Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix S210: solidní drobek

19.6.2008, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nikon je spíše znám jako výrobce digitálních zrcadlovek, přestože má i poměrně bohatou nabídku kompaktů. Ukáže se tenký Coolpix S210 v dobrém světle, nebo se jedná pouze o další kompakt z mnoha?
Nikon Coolpix S210 patří mezi stylové fotoaparáty, od toho také "S" v názvu (jako Style). Fotoaparát se již na svém těle "chlubí" rozlišením 8,0 megapixelů. O snímání se stará 1/2,5" CCD čip, tedy k danému rozlišení s typickou velikostí. Dále nabídne elektronickou redukci otřesů, ISO 2000, 2,5" LCD displej a objektiv se pak vyznačuje 3× násobným zoomem. Základní pohled na zmíněné specifikace tedy neříká nic netradičního. Otázkou tedy zůstává, zda zaujme svými fotografickými schopnostmi, zejména jak se projeví procesor EXPEED, který Nikon používá i ve svých profi zrcadlovkách.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Tělo fotoaparátu se nabízí v pěti barvách. Nám do redakce přišel fotoaparát v elegantní černé barvě, k dispozici jsou dále modely i v živé modré a červené, nechybí ani střízlivě stříbrná a naopak poměrně výstřední růžová. Tělo fotoaparátu zaujme velmi malou tloušťkou pouhých 18 milimetrů. Nejedná se tak sice o nejtenčí fotoaparát na trhu, rozhodně však mnoho tenčích nenajdete. Z toho také plyne horší stabilita při položení na stůl, nicméně na danou šířku a výšku to nebylo tak hrozné. Tělo je hliníkové s údajně odolným povrchem. Skutečně celé tělo působí velmi solidně a pevně, snad jen přední stěna svou povrchovou úpravou tolik důvěry nevzbuzuje. Vypadá však efektně.



Přední strana fotoaparátu obsahuje objektiv NIKKOR, jemuž se budu věnovat za chvíli. Vedle něj je logo Coolpix a pod ním nálepka informující o některých hlavních vlastnostech fotoaparátu. Jak je u většiny výrobců obvyklé, je zde zejména maximální hodnota ISO, která v praxi není dobře využitelná. Nahoře je pak logo Nikonu, blesk a malé nepatrné světlo indikace samospouště. Překvapivě zde nenaleznete pomocné zaostřovací světlo. Přesto musím říci, že ve špatných světlených podmínkách se fotoaparátu většinou dařilo ostřit stejně jako jeho konkurenci se světlem, tedy dlouho a občas neúčinně. Absence však i přesto zamrzí. Vpravo dole je téměř neznatelný mikrofon.



Nyní se podívejme na objektiv NIKKOR. Jeho specifikace nejsou papírově nijak dobré. Reálná ohnisková vzdálenost činí 6,3 - 18,9 mm, což po přepočtu na kinofilm činí 38 - 114 milimetrů. Objektiv je tedy laděn více na dálku, širokoúhlé záběry ani na nejkratší ohnisko nepořídí. Typické couvání, aby se na fotografii vešlo to, co fotograf chce, bude u fotoaparátu Coolpix S210 bohužel docela běžné. Díky poměrně dlouhému základnímu ohnisku však 3× násobný zoom nabídne 114 mm, tedy trochu větší přiblížení, než je v této třídě zvykem. Světelnost objektivu vůbec nepotěší, je to jedna z nejhorších, se kterou se můžete u dnešních fotoaparátů setkat. Již na nejširším ohnisku činí F3,1 a na nejdelším pak vysokých F5,9. Obě hodnoty jsou dost podprůměrné. Otázkou nicméně zůstává, zda se vám za to objektiv odmění absencí optických vad.



Vrchní strana má celkem zajímavý design se stříbrnou lištou připomínající trochu tvar kapky. Obsahuje zprava spoušť s trochu zvláštním chodem. Namáčknutí je velice snadné, tlačítko neklade žádný odpor. Naproti tomu domáčknutí je dost tvrdé a chod tuhý, je tedy nutno mačkat trochu silněji. Někomu to vadilo, osobně jsem s tím však žádný problém neměl. Dále je zde tlačítko pro spuštění a vypnutí fotoaparátu a světlo signalizující práci fotoaparátu. Objektiv je složen ze dvou částí a nijak výrazně se nevysouvá.



Protože fotoaparát je poměrně jednoduchý, není zadní strana nijak složitá. Vévodí jí 2,5" LCD displej, což je na dnešní poměry malá úhlopříčka. Fotoaparát díky tomu vypadá ještě o něco menší. Nad LCD displejem je malé světlo signalizující práci s bleskem. Pravá strana má logické uspořádání s kolébkou pro ovládání zoomu, pod níž je šestice výstupků. Tam se však váš palec dostane při držení fotoaparátu oběma rukama, jinak bude spíše spočívat v oblasti mezi kolébkou a pravým horním rohem displeje.

Směrem níže najdeme dvě tlačítka. První MODE slouží k nastavování módu fotoaparátu, je zde tedy klasické focení, vysoká citlivost, scénické režimy, hlasová poznámka, videoklip a nastavení fotoaparátu. Pravé tlačítko slouží k přechodu do prohlížecího módu. Dole je velký čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem OK uprostřed. Směrem nahoru se volí blesk, vpravo je korekce expozice, dole makro a vlevo samospoušť. Po zmáčknutí kteréhokoli tlačítka se dostanete do nabídky všech režimů, ve kterých se můžete pohybovat jak nahoru, tak dolů dokola (u některých fotoaparátů se lze proklikávat pouze jedním směrem). Toto zpříjemňuje a zrychluje volbu režimů.

