Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Americký úřad rozhodl: AI nemůže mít copyright na svou tvorbu

, , aktualita
Americký úřad rozhodl: AI nemůže mít copyright na svou tvorbu
Zajímavý spor se řešit ve Spojených státech. U úřadů se řešila otázka, zda může mít systém umělé inteligence autorské právo na svou tvorbu a "prodat" ho dál. Po více než třech letech dohadování se je stanovisko negativní.
Americký úřad rozhodl: AI nemůže mít copyright na svou tvorbu
V listopadu 2018 začal Steven Thaler řešit otázku autorských práv na snímek A Recent Entrance to Paradise, který vytvořila jeho Creativity Machine. V zásadě šlo o počítačový algoritmus využívající umělé inteligence, která stvořila jakýsi prazvláštně barevný obraz. Thaler si stěžoval, že požadavek na lidské autorství pro přiznání autorského práva je neústavní (autorské právo v USA funguje jinak než u nás a je přenositelné, což u nás neplatí). Úředníci celou záležitost prošetřili ještě jednou, své stanovisko ale nezměnili a podle nich práce nevykazovala dostatečný tvůrčí zásah člověka.
 
Obraz vytvořený AI
 
Americké autorské právo má totiž několik zvláštností. Právě již zmíněná přenositelnost copyrightu funguje tak, že si lze koupit práva na snímky (a ne pouze licence jako u nás), což je v zásadě i součástí konceptu work-for-hire, kdy najatý umělec předává autorské právo klientovi. Skutečný autor tak nemá právo na své dílo, to má ten, pro koho bylo dílo vytvářeno. Právě o tento koncept šlo ve sporu, kdy Thaler chtěl "najímat" umělou inteligenci na práci, přičemž by takto od ní získal autorská práva na její díla.
 
Thalerův právník Ryan Abbott se chce proti rozhodnutí odvolat a podle něj AI může vytvářet dostatečně kreativní výstupy bez pomoci člověka, přičemž by tyto práce měly být chráněny autorským zákonem. Toto zatím odmítají úřady v USA nebo Velké Británii, naopak v Austrálii nebo JARu už AI autorská práva mít může. Jak to vidíte vy?