedené dekonvoluci sice nedostanete naprosto dokonalý obraz, ale přeci jen jde snáz poznat, co je devítka a co je šestka. Takže ano, něco málo je opravdu možné opravit. Zde, na rozdíl od programu SmartDeblur, už člověk musí nastavovat vše ručně a snažit se přijít na ideální nastavení.


Slibovaný účinek programu Topaz InFocus

Výrobci softwaru Topaz InFocus slibují převod rozmazaného spodního obrázku na ten vrchní.Dalším programem, který lze zkusit, je Topaz InFocus. Autoři prezentují výborné výsledky, viz výše, no mně se je nepodařilo dosáhnout. Některé z lepších pokusů jsou vidět dole. Kvalitní fotografie to tedy rozhodně není, ale pro identifikaci např. auta a jeho registrační značky to už postačí.


Dosažené výsledky pomocí Topaz InFocus

No, výsledků jako autoři aplikace jsem nedosáhl, značka je ale čitelná.Všimněte si, že se programu podařilo naprosto zaostřit třeba celý tvar koncových světel, při zkoušení nebyl problém třeba ani se zaostřením loga výrobce automobilu (ale pak zas bylo neostré něco jiného).


Rozmazaný obrázek 3

No, možná byste odhadli, co je na registrační značce. Pojďme si ale pomoci.Rozmazaný obrázek 3 po dekonvoluci

Menší zásah softwaru, a je to!Další aplikací, kterou jsme pro vás letmo vyzkoušeli, je Astra Image. Jak vidíte na snímku Ikarusu, výchozí snímek na tom nebyl úplně dobře, nicméně po zásahu programu už čísla na registrační značce přečte neomylně každý. Přitom byste si řekli, že co na fotce není, to už z ní nedostanete. Ono to tam je, ale zakomponované v ostatních pixelech (rozmazané). Je jen třeba tu funkci rozmazání "obrátit". Tyto programy se často používají třeba i k vylepšování astronomických snímků. Většina programů umí částečně opravit i neostrost danou špatných zaostřením (zaostření bokehu). Samozřejmě nejen dekonvoluce umí hodně zajímavé věci, každopádně patří k technikám, které nabízí funkce, o nichž byste si řekli, že snad ani nejsou možné.


Výsledek z Astra Image 1

Výsledek z Astra Image 2

Ano, tohle jsem získal z toho brutálně rozmazaného obrázku.Jak vidíte na těchto dalších ukázkách, Astra Image si poradil dokonce i se stříbrným sedanem a registrační značka je naprosto dobře čitelná.
reklama