
Jedna z mnoha konvolučních masek pro rozostření
To znamená, že výsledný jas pixelu degradovaného pixelu bude 8krát daný jas původního pixelu (tedy s váhou 8) + jasy všech ostatních pixelů v jeho 3×3 okolí s váhou jedna. To se samozřejmě normalizuje, tedy vydělí 16 (8 + 8×1). Jinak řečeno, jas původního pixelu se bude ve výsledku projevovat 50% přínosem, každý pixel v sousedství pak 6,25 %. Podobné masky lze najít naopak i pro zaostření, detekci hran a milion dalších grafických aplikací. Pokud tedy přijdete na to, jaká byla konvoluční maska, která způsobila nekvalitu obrazu, můžete pomocí dekonvoluce (což není jednoduchá záležitost) tento proces alespoň částečně zvrátit, tedy provést opačný krok. Myslíte, že to nemůže fungovat?

Špatně zaostřený obraz, navíc lehce pohybově rozmazaný.
Výše vidíte ukázku snímku, který byl pořízen ultrazoomem. Jednak byl špatně zaostřený, jednak ani stabilizace nenabídla úplně dokonalý účinek.

S dekonvolucí sice přijdou artefakty navíc, ale je vidět, že některé detaily se skutečně objevily. Např. šedé středy nálepek z STK, které na původním obraze v podstatě nejsou.
Jak je na obrázku patrné (přes program SmartDeblur), na snímku se objevily detaily, které na původním obraze téměř nebyly. Jedná se např. o stříbrné plošky uprostřed nálepek z STK, stejně tak otvor pro klíček pro otevření kufru.

Pohybově rozmazaná RZ, některá čísla můžeme jen odhadovat.
Další program, který jsme vyzkoušeli, byl FocusMagic. Zde je výřez ze snímku, na kterém je pohybově rozmazaná registrační značka autobusu, kterou můžeme u některých číslic jen těžko luštit.

Dokonalé to není, ale přeci jen už jdou jednotlivá čísla lépe rozpoznat.
Po provedené dekonvoluci sice nedostanete naprosto dokonalý obraz, ale přeci jen jde snáz poznat, co je devítka a co je šestka. Takže ano, něco málo je opravdu možné opravit. Zde, na rozdíl od programu SmartDeblur, už člověk musí nastavovat vše ručně a snažit se přijít na ideální nastavení.

Výrobci softwaru Topaz InFocus slibují převod rozmazaného spodního obrázku na ten vrchní.
Dalším programem, který lze zkusit, je Topaz InFocus. Autoři prezentují výborné výsledky, viz výše, no mně se je nepodařilo dosáhnout. Některé z lepších pokusů jsou vidět dole. Kvalitní fotografie to tedy rozhodně není, ale pro identifikaci např. auta a jeho registrační značky to už postačí.

No, výsledků jako autoři aplikace jsem nedosáhl, značka je ale čitelná.
Všimněte si, že se programu podařilo naprosto zaostřit třeba celý tvar koncových světel, při zkoušení nebyl problém třeba ani se zaostřením loga výrobce automobilu (ale pak zas bylo neostré něco jiného).

No, možná byste odhadli, co je na registrační značce. Pojďme si ale pomoci.

Menší zásah softwaru, a je to!
Další aplikací, kterou jsme pro vás letmo vyzkoušeli, je Astra Image. Jak vidíte na snímku Ikarusu, výchozí snímek na tom nebyl úplně dobře, nicméně po zásahu programu už čísla na registrační značce přečte neomylně každý. Přitom byste si řekli, že co na fotce není, to už z ní nedostanete. Ono to tam je, ale zakomponované v ostatních pixelech (rozmazané). Je jen třeba tu funkci rozmazání "obrátit". Tyto programy se často používají třeba i k vylepšování astronomických snímků. Většina programů umí částečně opravit i neostrost danou špatných zaostřením (zaostření bokehu). Samozřejmě nejen dekonvoluce umí hodně zajímavé věci, každopádně patří k technikám, které nabízí funkce, o nichž byste si řekli, že snad ani nejsou možné.


Ano, tohle jsem získal z toho brutálně rozmazaného obrázku.
Jak vidíte na těchto dalších ukázkách, Astra Image si poradil dokonce i se stříbrným sedanem a registrační značka je naprosto dobře čitelná.