Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung WB850F: fotící bezdrátová navigace?

30.7.2012, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na nového bojovníka v kategorii kapesních ultrazoomů, Samsung WB850F. Nabízí 21× optický zoom již od 23mm ohniska, vedle dnes již obvyklého Full HD videa tu najdete i GPS modul a netradičně i bezdrátové Wi-Fi připojení.
Kapesní ultrazoomy Samsung řady WB jsou dosti populární, byť poslední sedmistovkové modely WB700 a WB750 nás v recenzích až tolik nepřesvědčily. Nový model WB850F se snaží napravit si lehce pošramocenou reputaci a minimálně na papíře vypadá velmi slibně. Máme tu 16MPx CMOS BSI snímač s podporou Full HD videa, hardwarové HDR, rychlé sekvenční snímání. Objektiv Schneider-KREUZNACH slibuje až 21× optický zoom, nadstandardně široké 23mm ohnisko, a to vše při velmi příjemné počáteční světelnosti F2,8. Aby toho nebylo málo, máme tu plně manuální nastavení expozice včetně irisové clony, GPS modul, který je v této třídě už standardem a naopak nestandardně bezdrátové Wi-Fi připojení. U Samsungu již obvykle nechybí ani AMOLED displej. Očividně je na co se těšit. Jaká bude praxe?
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát se vyrábí pouze v černé variantě. S ohledem na to, jak má velký zoom, je překvapivě skladný. Zpracování mě příliš nenadchlo. Blesk na levé straně je možné lehce zatlačit, což při držení přístroje oběma rukama není nic příjemného a tělo rovněž povrzávalo v místě, kde se dotýkáte palcem. Zbytek už působí lépe a chválím absenci vůlí v objektivu. Držení přístroje hodnotím jako lehce nadprůměrné, zde nemám výhrady.





Samsung znovu použil objektiv Schneider-KREUZNACH, tentokrát s obrovským 21× optickým zoomem. Začíná na nadprůměrně širokoúhlých 23 milimetrech a maximální ohnisková vzdálenost činí 483 mm. Potěší i světelnost objektivu. F2,8 na nejširším ohnisku je v této třídě rozhodně nejlepší. To se už nedá říci o F5,9 na nejdelším ohnisku, zde jde o typickou nepříjemnou "klasiku". K dispozici je optická stabilizace obrazu, která může být doplněna i o digitální (Dual IS). Z tohoto pohledu nalevo nahoře od objektivu uvidíte pomocnou AF diodu, ta funguje i jako kontrolka samospouště.



Nad objektivem je i mechanicky výklopný blesk, který díky tomu minimalizuje vznik stínů při focení s nejširším ohniskem objektivu. Ten se objevuje na spodní hraně vpravo, ale není příliš výrazný a na většině snímků nebude vadit.





Na horní straně vlevo vidíte zmíněný výklopný blesk a posuvné tlačítko pro jeho vyklopení. Dále jsou vidět dva mikrofony pro stereo zvuk. Následuje tlačítko POWER pro zapnutí a vypnutí přístroje. Protože ale fotoaparát překvapivě dlouho ukládá snímky na kartu, dá se fotoaparát vypnout až nějakou dobu po vyfocení snímku. Pokud toto tlačítko zmáčknete dříve než je snímek uložen, naprosto se ignoruje. K jemnému chodu tlačítka spouště nemám žádné výtky, stejně jako k páčce zoomu. Samsung také opravil nepříjemnost modelů WB700 a WB750, které měly velmi malý počet kroků zoomu (mezi 7× a 13× zoomem nic nebylo). Ani zde těch poloh sice není nějak moc, ale rozhodně to stačí. Dobré je i rozumně jemný chod kolečka fotografického režimu s rozumnou aretací poloh.





Na zádi je už tradičně 3,0" AMOLED displej s rozlišením 614.000 bodů. To znamená rozlišení 640×480 pixelů v matici PenTile. Každý pixel je tedy tvořen zeleným a červeným bodem nebo zeleným a modrým. Pozorovací úhly jsou dobré, ze stran dochází k mírnému chladnutí barev. Červeným tlačítkem na zádi se spustí nahrávání videosekvencí, prodleva je asi 1,5 sekundy. Kolem něj máte páčku sekvenčního snímání, kdy si vybíráte rychlejší, pomalejší režimy nebo bracketing. Upřímně řečeno, řešit to takto páčkou mi nepřijde úplně nejšťastnější. To je ale možná také tím, že se trochu zadrhává. MENU spouští hlavní menu přístroje, tlačítko Fn pak spouští quick menu. Na to se podíváme podrobněji za chvíli, zde jen lze říci, že obsahuje hodně položek a navigace v něm je trochu složitější.

Čtyřsměrný ovladač je vyveden ve formě otočného okruží, což urychluje nastavování některých položek. Myslím ale, že větší tloušťka by mu neuškodila. Nahoře si upravuje zobrazení displeje, vpravo je samospoušť (nutno nastavit po každém snímku zvlášť), dole pak spouštíte kompas a vlevo GPS (funkci Live Landmark). Uprostřed je potvrzovací tlačítko OK, které budete potřebovat v podstatě k nastavení všech položek (aktivují se jím výběrová menu). Dole je už jen tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a koš pro mazání. Toto tlačítko také spouští základní menu pro některé specifické režimy (např. vyvolá nabídku scénických režimů v SCN a podobně). Chytrá věcička.





