Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadla minulosti: historie Canon DSLR

2.9.2010, Michal Srna, článek
V nové sérii článků se vrátíme o několik let do minulosti, abychom velmi stručně zmapovali historický vývoj modelů DSLR jednotlivých výrobců. Začněme božstvy opředenou značkou Canon, jejíž modelové portfolio doprovází již od počátku bohyně milosti a úsvitu.
Zrcadla minulosti navazují na úspěšnou řadu článků našeho serveru nazvanou jako Digitální zrcadlovky na cestě časem, ve kterých byla popsána spíše teorie, funkce a různá nastavení digitálních zrcadlovek.


Čeká nás časově seřazený přehled jednotlivých modelů DSLR Canon

V tomto seriálu chronologicky popíšeme historický vývoj modelů digitálních jednookých zrcadlovek (Digital Single-Lense Reflex Camera - DSLR) od svých počátků až po současnost. Článek se nezabývá podrobnými technickými specifikacemi každého modelu, které si může případný zájemce vyhledat v našem katalogu fotoaparátů, nýbrž se v něm pokusím zaměřit pouze na nejzajímavější fakta u každého modelu DSLR. Dnes budeme cestovat časem s Canonem.

Před tím, než začneme s chronologickým vývojem jednotlivých modelů, pojďme si vlastně říci, jak to bylo s názvem společnosti Canon a zkratkou, kterou nese každá DSLR ve svém názvu - EOS. Příběh spojený s těmito dvěma pojmy je velmi zajímavý.


Bohyně milosrdenství Kwanon


Značka Canon je spojována s různými božstvy více, než by se mohlo na první pohled zdát. Mnozí z vás zajisté znají příběh Kwanon & Canon, ne každý si ale bude pamatovat božský příběh modelového označení EOS, které na sobě nese i vaše DSLR, pokud je z dílny japonské firmy Canon. Když se budeme bavit o historii modelů jednotlivých DSLR, která sice začíná až v 90. letech 20. století, nesmíme opomenout stručnou historii toho, jak vše začalo.

Psal se rok 1933 a Goro Yoshida společně se švagrem Saburou Uchidou a Takeo Maedou položili v Tokyu základy společnosti, která se za několik desítek let stala jedním z největších producentů fotoaparátu na světě. Název Canon v této době ještě neexistoval a nově založená laboratoř, zabývající se zprvu výzkumem v oblasti optických zařízení, dostala název Precision Optical Instruments Laboratory (Laboratoř přesných optických přístrojů).


Precision Optical Instruments Laboratory, první upoutávka na přístroj Kwanon a jeho ukázka

Následující rok 1934 byl pro budoucnost společnosti klíčový. Světlo světa spatřil prototyp prvního 35mm přístroje, který obsahoval již závěrku ve fokální rovině. Pojmenován byl Kwanon, což podle autorů odráželo benevolenci, s kterou plánovali vyrábět nejlepší fotografické přístroje na světě. Zdali jim k tomu buddhistická bohyně milosrdenství Kwanon pomohla, či ne, se již nikdy nedozvíme. Pravdou je, že se jim tato předtucha vyplnila a za několik let se opravdu stali největšími hráči na poli fotografických přístrojů. Prototypy označené jako Kwanon se bohužel nikdy do prodeje nedostaly.

Objektivy modelů Kwanon nesly též označení spojené s náboženstvím a to Kasyapa, odvozené z Mahakasyapa, což byl učedník Buddhy.


Logo z roku 1934 znázorňující bohyni Kwanon

Od pojmu Kwanon bylo později upuštěno, a tak společnost dostala její finální název - Canon, který však od dřívějších božských spojení nebyl daleko. Pojem "Canon" označuje normu, pravidlo či závazný soubor posvátných spisů např. Písma svatého. Tím jsme se dostali stručně ke zrodu značky Canon, která se tímto zavázala k produkci precizních přístrojů a přesnost se stala jejím základním mottem.


Historický vývoj designu loga společnosti Canon


Bohyně úsvitu Eos


EOS je systém zrcadlovek, který Canon představil v roce 1987. Systém EOS je zaměřený na zrcadlovky s automatickým ostřením a elektronicky ovládanou clonou. Zpočátku se jednalo o dvouletý vývojový projekt, jehož název nevznikl pouze zkrácením Electronic and Optical Systems, ale jeho kořeny sahají opět k božstvům.

V řecké mytologii je Eos pojmenováním titanské bohyně úsvitu. Úsvitu, kterým měl Canon naznačovat příchod zcela nové generace zrcadlovek, jejíž základní myšlenky by se daly shrnout do několika termínů: žádný cenový růst z důvodu zavedení AF mechanismů, nízká hmotnost a citlivost automatického ostření ekvivalentní citlivosti expozice.


Až zde hledal Canon inspiraci pro nový systém zrcadlovek nazvaný EOS
zdroj ilustrace bohyně Eos: eosmedspa.com


Dnes naleznete označení EOS na každé moderní zrcadlovce Canon

Prvním modelem z nové řady EOS byla SLR Canon EOS 650. Tento systém značení přežil až do do digitální éry SLR a Canon ho používá dodnes. Na modely DSLR, které úsvit Eos následně přinesl, se podíváme v následujících kapitolách.