Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotíme mobilem: Tuníme mobil aneb CameraPro N8 v akci

13.7.2012, Milan Šurkala, návod
Neomezujte se na dodávanou aplikaci pro focení od výrobce! Na trhu je spousta dalších programů, které dokážou z vašeho fotomobilu vytřískat mnohem více. Dnes se podíváme na program CameraPro N8, který přidá např. sekvenční snímání nebo expoziční bracketing.
Základní fotografická softwarová výbava fotomobilů bývá často nedostatečná a zdaleka nevyužívá maximální potenciál toho, co váš fotomobil vlastně dokáže. V dnešním díle si ukážeme, co vše např. můžeme jiným softwarem získat. Podíváme se na aplikaci CameraPro N8, kterou je možno si stáhnout z Nokia Ovi Store za jistě akceptovatelných 50 korun. Existuje i v trochu pozměněné variantě CamarePro 2.0 pro Android a na Google Play se dá sehnat za necelých 37 korun. Pokud některý z těchto systémů nemáte, nemusíte zoufat. Protože různé aplikace pro jiné systémy si jsou často podobné a tento článek vás může navést k tomu sehnat si nějakou podobnou aplikaci, která vás posune dál. Co vám tedy alternativní aplikace vlastně mohou přinést?



I v tomto díle si budeme hrát s
Nokií N8.


Tato aplikace přináší přehledné menu s pěti tlačítky po obou stranách. Posuvník nalevo je ovladač digitálního zoomu, který je u N8 nyní dokonce 11násobný (ne, že by to k něčemu užitečnému vůbec bylo). V originální aplikaci Nokie je podporován max. 2× digitální zoom, což je dle mého názoru rozumné maximum. Dále tu vidíte ikonku fotoaparátu, která slouží jako spoušť a zaměřovač, který funguje jako AF+AE LOCK. Zamyká expozici i ostření. Tlačítko minus vlevo dole schová postranní menu nabídky.





Tlačítka vezmeme pěkně zleva. Jako první je tu nastavení blesku. Zde se nijak neliší od výchozí aplikace, a tak nabídne vypnutý blesk, automatický, vynucený a s redukcí efektu červených očí, tedy předbleskem.





V položce efekty už najdete několik rozdílů. Samozřejmě většinu z nich lze aplikovat následně až v počítači, ale občas je zajímavější si navolit daný efekt přímo v mobilu. Zatímco výchozí aplikace podporuje nastavení bez efektu, černobílý, sépiový a s živými barvami, CameraPro N8 přidává i přirozené podání barev a negativ.





Dále je tu měření expozice, resp. úprava měření na základě zvoleného režimu. Je tu automatická volba, noční režim (max. 1/5 sekundy stejně jako ve výchozí aplikaci), dále protisvětlo, středové měření, Sport zkracuje expoziční časy pro co nejkratší expozici a Very long je užitečný pro noční snímky, neboť zde je možno využít expozici až 1/2,5 sekundy.





Tyto režimy s dlouhou expozicí lze pak využít třeba při focení panningu, nicméně nutno přiznat, že fotit s 1/5 sekundy nebo i delším časem už vyžaduje hodně plynulou ruku a je hodně těžké to nějak rozumně trefit.





Dalším pozitivem je výběr ostřících režimů. Vedle automatiky tu najdete makro, normální ostření, hyperfokální a na nekonečno. Dobré je zejména to, že minimálně u Nokie N8 mi přišlo, že je tu ostření o něco spolehlivější než ve výchozí aplikaci.





Jednou z hlavních rozdílů proti výchozí aplikaci je podpora průběžného ostření. Nutno uznat, že funguje překvapivě dobře. Pracuje jak před namáčknutím, tak i po něm. Stačí tedy namáčknout spoušť, fotomobil doostřuje a ve vhodný okamžik už jen domáčknete. Stejně tak lze autofokus úplně vypnout a neřešit tak prodlevu autofokusu. Průběžné ostření funguje i u videosekvencí, které zde mají snímkovací frekvenci 30 fps.





