Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX100: "zrcadlovka" do kapsy

20.12.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Otestovali jsme pro vás nový fotoaparát Samsung NX100, který je stylovější variantou již testovaného modelu NX10. Přináší APS-C čip s rozlišením přes 14 megapixelů a nový skládací objektiv 20-50 mm.
Dalším bezzrcadlovým fotoaparátem s výměnným objektivem, který prošel redakčním testem, je Samsung NX100. Ten je vybaven novým objektivem s rozsahem ohnisek 20-50 mm při tradiční světelnosti F3,5-5,6. Jeho výhodou jsou výrazně menší rozměry při téměř stejném rozsahu ohnisek jako u běžného setového objektivu. Chybí stabilizace, na druhou stranu je stále k dispozici 14MPx snímací čip velikosti APS-C.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Po vybalení fotoaparátu z krabice vás možná trochu překvapí, že není zas až tak malý. Rozhodně je to proti jakékoli zrcadlovce drobek, ale na první pohled působí docela bytelně. S malým 20-50mm objektivem nicméně tvoří poměrně kompaktní dvojku a neměl jsem žádný problém nosit fotoaparát v kapse zimní bundy. Dokonce i v tenkých rukavicích se fotoaparát ovládá celkem dobře, jen při vytahování si musíte dávat pozor, povrch je kluzčí a nenajdete zde žádný grip. Krytka objektivu má ale obrovské pojistky, a tak se velmi snadno sundává i nasazuje. Zklame absence interního blesku. I přes kompaktnější rozměry, absenci hledáčku a gripu je ergonomie přístroje dostatečná. Není to zázrak, ale až na některé specifické prvky zde nevidím vážný problém.




Příď je strohá a kromě několika nápisů zde už skoro nic není. Najdete tu akorát pomocnou AF diodu a tlačítko pro odjištění objektivu. Za bajonetem se skrývá velký APS-C čip známý i ze starších NX10 a NX5. Tento čip byl poměrně starý už při uvedení prvních NX fotoaparátů a dnes je to ještě výraznější.



Objektiv má trochu menší ohniskový rozsah, než jsme zvyklí. Začíná na 20 milimetrech a končí na 50. Přepočteně je to 30 až 77 milimetrů, jinak řečeno 2,5× zoom. Má tedy trošičku menší nejširší úhel záběru a stejně tak trošičku méně výrazné tele ohnisko než u obvyklých 18-55mm objektivů. Světelnost činí tradičních F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku. Protože Samsung bohužel u NX systému nepoužil mechanickou stabilizaci čipu, tento set vám nenabídne žádnou formu mechanické stabilizace. Cílem bylo vytvořit objektiv co nejmenší a ten optickou stabilizaci bohužel nemá.

Objektiv je stejně jako 14-42mm Olympusu skládací, je tedy nutné jej vysunout a při skončení focení odjistit pojistku a složit. Odjištěný objektiv ale nemá výrazně větší rozměry jako složený, a tak jej klidně můžete nechat většinu času odjištěný. Výhodou je, že při startu není třeba pojistku odjišťovat, objektiv lze vysunout hned. Pouze při skládání je nutno si s ní hrát. Použít lze malé filtry o netradičním průměru 40,5 milimetru.



Seshora jsou vidět rozměry přístroje, které lze srovnat zhruba s tradičními ultrazoomy. Na objektivu si můžete všimnout malých ikonek, které napovídají, k čemu je objektiv vhodný. Velmi zvláštní je ale číslování ohnisek. Je zvykem, že tato čísla najdete na otočné části objektivu a značka je statická (v takovém případě je značka vždy nahoře a vidíte, jaké máte navolené ohnisko). U tohoto objektivu je to ale naopak.

Čísla ohnisek se nemění a naopak se pohybuje značka na zoomovacím kroužku. Neumíte si představit, jak neuvěřitelně to plete a hodně dlouho se budete bezvýsledně snažit zoomovat na špatnou stranu. Na první pohled byste čekali, že objektiv se bude otáčet doleva, aby se čísla (20, 24, 35 a 50) dostala na značku. Chyba lávky, objektiv se otáčí doprava, značku zoomovacího prstence musíte naopak k těmto číslům dostat.

