Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nokia N8: lepší než kompakt?

18.1.2011, Milan Šurkala, recenze
Po delší době jsme si vzali na paškál fotomobil a ne ledajaký. Nový Nokia N8 má totiž 1/1,9" snímač, tedy mnohem větší, než je obvyklé nejen ve třídě mobilů, ale i kompaktů. Fotí opravdu tak skvěle, jak napovídají specifikace?
Nokia N8 je docela zvláštní fotomobil. Překvapil totiž svým obrovským čipem. Ačkoli údaje o jeho velikosti se různí, nejčastěji se hovoří o 1/1,83" úhlopříčce (hodnotě mezi 1/1,7" a 1/1,9" napovídá i crop faktor). To je velmi výrazně větší čip, než najdete na drtivé většině kompaktů. Větší čip mají už jen profi kompakty. Při rozlišení 12 megapixelů by tak mohlo jít o velmi dobře fotící mobilní telefon. Umí natáčet HD video, podporuje HDMI, má i GPS.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Poněvadž náš server Digimanie je zaměřen na digitální fotografii, i v recenzi se budeme soustředit na focení a nikoli na další aspekty fotomobilu. Námi testovaný přístroj byl v elegantní černé barvě. Poněvadž jde o multimediální fotomobil s obrovským 3,5" OLED displejem, nepřekvapí dostatečné rozlišení 640×360 pixelů, díky kterému je obraz velmi ostrý a dodává fotomobilu punc modernosti. Velký displej ale také znamená velké rozměry přístroje. Osobně nejsem fanoušek těchto placatých mobilů, ale to je subjektivní a za nevýhodu to rozhodně nelze považovat. Na slunci jde na OLED displej stále vidět, nicméně focení s ním je trochu složitější. Obraz je přeci jen tmavý.




Levá strana obsahuje slot pro SIM kartu a paměťovou microSD kartu. Tu ale patrně nebudete příliš potřebovat, protože Nokia N8 má integrováno 16 GB paměti. Nechybí ani microUSB konektor.



Napravo je pak tlačítko pro spuštění fotoaparátu (po jeho plném zmáčknutí se spustí fotoaparát), funguje zde jak namáčknutí, tak plné domáčknutí. Jeho chod je přiměřený, spoušť jen nemá příliš výraznou tendenci se vracet. Nezasekává se, to ne, ale cítíte,že se jí vracet moc nechce. Následuje posuvné tlačítko pro odemčení a zamčení mobilu. To probíhá i automaticky dle nastaveného intervalu. Jako poslední je zde kolébka zoomu. Musím přiznat, že mě trochu překvapilo zoomování na levé straně (intuitivně bych jej čekal spíše na pravé). Kupodivu si ale rychle zvyknete.



Zespod vidíte modul fotoaparátu, který poněkud vyčuhuje. Je to pochopitelné, díky velkému čipu se muselo bojovat o každou setinu milimetru a někdy ani to nestačilo.



Ve fotoaparátu najdete objektiv Carl Zeiss Tessar s přepočteným ohniskem 28 milimetrů, jde tedy o široký úhel záběru. Světelnost F2,8 je rovněž velmi dobrá, byť hodnoty F2,4 z modelu Nokia N86 8MP nedosahuje. Objektiv nemá optický zoom a patrně nedisponuje ani ND filtrem pro clonění (N86 8MP ND filtr měla). Blesk je xenonový.



Mobil i s příslušenstvím přišel v malé placaté modré krabici.



V balení se tísní mobil, akumulátor, krátký manuál (plná verze na webu), letáček k navigaci, nabíječka, handset, HDMI kabel, rozšiřující USB kabel a měl by zde být i obyčejný kabel propojující mobil s počítačem, v našem balení nicméně chyběl. Fotografie jsem tak musel tahat přes Bluetooth.



Co se týče GPS, trochu jsem na tuto vlastnost zapomněl, takže jsem ji zkoušel jen poslední den testování. Zklamal mě pomalý náběh. Trvalo zhruba pět minut, než se chytnul signál, pak ale nějakým záhadným způsobem vypadl a musel jsem chytat znovu. Druhý pokus byl úspěšný a GPS pak fungovala fantasticky. Přesnost je vynikající s odchylkou do 20 metrů, což je velmi dobré.

Nokia N8 vypadá být solidním přístrojem pro fotografování. Pojďme se podívat, jak fotí doopravdy.

Technické specifikace: Nokia N8
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 12 MPx
Velikost snímače patrně 1/1,83" nebo 1/1,9" CMOS (přibližně 7,1×5,3 mm)
Rozlišení fotografií 4000×3000, 4000×2248, 2048×1536, 1280×960, 640×480 (640×480 i z druhého fotoaparátu)
Rozlišení videa 1280×720, 640×480, zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), MP4, 3GP
Optika fotoaparátu
Značka Carl Zeiss Tessar
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 5,4 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28mm
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8
Mechanická stabilizace ne
Elektronická stabilizace ano (u videosekvencí)
Digitální zoom ano (2×, u videosekvencí 3×)
Zaostřování
Zaostřování Automatické
Ostřící vzdálenost 10 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Měření expozice -
Citlivost ISO AUTO ISO, Nízké (100), Střední (400), Vysoké (800)
Rychlost závěrky -
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy automaticky, slunečno, oblačno, žárovka, zářivka
Scénické režimy automaticky, definováno uživatelem, makro, portrét, krajina, sport, noc, noční portrét
Samospoušť 2 s, 10 s, 20 s
Sériové snímání -
Vestavěný blesk - režimy zapnuto, vypnuto, automaticky, redukce červených očí
Vestavěný blesk - dosah xenonový blesk, dosah neznámý
Ostatní
LCD displej 3,5" OLED, 640×360 pixelů
Paměťové karty microSD
Interní paměť 16 GB integrovaná flash
Napájení Li-Ion akumulátor BL-4D 3,7 V 1200 mAh
Hmotnost 135 gramů
Rozměry 113,5 x 59 x 12,9 mm
Barevné varianty černá, stříbrná, modrá, zlatá, oranžová
Standardní příslušenství akumulátor, nabíjecí kabel, headset, HDMI kabel, USB kabel CA-157, USB kabel CA-159, příručka
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.