Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Profesionální kompakt Canon PowerShot G12

17.9.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Oblíbená profesionální řada kompaktů PowerShot G od Canonu byla inovována, nyní je aktuální model G12. Ten přináší HD video, novou hybridní optickou stabilizaci pro makro snímky a např. i podporu více poměrů stran snímků.
Nový Canon PowerShot G12 navazuje na své předchůdce a slávu modelů řady G. Tento rok Canon stávající model PowerShot G11 spíše jen vypiloval, a tak od G12 nic převratného nečekejte. V podstatě jde o tentýž fotoaparát, ale s několika vylepšeními. Zůstal tedy relativně velký 1/1,7" CCD čip s nízkým rozlišením 10 megapixelů, které by mělo zajistit velmi slušné detaily při nízkém šumu. Zpracování obrazu má i nadále na starosti procesor DIGIC 4. Čip je ale nově schopen zaznamenávat HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů při 24 snímcích za sekundu. K dispozici bude stereo zvuk, o podpoře optického zoomu se ale tisková zpráva nezmiňuje.



V podstatě ani objektiv se nijak výrazně nezměnil. Novinku je pouze hybridní optická stabilizace obrazu, která je schopna lépe odstraňovat různé posuny a náklony zejména při focení makro snímků, deklarovaný účinek má hodnotu 4 EV. Jinak jde o objektiv známý již z předminulé generace PowerShotu G10. Má tedy 5× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 28 mm po maximálních 140 mm. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku je dobrá a totéž platí i o F4,5 na nejdelším.



Každopádně konkurence v této třídě sílí a jiné modely mívají světelnost znatelně lepší při ohniskovém rozsahu ne zas o tolik kratším. V rozsahu ale Canon PowerShot G12 i nadále vede a tu světelnost mu lze proto odpustit (je dobrá, ale ne vynikající). S adaptérem FA-DC58B lze používat i filtry (adaptér se nasazuje přímo na objektiv, filtry je tedy možno použít na jakémkoli ohnisku). Objektiv se skládá z 11 optických elementů v 9 skupinách, 1 člen je oboustranně asférický. Makro je možné snímat od jednoho centimetru. Nový je mód ostření se sledováním objektu (AF Tracking).



Mezi venkovními změnami si můžete všimnout nový otočný volič na přídi přístroje a také větší kolečko ISO citlivostí, které je nyní děleno po 1/3EV krocích. Citlivost lze navolit od ISO 80 až po ISO 3200, v režimu vysoké citlivosti lze dosáhnout až ISO 12800 při sníženém rozlišení. Automatiku lze omezit maximální přípustnou citlivostí a kontrolovat tak kvalitu výstupu, který bude automatika produkovat. Expozici samozřejmě vedle automatiky můžete mít na starosti i vy, k dispozici je priorita clony, času a plně manuální režim. Časy mohou nabývat 1/4000 s až 15 sekund. Snímat lze jak do formátu JPEG, tak i do RAWu.



V nočním režimu vysoké citlivosti je možno dosáhnout sekvenčního snímání rychlostí až 4,2 fps. V plném rozlišení je možno dosáhnout přiměřených 2,0 fps, v AF a LV režimu dokonce jen 0,7 fps, resp. 0,8 fps. Velkou radost nám Canon udělal přítomností HDR módu. Nakolik bude úspěšný, to ukáže až recenze. Díky patici na blesk jsou podporovány externí blesky Speedlite. Fotoaparát má také funkci Electronic Level (vodováhu pro rovný horizont) a umožňuje fotit snímky s poměry stran nejen 4:3, ale i 3:2, 16:9, 1:1 a 5:4.



LCD displej má 2,8" úhlopříčku a rozlišení 461.000 bodů (480×320 pixelů). Potěší, že je plně polohovatelný, což se hodí zejména u makra. Nechybí ani optický hledáček, dnes už velmi vzácná věc. Fotoaparát podporuje MMC, MMC+, SD, SDHC i nejnovější SDXC karty. Li-Ion baterie NB-7L vydrží na pořízení 370 snímků. Rozměry činí 112,1×76,2×48,3 mm, hmotnost pak 401 gramů včetně baterie a karty. Nejde tedy o žádného drobka. Cena byla stanovena na $499, odhadem se tak u nás dostane na cca 13.000 Kč s DPH.

Zdroj: www.dpreview.com, www.canon-europe.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.