Vršek těla má zajímavě oblý tvar a je vyveden ve stříbrné barvě. Po stranách najdete ouška na popruh. Nad objektivem jsou sáňky na blesk. Interní blesk zde bohužel nenajdete. Směrem doprava najdeme mikrofon a hlavní ovládací kolečko režimů s příjemně tuhým chodem.

Následuje kolečko (horní volič) slouží ke zvětšování snímků při náhledu, lze jej také použít nastavení expozičního času v manuálním režimu nebo ke korekci expozice. Tlačítko spouště má rovněž ideální chod. Vedle najdete ještě reproduktor. Ve žlábku najdete ještě posuvné tlačítko pro zapnutí přístroje. Jeho umístění tedy není právě nejvhodnější a občas má tendenci zůstat někde v půli cesty a přístroj se nevypne.



Na zádi je velký AMOLED displej s 3,0" úhlopříčkou a rozlišením 614.000 bodů. To znamená 640×480 pixelů, nicméně v matici PenTile. Každý pixel je tedy tvořen zeleným bodem a k tomu červeným nebo modrým. Jsou zde tedy buď zelenočervené nebo zelenomodré pixely. Poněkud to zvýrazňuje barevný šum. Na displeji vypadají fotky zašuměně jak z kompaktu, ale výsledek je mnohem lepší. Pozorovací úhly jsou výborné, při větším naklopení jen obraz získává trošku namodralý nádech.



Nad displejem je krytka s logem Samsungu, pod kterou se ukrývá konektor pro externí elektronický hledáček. Krytka je tak titěrná, že vám téměř mohu zaručit, že do třetího odklopení ji ztratíte. Nalevo je ještě tlačítko DISP pro úpravu zobrazení displeje.



Tlačítkem AEL můžete zamknout expozici a ostření dle nastavení v menu (lze zamknout ostření, expozici nebo oboje). Zatímco expozice se průběžně mění a její zamčení je okamžité, pro ostření musíte nejprve namáčknout spoušť, aby se nastavila daná ostřící vzdálenost, a až pak má smysl mačkat toto tlačítko (většina fotoaparátů při stisku AEL tlačítka sama zaostří, což ale není případ NX100). Jeho častější využití vidím spíše při průběžném ostření.

Následuje tlačítko pro korekci expozice, které musíte stisknout a pak horním voličem expozici upravit. Následuje tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu. Podobně jako fotoaparátů Sony, i zde tlačítko vpravo nerozklikává volby, ale přepíná mezi záložkami. Je to matoucí, ale kdo si zvykne, ten může pomocí tohoto systému nastavovat ještě rychleji než u jiných přístrojů. Napravo od těchto tlačítek si lze všimnout jemného vybrání pro palec. Výrazně to vylepšuje držení přístroje. Pod malou lištou je pak tlačítko Fn pro rychlé menu, kde můžete nastavit několik málo položek jako např. rozlišení nebo prosvětlení stínů.

Čtyřsměrný ovladač je v podobě otočného kolečka. Má přiměřenou aretaci, je trochu vystouplé, ale i přes to všechno mi přišlo poněkud nedotažené. Komfort ovládání nebyl takový, jak bych čekal. Možná by mohlo být trochu výraznější a mít výraznější stisk. Šikmé stisky nejsou výraznějším problémem.

Směrem nahoru volíte styl ostření, vpravo je vyvážení bílé, dole ISO citlivost a vlevo samospoušť, sekvenční snímání a bracketingy. V těchto nabídkách se pak pohybujete pomocí otočného kolečka čtyřsměrného ovladače a potvrzujete prostředním tlačítkem OK nebo namáčknutím spouště. Jako poslední je jsou zde dvě tlačítka, první pro vstup do režimu prohlížení a druhé slouží k mazání snímků.



Na pravé straně je vidět jen ouško na popruh a vysunutý objektiv.



Levá strana je už zajímavější. Pod krytkou najdete HDMI port, vstup napájení, vstup pro dálkové ovládání a zdířku pro USB kabel. Na objektivu vidíte pojistku, kterou musíte použít k zajištění objektivu. Všimněte si tlačítka iFn. Díky němu můžete fotoaparát ovládat objektivem. Každé stisknutí tohoto tlačítka vás přepne mezi nastavování ISO citlivosti, vyvážení bílé a korekce expozice, ostřícím kroužkem pak můžete tyto volby jednoduše upravit. Vazba mi přišla ale trochu nepřesná.

