Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objevte svět infrafotografie

26.7.2010, Michal Srna, návod
Její kořeny sahají do tak vzdálených odvětví fotografie jako je astrofotografie a mezi fotografy koluje již od 20. let 20. století. Pojďme se podívat na zoubek pojmu infrafotografie, zaměřme se na vhodnost objektivů, filtr Hoya R72 a zpracování v Lightroomu.
Infrafotografie. Pokud jste o tomto stylu fotografování nikdy neslyšeli, bude pro vás článek možnou inspirací do budoucna a najdete v něm vše potřebné pro snadné provedení prvních krůčku v tomto tajuplném světě, kde barvy nejsou přesně definovány a kde výsledný dojem z fotografie závisí pouze na tvůrčí kreativitě každého z vás.

Pokud víte, co termín infrafotografie znamená a není to pro vás úplně neprobádaná oblast, tak i přesto v článku naleznete zajisté užitečné informace. Budu se vás snažit provést problematikou výběru vhodného objektivu, přes samotný výběr infračerveného filtru až po strasti a slasti úprav infračervených fotografií v programu Adobe Lightroom.

Rád bych podotknul, že se jedná pouze o mé vlastní zkušenosti, poznatky a rady, které chci předat vám - nadšencům fotografie, kteří se nebojí objevovat nové a jimi neprobádané oblasti, jež fotografie nabízí. Nejedná se o 100% návod na úspěšné pořízení vašich prvních infrafotografií či profesionální článek zabývající se podrobnostmi teorie infrafotografie.

Důležité upozornění: Nikdy se nedívejte skrze infračervený filtr do přímého Slunce, poškodili byste si trvale sítnici oka a nedoporučuji fotografovat s infračerveným filtrem se Sluncem v záběru, došlo by k možnému poškození snímače vašeho fotoaparátu. Autor tohoto článku nenese žádnou zodpovědnost za případné škody.


Infrasvět - co to je?


Je to svět snový, zahalený rouškou tajemství a hlavně to je svět, který lidským okem nevidíte. Lidské oko je citlivé na záření v rozmezí vlnových délek 380 - 750 nm. Pod 380 nm hovoříme o záření ultrafialovém a přibližně nad 750 nm se již rozprostírá svět infračerveného (IR) záření sahající až do vlnových délek kolem 1 mm. Například člověk vyzařuje maximum energie právě v infračerveném spektru a to na vlnových délkách 10 μm.

Infrafotografie je založena na použití speciálního filtru, který propouští pouze infračervenou část záření a viditelné záření skoro či úplně blokuje v závislosti na použitém typu infra filtru. Více o tom, co infrafotografie je a co není, si můžete přečíst v tomto zajímavém článku (bohužel pouze v angličtině): Mýty o infrafotografii.

Pro nedočkavé jsem připravil na začátek článku malou motivační ukázku, jak takový pohled do infrasvěta vypadá.


Pohled do světa infrafotografie, klikněte pro zvětšení

Jedná se o zajímavý pohled, že? Chtěli byste si také tuto techniku vyzkoušet na vlastní kůži, nebo se pouze o této technice dozvědět něco nového? Pojďme začít. Překvapivě prvním krokem, v dlouhé cestě objevování světa infrafotografie, je výběr vhodného objektivu, případně zjištění, zdali je váš dosavadní objektiv na infrafotografii použitelný.