Úplně dole je pak tlačítko MENU, které slouží k nastavování vlastností focení jako ISO citlivost, rozlišení, vyvážení bílé a podobně. I s ohledem na kategorii fotoaparátů je nabídka poměrně chudá, přesto nemám pocit, že bych zde něco výrazně postrádal. Pravé tlačítko s ikonou koše slouží k mazání. V režimu focení se jeho zmáčknutím dostanete přímo k mazání poslední fotografie. Ač osobně mažu fotografie až po nahrání do počítače, musím tuto volbu velmi ocenit. V případě, že se vám nějaká fotografie nepovede, nemusíte složitě do prohlížecího režimu a odtud mazat. Stačí zmáčknout toto tlačítko, fotoaparát zobrazí poslední fotografii s otázkou, zda ji má skutečně smazat a je to. Ušetříte sice jen jedno stisknutí, ale i takové detaily mohou v některých chvílích hodně pomoci.



U většiny kompaktních fotoaparátů jsou boční pohledy poměrně nezajímavé a nejinak je tomu i u Nikonu Coolpix S210. Je zde pouze stříbrná lišta, malinký reproduktor dole a čtyři šroubky držící tělo pohromadě.



Ani pravá strana není nijak zvláštní. Vedle dvojice šroubků je zde jen ouško na provlečení poutka na ruku. To je pochopitelně obsahem balení fotoaparátu.



Na spodku fotoaparátu nalevo je vidět krytka prostoru na akumulátor a SDHC kartu. Jako u většiny konkurence, i zde je toto místo jediné, které působí poměrně nekvalitně. Krytka se na jedné straně docela výrazně viklá, ale naštěstí drží. Přibližně uprostřed fotoaparátu je gumová krytka vstupu pro USB kabel. Napravo je pak stativový závit, který je bohužel plastový. Nepotěší tedy materiálem, ze kterého je zhotoven, ale ani vyosením téměř na kraj fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že fotoaparát v "plné polní" s akumulátorem, kartou a poutkem váží jen lehce přes 100 gramů, není to až tak vážný nedostatek.



Odklopení krytky ukáže prostor pro akumulátor a SDHC kartu. Ta se vkládá opačným způsobem, než by člověk předpokládal (intuitivně bych ji vložil přední stranou ke mně). Akumulátor EN-EL 10 je s ohledem na rozměry fotoaparátu tenký a pohled na specifikace (3,7 V, 740 mAh) na první pohled nevypadá příliš slibně. Páčka, která jej drží proti tlaku pružiny, sice nevypadá nejbytelněji, rozhodně však vzbuzuje výrazně větší důvěru než maličké páčky u mnoha fotoaparátů konkurence.



Ve výsledku Nikon Coolpix S210 potěší příjemným tenkým vzhledem, solidní konstrukcí a zpracováním. V neposlední řadě z něj jeho malé rozměry a muší váha dělají ideálního společníka na cestách, v kapse si jej ani nevšimnete. Rozměrově je téměř shodný s leckterým mobilním telefonem, je jen trochu vyšší.

Technické specifikace: Nikon Coolpix S210
SNÍMACÍ PRVEK
Efektivní počet pixelů 8,0 MPx (8,28 MPx celkem)
Velikost snímače 1/2,5" CCD
Rozlišení fotografií 3264×2448, 2592x1944, 2048×1536, 1024x768, 640x480 a 1920×1080
Rozlišení videa 640x480 / 30 fps, 320x240 / 30 fps nebo 15 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), AVI
OPTIKA FOTOAPARÁTU
Značka NIKKOR
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 6,3 - 18,9 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 38 - 114 mm
Světelnost objektivu F3,1 - F5,9
Rozsah clony F3,1 - F4,6 (wide), F5,9 - F8,5 (tele)
Mechanická stabilizace ne
Elektronická stabilizace ano (High-ISO režim, eVR - odstranění třesu pořízeného snímku)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano, 4×
ZAOSTŘOVÁNÍ
Zaostřování auto focus
Ostřící vzdálenost 60 cm - nekonečno (normal)
10 cm - nekonečno (makro)
Pomocné zaostřovací světlo ne
ELEKTRONICKÁ ČÁST
Procesor EXPEED
Měření expozice 256-zónové měření Matrix
Citlivost ISO AUTO ISO (64-800), 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000
Rychlost závěrky 2 - 1/1000 s (4 s v režimu ohňostroj)
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy auto, manuální, denní světlo, žárovka, zářivka, zataženo, blesk
Scénické režimy Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma asistent
Samospoušť 2s, 10 s, časované sekvenční snímání (snímá každých 30 sekund / 1, 5, 10, 30 nebo 60 minut do zaplnění paměti nebo do dalšího zmáčknutí spouště)
Sériové snímání Sekvenční snímání (1,2 fps)
BSS (automatický výběr nejlepšího snímku)
Mozaika (16 snímků do jedné fotografie)
Vestavěný blesk - režimy Automatický blesk, Auto s redukcí efektu červených očí, Vypnutý blesk, Doplňkový záblesk (nucený blesk), Synchronizace blesku s dlouhými časy závěrky (slow synchro)
Vestavěný blesk - dosah 0,6 - 4,0 m (wide)
0,6 - 2,1 m (tele)
Externí blesk ne
OSTATNÍ
Hledáček ne
LCD displej 2,5" LCD, 230 000 pixelů
Digitální výstup USB 2.0, AV výstup
Paměťové karty SD / SDHC a MMC karty
Interní paměť 52 MB
Napájení Li-Ion akumulátor (3,7 V, 740 mAh)
Hmotnost 100 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry 90 x 55,5 x 18 mm
Standardní příslušenství poutko, Li-Ion akumulátor EN-EL10, USB kabel, AV kabel, CD-ROM se software, nabíječka akumulátoru baterií včetně přívodního kabelu
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.