Stejnou funkci jako tlačítko iFn (přepínání režimů) má při aktivním iFn také horní volič, naopak zadní kruhový volič čtyřsměrného kolečka funguje na přepínání jednotlivých voleb a přišel mi přesnější než ostřící kroužek. Na toto jsem si sice zatím moc nezvykl, ale věřím, že kdo si dá tu práci a bude toto vědomě používat, začne i-Function používat podvědomě mnohem rychleji.



Vespod je jen kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Ta jde otevřít dost ztuha.



Fotoaparát používá překvapivě veliký Li-Ion akumulátor BP1310 s vyšším napětím 7,4 V a nebývale vysokou kapacitou 1300 mAh. Výdrž by tedy měla být slušná. Sám Samsung hovoří o lehce lehce nadprůměrných 420 snímcích, případně 130 minutách videa. Jako karty jsou zde použity SD a SDHC typy.



Samsung NX100 při prvním ohledání projevil průměrnou ergonomii s několika zajímavými prvky. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky při focení.

Technické specifikace: Samsung NX100
Snímací prvek
Celkový počet pixelů15,1 MPx
Efektivní počet pixelů14,6 MPx
Velikost snímačeAPS-C CMOS (23,4×15,6 mm)
Rozlišení fotografií(3:2) 4592×3056, 3872×2592, 3008×2000, 1920×1280, 1472×976 (sekvenční snímání)
(16:9) 4592×2584, 3872×2176, 3008×1688, 1920×1080
(1:1) 3056×3056, 2592×2592, 2000×2000, 1280×1280
Rozlišení videa1280×720 / 30 fps
640×480 / 30 fps
320×240 / 30 fps
zvuk
Poměr stran3:2, 16:9, 1:1
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), MP4 (H.264)
Optika fotoaparátu (objektiv 1:3.5-5.6 20-50 mm ED)
ZnačkaSamsung Lens
Optický zoom2,5×
Rozsah ohnisek (reálný)20 - 50 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)30,8 - 77 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,6
Rozsah clonyF3,5 - F22 (wide), F5,6 - F22 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizacene
Možnost použití předsádekano (40,5mm filtry)
Elektronická stabilizacene
Digitální zoomne
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (vícebodové, ruční výběr z 99 bodů) v režimu SAF nebo CAF (průběžné), manuální (MF)
Ostřící vzdálenost28 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Procesor-
Testovaný firmwarev01.00 (tělo), v01.00 (objektiv)
Spotřeba-
Měření expozicevícebodové, středově vyvážené, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO (možnost ručního omezení do ISO 200 až ISO 1600), 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Rychlost závěrky30 - 1/4000 s, bulb režim (do 8 minut)
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyAutomatické, Denní světlo, Pod mrakem, Bílá zářivka, Neutrální zářivka, Zářivka - denní světlo, Žárovka, Blesk, Manuální (sejmutí bílé plochy), 2500 K až 10000 K
Scénické režimySnímek s retuší, Děti, Sport, Detail, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž&sníh, Noc, Portrét, Krajina, Obraz se zvukem
Samospoušť2s až 30 s
Sériové snímání3,0 fps
10, 15, 30 fps (max. 30 snímků, rozlišení 1,5 megapixelů).
Vestavěný blesk - režimynení
Vestavěný blesk - dosah-
Externí bleskano
Ostatní
Hledáčekne (lze ale dokoupit EVF s 201.000 body)
LCD displej3,0" AMOLED, 614.000 bodů (640×480 pixelů, PenTile)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI 1.3
Paměťové kartySD, SDHC
Interní paměť-
NapájeníLi-Ion akumulátor BP1310, napětí 7,4V, kapacita 1300 mAh, výdrž na 420 snímků, 130 minut videa
Hmotnost282 gramů (bez příslušenství), 119 gramů (20-50mm objektiv)
Rozměry120,5 x 71 x 34,5 mm, 64 × 39,8 mm (20-50mm objektiv)
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM se softwarem, popruh, návod
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.