K napájení se používá tradiční Li-Ion akumulátor SLB-10A s napětím 3,7 V a kapacitou 1030 mAh. Pro takto funkcemi nabitý fotoaparát je to ale nejspíše docela nedostatečný akumulátor. Vždyť zde máte GPS i Wi-Fi, a to si už nějakou tu šťávu přeci jen vezme. Např. při práci Wi-Fi se fotoaparát viditelně zahřívá a řekl bych, že je spíše teplý než vlažný. Můžete používat SD, SDHC a SDXC karty.





V maličké krabičce nečekejte přehnané množství příslušenství. Dostanete vše důležité, tedy fotoaparát, poutko, Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér, USB kabel, velmi ořezaný manuál a CD-ROM.





AMOLED displej má na pravé straně zobrazeno několik nejdůležitějších ikonek fotografických nastavení. Dole jsou spíše expoziční nastavení a stav baterie. Clonu můžete měnit až poté, co zmáčknete tlačítko OK. Tlačítkem Fn se dostanete do jakéhosi quick menu, pod nápovědou najdete ještě nastavení ISO citlivosti, korekce expozice a dalších expozičních nastavení. Abyste cokoli nastavili, opět musíte nejprve tlačítkem OK povolit nastavování (šipkami se jen pohybujete po menu). Je zde ale ještě jedna velmi pěkná možnost. Když už jste třeba na té ISO citlivosti, můžete nechat tlačítko OK tak a nastavovat hodnoty pomocí páčky zoomu. Je to rychlejší a pohodlnější.


Z quick menu se tak můžete dostat třeba do tohoto menu pro nastavení ISO citlivosti. Je to trochu matoucí, když se pořád překlikáváte z jednoho stylu menu do druhého. Napravo vidíte zobrazení kompasu.


Levý snímek ukazuje volbu "Magický plus". Najdete tu např. panoramata nebo HDR. Pokud už jste v tomto režimu a chcete znovu vyvolat tuto nabídku, stačí zmáčknout již zmíněné tlačítko s ikonkou koše. Pravý snímek ukazuje možnosti Wi-Fi. Té se budeme věnovat později.


Takto vypadá hlavní menu. Trochu se mi nelíbí, že výběr mezi režim A, S a M je opět řešen přes menu a na kolečku jsou vyvedeny pod jednou položkou. Dále tu najdete fotografická nastavení, videosekvence, GPS, zvuk a dvoje technická nastavení.


Zobrazení snímků je celoplošné, můžete si jej nechat doplnit o název místa, histogram a expoziční nastavení včetně GPS pozice. Hlavní kolečko na pozici GPS pak může sloužit i jako mapa. Zobrazí se zde i vyfocené snímky včetně směru, ve kterém byly vyfoceny.


Zatím to pro Samsung WB850F vypadá slibně, jak si povede dále?

Technické specifikace: Samsung WB850F
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 16,8 MPx
Efektivní počet pixelů 16,2 MPx
Velikost snímače 1/2,3" CMOS BSI (přibližně 6,17×4,52 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4608×3456, 3648×2736, 2592×1944, 1984×1488, 1024×768
(3:2) 4608×3072
(16:9) 4608×2592, 1920×1080
(1:1) 2832×2832
Rozlišení videa 1920×1080 / 30 fps, 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps fps, 320×240 / 30 fps, zpomalené videosekvence 384×288 / 240 fps, 176×128 / 480 fps, stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MP4 (MPEG-4 AVC/H.264)
Optika fotoaparátu
Značka Schneider-KREUZNACH
Optický zoom 18×
Rozsah ohnisek (reálný) 4,1 - 86,1 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 23 - 483 mm
Světelnost objektivu F2,8 - 5,9
Rozsah clony F2,8 - F8 (wide), F5,9 - F8,5 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace ano (optická)
Elektronická stabilizace ano (režim DUAL IS)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano (4×), chytré přiblížení (1,33×)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (automatický výběr, bodové, ruční výběr ze 45 bodů, se sledováním), makro, ruční
Ostřící vzdálenost 80 cm - nekonečno (normal wide)
350 cm - nekonečno (normal tele)
10 - 80 cm (makro wide)
150 - 350 cm (makro tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor -
Testovaný firmware -
Spotřeba -
Měření expozice vícebodové, středově vyvážené, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky 1/2000 - 1 s, max. 16 s (režim S, M)
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy Auto, Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka typu H, Zářivka typu L, Žárovka, Vlastní nastavení (měření bílé plochy), Vlastní nastavení (3000 až 10000 K)
Scénické režimy SCN (Snímek s retuší, Noc, Krajina, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Pláž&Sníh), Magický plus (Panorama, 3D foto, Magický rám, Rozdělený snímek, Obraz v obrazu, Nástroj štětec, HDR, Kreativní tvůrce filmů)
Samospoušť 2s, 10 s, dvojitá (10s + 2 s)
Sériové snímání 10, 5, 3 fps
předběžný snímek
bracketing vyvážení bílé
bracketing expozice (až 2EV rozdíly)
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Automatický, Zapnutý, Korekce červených očí, Slow synchro, Červené oči (softwarová redukce)
Vestavěný blesk - dosah 0,3 - 5,2 metrů (wide ISO Auto)
0,5 - 2,4 metru (tele ISO Auto)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" AMOLED, 614.000 bodů (640×480 pixelů, PenTile)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI 1.4
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor SLB-10A, 3,7 V, 1030 mAh (výdrž na 200 snímků nebo 100 minut Full HD videa)
Hmotnost 226,5 gramů (bez příslušenství)
Rozměry 109,6 x 61,9 x 24,9 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér + USB kabel, CD-ROM, poutko, stručný manuál
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.