Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot WX1: Vypilovaný drobek

8.2.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Sony představilo kompakt Cyber-shot WX1, který jsme podrobili našemu testu. Slibuje nízký šum díky Exmor R CMOS čipu s back-illuminated technologií, má extrémně širokoúhlý displej s výbornou světelností na širokém ohnisku. Vyzkoušeli jsme i kolébku Party-shot!
Společnost Sony svým kompaktním Cyber-shotem WX1 velmi mile překvapila. Vzala malinký fotoaparát, do jehož útrob vložila sice malý 1/2,4" čip, ale s rozumným rozlišením 10 megapixelů. Jedná se o čip Exmor R CMOS, tedy o něco lepší variantu, než můžeme najít např. v ultrazoomu Cyber-shot HX1. Tam se vyznačoval značně vysokým šumem i při nižším rozlišení. BSI (back-side illumination) technologie však přesouvá vodiče za snímací buňky, čímž výrazně navyšuje činnou plochu snímače, tím i jeho citlivost. S tím zároveň klesá šum.

Čip umožňuje rychlé sekvenční snímání až 10 snímků za sekundu a velmi dobrou digitální stabilizaci. Zajímavý je i objektiv, který má 5× optický zoom, přičemž začíná na velmi širokoúhlých 24 mm, kdy má i netradičně dobrou světelnost F2,4. Nechybí optická stabilizace a mnoho dalšího. Sony nám k testu zapůjčilo i kolébku Party-shot pro fotografování lidí na party nebo jiných událostech bez fotografa. Papírové předpoklady fotoaparátu jsou tedy velmi dobré. Pojďme se podívat na praxi.



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Sony Cyber-shot WX1 překvapí velmi malými rozměry. Je to opravdu skladný a lehký fotoaparát. Zlatá barva mu navíc dost sluší. Zpracování je velmi dobré s výjimkou krytky prostoru pro baterii a kartu. Ta se při stisknutí hodně prohýbá, takže držíte-li fotoaparát v obou rukou, nepůsobí příliš tuze. Naopak držíte-li jej pouze v jedné ruce, působí bytelným dojmem. Přístroj se i přes poměrně malé rozměry dobře drží i ovládá. Vedle objektivu nahoře vpravo je přisvětlovací AF dioda, na druhou stranu najdete integrovaný blesk. Pak už jen logo výrobce, modelové řady a pár informací.



Objektiv Sony patří do řady G, měl by tedy být značně kvalitní. Nabízí dostatečný 5× optický zoom, přičemž nejširší ohnisko má hodnotu 24 milimetrů. Má tedy nejširší úhel záběru, který můžete u kompaktů nalézt (stejná ohniska dnes nabízí i Samsung, Canon, Casio a Panasonic). Maximální ohnisko je tedy "jen" 120 milimetrů. Potěší výtečná světelnost F2,4 na nejširším ohnisku. Bohužel na nejdelším už dostanete dnes klasicky špatných F5,9. Fotoaparát disponuje optickou stabilizací obrazu.



Seshora zde mnoho tlačítek nenajdete. Je zde zleva mikrofon, dále tlačítko pro spuštění s diodou, poměrně velká spoušť a tlačítko pro zapnutí sekvenčního snímání. Spoušť má poměrně měkčí chod, ne vždy jde přesně poznat, když už je plně zmáčknutá (fotoaparát pak působí dojmem velké prodlevy na spoušť).



Na zadní stěně je 2,7" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů. Pozorovací úhly nejsou nijak dobré. Seshora i ze stran rychle klesne kontrast, ale obraz je ještě pozorovatelný. Zespoda ale dochází k velmi rychlé inverzi barev. Hlavní ovládací prvky jsou pak napravo od displeje.



Nahoře je kolébka zoomu, pomocí níž se ohniska nastavují poměrně rychle a přesně. Jsou zde spíše prodlevy fotoaparátu jako takové (po vyfocení snímku fotoaparát ještě chvíli nereaguje). Kolečko režimů je zde na zadní straně kvůli malé tloušťce fotoaparátu, má rozumně silnou aretaci, takže dobře drží svou polohu, ale zároveň s ním není těžké pohnout, když je třeba. Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení snímků. Zde musím Sony pochválit, protože konečně prodloužilo nesmyslně krátkou dobu přechodu do úsporného režimu. Nyní je vše tak, jak má, a objektiv zajíždí až po delší době strávené v režimu prohlížení.

