reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot SX120 IS: zraje jako víno

30.3.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Naším redakčním testem prošel ultrazoom Canon PowerShot SX120 IS. Nabízí objektiv ze staré školy, tedy s poměrně dlouhým základním ohniskem 36 mm, ale také vynikající světelností. Jak si nástupce oblíbených předchůdců vedl v praxi?
Canon měl se svými malými ultrazoomy PowerShot SX100 IS a SX110 IS velký úspěch a nyní nabízí nejnovější variantu SX120 IS. Ta vychází ze svých předchůdců, přenechává si jejich tělo i objektiv. Ačkoli se může zdát, že několik let starý objektiv by měl patřit již dávno na smetiště, jeho starší původ má naopak dobrý efekt. Na rozdíl od dnešních objektivů má totiž světelnost, jaká byla běžná před několika lety a dnes je jen nedostižným snem. F2,8-4,3 jsou totiž vynikající hodnoty. Starší původ se ale projevuje také v tom, že počáteční ohnisko je až 36 milimetrů. Fotoaparát má miniaturní 1/2,5" CCD snímač s rozlišením 10 megapixelů, a tedy i vysokou hustotu pixelů. Najdete zde i spoustu manuálních režimů.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


PowerShot SX120 IS patří do třídy malých ultrazoomů, která je dnes nabita mnoha zajímavými přístroji. Fotoaparát patří k těm poněkud větším, což vynikne zejména tehdy, když jej poprvé chytnete do ruky, vložíte do kapsy a podobně. Na pohled až tak nepůsobí. Zpracování je poměrně dobré, fotoaparát se dobře drží i ovládá. Výklopný blesk nemá žádné jištění, takže jeho vyklopení je velmi snadné, což může být trochu problém (snadno se otevře např. v kapse a podobně).




Na přední části je objektiv, nad nímž je výklopný blesk (bez jištění, stačí jej jen nadzvednout). Z tohoto pohledu vpravo je přisvětlovací AF dioda, která svítí přesně do bodu ostření. Kolem objektivu jsou zobrazeny informace o rozlišení 10 megapixelů a 10× optickém zoomu (vedle tohoto údaje je malý mikrofon). Na malém gripu je napsáno jméno modelu. Ačkoli samotný grip je opravdu malý, jeho tvarování je ale velmi dobré a držení výrazně vylepšuje.



Objektiv nabízí ve své třídě spíše menší 10× optický zoom. Poněkud netradičně začíná na dlouhém ohnisku 36 milimetrů. Širší úhel záběru je mu tedy cizí. Z toho ale naopak plyne maximální ohnisko velmi slušných 360 milimetrů. Jak již bylo řečeno, starší původ objektivu se neprojevuje jen v delším základním ohnisku, ale také v opravdu vynikající světelnosti. F2,8 na nejširším ohnisku je velmi dobrá hodnota a F4,3 na nejdelším je naprostá bomba (maximální clona je F8,0, najdete zde klasickou irisovou clonu). Odhlédneme-li od jejího průběhu na daných ohniscích, na trhu má lepší koncovou světelnost snad jen Panasonic LX3 a nově Samsung EX1. Nechybí ani optická stabilizace, která dále vylepšuje dobré možnosti focení i při horším světle.



Seshora vynikne zajímavý tvar fotoaparátu. Zatímco zadní stěna je naprosto rovná, příď je jak ve tvaru luku. Nalevo je malý reproduktor, směrem doprava následuje blesk, hlavní ovládací kolečko s dosti tvrdým chodem. Nicméně i tak se dá ovládat poměrně dobře. Následuje tlačítko pro zapnutí přístroje a spoušť s páčkou zoomu. Ke spoušti nelze mít žádné výhrady, rovněž ovládání zoomu je bez nepříjemných překvapení.



Na zádi najdete velký 3,0" LCD displej, jehož rozlišení činí klasických 230.000 bodů (320×240 pixelů). Pozorovací úhly jsou jen průměrné. Seshora a ze stran sice klesne kontrast, ale až do maximálního úhlu stále vidíte, co fotíte. Bohužel zespoda dochází k velmi rychlé inverzi barev a pro focení nad hlavou je fotoaparát použitelný jen těžko. I pozorovatelnost na slunci není úplně nejlepší. Dobrá je naopak rozumně rychlá obnovovací frekvence i za horších světelných podmínek. Problémem je nepřesné zobrazení snímku, viz kapitola o LCD displeji. Hlavní ovládací prvky jsou pak na pravé straně.



Nahoře najdete tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, a to i když je přístroj vypnutý. Další dvě tlačítka slouží k zapnutí detekce tváře a pohodlnému nastavení korekci expozice. Tu pak korigujete otočným kolečkem. Potvrzení má na starosti opětovný stisk tohoto tlačítka, ačkoli intuitivně bych čekal tuto funkci i na potvrzovacím tlačítku. Z počátku jsem tak měl s ovládáním poněkud problém, ale dá si zvyknout (ostatně toto ovládání je logické).