Ohledně vyvážení bílé tu nejsou žádné změny, funkčnost je úplně stejná jako u výchozí aplikace. Vyvážení na zamračeno mi tedy i zde přijde být poněkud chladným a z fotomobilu nelze dostat fotku s teple laděnými barvami.





Dále lze upravit jas, kontrast, saturaci, ostrost a korekci expozice. Zde nic zvláštního nenajdete.





U citlivostí máte rozšířenou nabídku na ISO 100 až ISO 800 a žádné hodnoty jako nízká, střední a vysoká. Ručně nastavená citlivost omezuje maximální dosažitelné časy (v automatice jsou delší).





Velmi zajímavé jsou možnosti nejrůznějších režimů. Vedle statických snímků tu máte video, samospoušť, stabilizaci, bracketing, sekvenční snímání a dokonce intervalové snímání. U samospouště si můžete sami navolit dobu čekání. Stabilizace funguje tak, že spoušť se spustí jen v případě, že se fotoaparát nehýbe nebo hýbe jen málo. Nicméně i při nejcitlivějším nastavení se spoušť spustí téměř při jakémkoli zastavení a jen trochu statické poloze fotomobilu.





Novinkou je také expoziční bracketing, kdy můžete nechat vyfotit až 5 fotografií a u každé z nich můžete nastavit expoziční rozdíl od -2 EV do +2 EV. Problémem je trochu to, že aplikace nepatří mezi nejstabilnější a občas se zasekne při pořizování některého ze snímků. Z důvodu omezených možností firmwaru fotomobilů ale podle autora programu nelze zaručit přesné rozdíly expozic. Můžete nastavit i prodlevu.





K čemu něco takové může být dobré? Jedna věc je, když nevíte jak správně nastavit expozici (fotomobily jsou přeci jen dost omezeny nedostatečným dynamickým rozsahem). Necháte si tedy vyfotit několik snímků s různou expozicí a jeden z nich bude určitě akceptovatelný.


expozice -2 EV

expozice +0 EV

expozice +2 EV

Další možností, kde toto využít, je tvorba HDR. Vyfotíte tři nebo až pět snímků s různou expozicí (ideálně s většími rozdíly), které necháte složit v adekvátním programu dohromady. Na to se podrobněji podíváme v některém z dalších dílů.




A s fotomobilem nakonec vyfotíte i toto.



Dost netradiční funkce u kompaktů, natož u fotomobilů, je intervalové snímání. Zde už stačí jen nastavit interval snímání, zmáčknout spoušť a už to "jede". Musíte ale počítat s tím, že fotoaparát určitě nezvládne uložit každou sekundu jeden snímek, takže takto krátké časy nefungují (lze je sice nastavit, ale brzy se intervaly značně prodlouží).





Nechybí možnost doplnit náhled snímku o mřížku, kompas a vodováhu. Je zde možný export do Facebooku a další drobnosti jako předvolená nastavení.





Po vyfocení snímku si budete muset zvyknout na tuto obrazovku, která se občas zobrazuje až nepříjemně dlouho.





Až tato obrazovka zmizí, ukáže se náhled snímku, případně tlačítkem EXIF uvidíte expoziční čas a clonu, se kterou byl snímek vyfocený.





Dnes jsem se tedy podívali na jednu aplikaci pro operační systém Symbian, který dokáže fotomobilům Nokia přidat výrazně lepší funkčnost stejně jako některým fotomobilům s Androidem. Minimálně u Nokie N8 dostanete navíc průběžný autofokus, expoziční bracketing, JPEG ve 100% kvalitě, video při 30 fps, delší maximální expozici, intervalové snímání, lepší možnosti nastavení ISO citlivosti a další drobnosti. Pokud nemáte Symbian nebo Android, najde se pro vás spousta jiných podobných aplikací, které rovněž dokážou rozšířit možnosti vašeho fotomobilu. Určitě stojí za to si některou z nich pořídit, ale ideálně až po prostudování recenzí nebo alespoň zkušeností uživatelů, abyste nevyhodili peníze na něco, co pro vás bude zbytečné. V dalších dílech budeme využívat některé z těchto nově získaných schopností.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.