Čtyřsměrný ovladač je v jednom kuse, takže trpí na šikmé stisky. Pokud nekliknete přímo nahoru/dolů či do strany, můžete být občas nemile překvapeni, že fotoaparát udělá něco trochu jiného, než jste čekali. Obecně ergonomie tohoto ovladače včetně středního potvrzovacího tlačítka je poněkud horší. Směrem nahoru se upravuje zobrazení LCD displeje, napravo je blesk, dole samospoušť a vlevo detekce úsměvu. Osobně bych zde raději vidět třeba korekci expozice, ale budiž.

Tlačítko MENU slouží ke vstupu do hlavního menu, které je již tradičně u Sony poněkud komplikovanější. Je sice ve formě zrychleného menu s rychlým a pohodlným výběrem voleb, ale protože je zde kompletní nabídka nastavení, dlouho trvá, než se dostanete k tomu, které chcete. Jako jedna z položek je zde i technické menu. Poslední tlačítko s ikonkou koše umožní mazat snímky.



Na pravé straně si lze všimnout zejména ouška na provlečení poutka na ruku, jinak toho zde moc nenajdete.



Na levé straně není kromě šroubků vůbec nic.



Vespod je krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Škoda, že se při dotyku dost prohýbá, narušuje jinak dobrý dojem ze zpracování přístroje. Vedle krytky je také nechráněný port pro USB kabel, který je unikátní pro značku Sony. Jiné USB kabel než ten originální tedy nemůžete použít. Zajímavé je použití kovového závitu pro stativ.



Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NP-BG1 s nízkým napětím 3,6 V a průměrnou kapacitou 910 mAh. Výrobce hovoří o výdrži na 350 snímků, což je v této kategorii slušné číslo. Poněvadž nejde o úplně nejnovější model, má WX1 ještě podporu Memory Stick karet, které jsou poněkud dražší.



Na první pohled Sony Cyber-shot WX1 zaujme technickými parametry a slušným designem. Zpracování je až na jednu krytku velmi dobré. V dalších kapitolách se podíváme, jak WX1 vlastně fotí.


Technické specifikace: Sony Cyber-shot DSC-WX1
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů10,2 MPx
Velikost snímače1/2,4" Exmor R CMOS (přibližně 6,1×4,6 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 3648×2736, 2592x1944, 2048×1536, 640×480
(3:2) 3648×2432
(16:9) 3648×2056, 1920×1080
panoramata 3424×1920, 4912×1080, 4912×1920, 7152×1080
Rozlišení videa1280×720 / 30 fps, 640x480 / 30 fps, zvuk
Poměr stran4:3, 3:2, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG, MP4
Optika fotoaparátu
ZnačkaSony Lens G
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)4,25 - 21,25 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)24 - 120 mm
Světelnost objektivuF2,4 - F5,9
Rozsah clonyF2,4 - F7,1 (wide), F5,9 - F18 (tele)
Mechanická stabilizaceano (lens shift, optická stabilizace Optical SteadyShot)
Elektronická stabilizaceano (režim Redukce rozmazání pohybu, Ručně držený soumrak)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano, 2×
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (vícebodové, středové, bodové), detekce tváří
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (normal wide)
50 cm - nekonečno (normal tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorBIONZ
Testovaný firmware-
Spotřeba-
Měření expozicevícebodové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 160, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky2 - 1/1600 s
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyauto, denní světlo, oblačno, zářivka 1, zářivka 2, zářivka 3, žárovka, blesk, uživatelské nastavení
Scénické režimyVysoká citlivost, Zamlžení, Krajina, Portrét za soumraku, Soumrak, Jídlo, Domácí mazlíček, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Pod vodou
Samospoušť2 s, 10 s
Sériové snímáníHi - 10 fps
Mid - 5 fps
Lo - 2 fps
expoziční bracketing, rozestupy 1/3 EV, 2/3EV nebo 1 EV.
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Automatický, Zapnuto, Pomalá synchronizace (tyto režimy lze doplnit o redukci červených očí, případně předblesk lze zapnout při detekci obličejů)
Vestavěný blesk - dosah0,2 - 5,0 metru (wide)
0,5 - 2,0 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej2,7" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV
Paměťové kartyMemory Stick (Duo, PRO Duo, PRO-HG Duo)
Interní paměť11 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-BG1, 3,6 V 910 mAh (350 snímků)
Hmotnost120 gramů (bez karty a baterií), 149 gramů s příslušenstvím
Rozměry90,5 x 51,8 x 19,8 mm
Barevné variantystříbrná, černá, zlatá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka s přívodním kabelem, kombinovaný USB/AV kabel, CD-ROM, manuál, poutko
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.