Čtyřsměrný ovladač je v jednom kuse, takže hrozí "šikmé stisky". Naštěstí tento problém není příliš výrazný. Směrem nahoru můžete velmi pohodlně ovládat nastavení citlivosti (další stisky nahoru/dolů pohybují mezi položkami, vše tedy vyřídíte jediným tlačítkem), doprava je blesk, dole samospoušť a napravo přepínač ostření. Volby potvrdíte stiskem potvrzovacího tlačítka FUNC.SET, nebo namáčknutím spouště.

Otočné okruží má výborný tvar a ačkoli je bez aretace, jeho citlivost a nastavení pohybu je zvoleno naprosto ideálně. S jeho ovládáním tedy nebudete mít problémy a osobně mi přišla práce s okružím velmi pohodlná a rychlá. Tlačítko FUNC.SET spouští rychlé menu, jak jsme již u Canonu zvyklí. To je tedy velmi přehledné a pohodlně se zde nastavuje většina důležitých vlastností. Položky jsou řazeny ve formě kruhového seznamu (po poslední položce následuje první), to neplatí pro procházení menu otáčením okruží, ale pouze při stisku tlačítek. Tlačítko DISP upravuje zobrazení LCD displeje a MENU slouží ke vstupu do hlavního menu.



Na pravé straně je krytka, pod níž najdete vstup pro napájení a USB kabel. Je zde ještě ouško na provlečení poutka na ruku.



Na levé straně není téměř nic, lze si zde všimnout jen jedné krytky. Tu na mnoha fotoaparátech nenajdete, ve skutečnosti je SX120 IS jeden z mála fotoaparátu, které něco takového mají. Uvnitř se totiž skrývá baterie, která napájí paměť data a hodin. Její životnost je údajně 7 let.



Kousek od osy fotoaparátu je stativový závit. Na straně je také krytka prostoru pro baterie a paměťovou kartu.



Odjištění je pohodlné, totéž se týká zavření. Nejsou zde tedy typické boje s protitlakem baterií při zavírání krytky. Fotoaparát používá standardní SD, SDHC a MMC karty. Napájení zajišťují dvě AA baterie, což je dnes již zřídkavý jev. Koupíte-li si pořádné články, bude možno očekávat vysokou výdrž.



Canon PowerShot SX120 IS se zdá být velmi dobře vybaveným přístrojem, který má oproti své konkurenci trochu větší rozměry, na druhou stranu objektiv je podstatně světelnější. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky fotoaparátu.

Technické specifikace: Canon PowerShot SX120 IS
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 10,3 MPx
Efektivní počet pixelů 10,3 MPx
Velikost snímače 1/2,5" CCD (přibližně 5,76×4,29 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3648×2736, 2816×2112, 2272×1704, 1600×1200, 640×480
(16:9) 3648×2048
Rozlišení videa 640x480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), AVI (Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
Značka Canon Zoom Lens
Optický zoom 10×
Rozsah ohnisek (reálný) 6,0 - 60,0 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 36 -360 mm
Světelnost objektivu F2,8 - F4,3
Rozsah clony F2,8 - F8,0 (wide), F4,3 - F8,0 (tele)
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ano (citlivost ISO 3200, rozlišení 2 megapixely)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano, 4×
Zaostřování
Zaostřování auto focus jednobodový (může být rozšířen o detekci tváří, vícebodové ostření), makro, manual
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno (normal wide)
100 cm - nekonečno (normal tele)
1 cm - 50 cm (makro wide)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Testovaný firmware v1.0.0.0
Spotřeba -
Měření expozice vícebodové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (2 MPx)
Rychlost závěrky 15 - 1/2500 s
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvy auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, uživatelské nastavení
Scénické režimy Západ slunce, Noční scéna, Ohňostroj, Pláž, Akvárium, Listí, Sníh, ISO 3200
Samospoušť 2 s, 10 s, detekce tváře (1 - 10 snímků), uživatelská (1 - 10, 15, 20 sekund, 1 - 10 snímků)
Sériové snímání 1,3 fps - souvislé
0,9 fps - AF se souvislým fotografováním
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Automatický, Zapnuto, Pomalá synchronizace (tyto režimy lze doplnit o redukci červených očí - předblesk, příp. korigovat softwarově), korekce expozice od -2 EV do +2 EV
Vestavěný blesk - dosah 0,5 - 4,0 metru (wide)
1,0 - 2,5 metru (tele)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV
Paměťové karty SD, SDHC, MMC, MMC+, HC MMC+
Interní paměť nemá (s fotoaparátem dodávána 128MB SD karta)
Napájení 2× AA baterie (130 snímků s alkalickými bateriemi, 370 snímků s NiMH)
Hmotnost 245 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry 110,6 x 70,4 x 44,7 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství 2 AA baterie, 128MB karta, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, ořezaný manuál, poutko
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama