Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 500D: povedený pokračovatel rodu

4.8.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nedávno jsme otestovali základní zrcadlovku Canonu, model EOS 1000D. Nyní se podíváme na vyšší model EOS 500D, který přináší 15MPx rozlišení, 3,0" LCD displej s vysokým rozlišením a HD videosekvence. Jak si povede EOS 500D se setovým objektivem EF-S 18-55 mm?
Zatímco nedávno testovaný EOS 1000D byl ořezanou verzí zrcadlovky EOS 450D, dnes testovaný EOS 500D je nástupcem modelu 450D. Oproti němu doznal několik změn. Velkým lákadlem může být 15MPx rozlišení, spoustu fotografů ale může naopak vyšší hustota pixelů odradit. Nový procesor DIGIC IV má však opět lepší odšumovací algoritmy, takže se klidně může stát, že šumu bude méně než u modelů s nižší hustotou pixelů. Ostatně už EOS 50D rovněž s 15MPx CMOS snímačem prokázal, že umí nabídnout vysokou kvalitu obrazu.

Nový EOS 500D přináší velký 3,0" LCD displej s velmi vysokým rozlišením 920.000 bodů (640×480 pixelů). Dokonce podporuje Full HD videosekvence v rozlišení 1920×1080 pixelů, ale bohužel jen při 20 snímcích za sekundu. Při rozumných 30 snímcích lze využít "maximálně jen" HD rozlišení 1280×720 pixelů. Námi testovaný kus byl vybaven základním setovým objektivem EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS, tedy i s optickou stabilizací.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Jak jsem již naznačil, modely 1000D a 500D vychází z fotoaparátu EOS 450D, a tak není divu, že se všechny podobají jako vejce vejci. EOS 500D je tedy na "tisícovku" opravdu hodně podobný. Drží se tedy docela rozumně, grip je dostatečný, má však trochu lepší povrch, takže fotoaparát méně klouže. Některé prvky vypadají trochu luxusněji jako např. stříbrné ovládací kolečko. Tělo je pak z plastu a celkem úspěšně tají svůj levnější původ.



Za zrcadlem se nachází CMOS čip s rozměry 22,3×14,9 mm, což znamená crop faktor s hodnotou 1,6. Čip má integrovaný systém čištění při každém zapnutí a vypnutí, pochopitelně je zde možnost provést čištění na požádání, nebo si nechat sklopit zrcátko a čip vyčistit ručně. Bajonet je určen pro objektivy EF (červená tečka) a EF-S (bílá tečka). Napravo je tlačítko pro odjištění objektivu, pod ním pak číslo modelu.



Nad objektivem najdete elektronicky výklopný blesk. Směrem doleva je dioda, která slouží pro redukci efektu červených očí, případně jako signalizace samospouště. Bohužel nefunguje jako přisvětlovací dioda, takže ve tmě se ostří s pomocí krátkých záblesků. Na gripu lze vidět snímač dálkového ovládání.



Fotoaparát byl vybaven základním objektivem EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS. Má tedy pouze 3× optický zoom, jeho rozsah tedy slouží jen pro základní hrátky. Kdo si chce hrát více, bude muset připlatit skoro 10 tisíc za set s objektivem 18-200 mm IS. Světelnost F3,5-5,6 je v této kategorii naprostý standard, což znamená nijak zvlášť dobré hodnoty. Jedná se o velmi levný objektiv používaný i u nejlevnějšího modelu EOS 1000D, a tak se muselo šetřit. Potěší přítomnost optické stabilizace.

Objektiv je vybaven širokým prstencem pro zoomování. Manuální ostření je možné provést předním prstencem, pak se ale točí celá přední část objektivu, takže uživatelé polarizačních a přechodových filtrů nebudou nadšeni. Ostření je poměrně citlivé, i malé pootočení způsobí velký posun zaostřené vzdálenosti, takže na objektiv musíte docela jemně.



Seshora vidíte na objektivu informace o aktuální ohniskové vzdálenosti, na levé straně je posuvné tlačítko pro aktivaci optické stabilizace a pod výklopným bleskem je trochu vidět podobné tlačítko na přepínání automatického a manuálního ostření. U výklopného blesku pochopitelně nesmí chybět sáňky pro externí blesk. Po stranách fotoaparátu jsou zde ouška pro popruh na krk.

Napravo od blesku a hledáčku je hlavní otočné kolečko s fotografickými režimy. Jeho chod je dost tuhý, takže to chce dva prsty. Nedá se jím točit donekonečna, je polohovatelné od volby A-DEP po videosekvence přes všechny možnosti, ale na hluché místo mezi nimi se nedostanete. Kolečko je tedy otočné zhruba v rozmezí 300 stupňů. Vpravo vedle kolečka je páčka, kterou se zapíná fotoaparát.

Směrem nahoru je tlačítko pro volbu ISO citlivosti, nad ním je hlavní otočný volič, jímž se upravují jednotlivá nastavení. I jeho chod je poměrně tuhý, aretace silná a občas je trochu těžší najít tu správnou sílu, aby se kolečko otočilo, a to právě o jeden krok. Na gripu je pak spoušť, která je nakloněna směrem dopředu, její chod je bez problémů.



Na zádi je velký 3,0" LCD displej, který má opravdu velmi vysoké rozlišení 920.000 bodů (640×480 pixelů). Díky tomu můžete krásně studovat kvalitu snímku rovnou ve fotoaparátu a nečekat, co jste vlastně vyfotili až na PC. Rovněž menu nabídky mají krásně hladké písmo, LCD displej fotoaparátu skutečně sluší. Pozorovací úhly jsou velmi dobré, dochází jen k mírné ztrátě jasu. Limity však má na slunci, kde pozorovatelnost patří jen k průměrným.

Nad displejem je rozumně velký optický zrcadlový hledáček s 0,87× zvětšením a 95% pokrytím ve svislém i horizontálním směru. Nechybí ani jeho dioptrická korekce. Jistě jste si pod hledáčkem všimli detektory přiblížení očí. Stačí se přiblížit k hledáčku a displej sám zhasne. Je to výborné, protože se pak můžete nerušeně soustředit na snímek a není nutno buď displej vypínat nebo si nechat ze strany svítit do oka.

Nalevo od něj je tlačítko DISP, které vypíná a zapíná LCD displej. Jeho zmáčknutí v menu způsobí zobrazení tabulky některých aktuálních vlastností fotoaparátu. Tlačítku DISP jdou přiřadit i jiné funkce. Ještě více nalevo je tlačítko MENU, které již dle názvu umožňuje vstup do menu, které je děleno na fotografická, prohlížecí a technická nastavení, poslední je tzv. Vlastní menu, kam si můžete sami ve vámi zvoleném pořadí natáhnout nejpoužívanější volby. Ty pak nemusíte lovit v celém menu.



Vpravo nahoře jsou dvě kulatá tlačítka. To nejvíce vpravo slouží jako lupa ke zvětšování, ve fotografickém režimu pak k nastavování ostření (jednobodové dle výběru uživatele nebo automatické až 9bodové). Druhé tlačítko pak v režimu prohlížení zmenšuje, jinak funguje jako zámek ostření. Kousek od LCD displeje je seshora tlačítko Av, které musíte držet, pokud chcete změnit korekci expozice (případně využít tzv. rychloovladač). Druhé tlačítko pak slouží k zapnutí Live View, případně jím lze spustit natáčení videosekvencí.

Následuje čtyřsměrný ovladač. Nahoru se upravuje vyvážení bílé, doprava módy autofokusu, dolů styly fotografií a nalevo pak samospoušť nebo sekvenční snímání. Uprostřed je potvrzovací tlačítko SET, kterým spouštíte již zmíněný rychloovladač. Nejedná se o nic jiného než o stavový displej zobrazený na LCD. Na rozdíl od levnějšího modelu EOS 1000D však lze v tomto zobrazení hodnoty i nastavovat, což považuji za velké plus pro ovládání fotoaparátu.

Díky tomu je možno důležitá nastavení zpracovávat velmi rychle a není třeba všechno hledat v menu. Poslední dvě tlačítka už jen slouží ke vstupu do prohlížecího režimu (vlevo) a mazání fotografií (vpravo).



Napravo jde dobře vidět zkosení prostoru spouště, která je výrazně naklopena vpřed. Dole je pak slot pro SDHC kartu a vstup pro napájení.



Pod krytkou se tedy skrývá slot pro SDHC karty, které jsou rychlým a levným řešením, navíc s vysokou kapacitou.



Levá strana je o něco zajímavější. Nejprve je tu krytka několika vstupů a výstupů na těle. Směrem dopředu si můžete pod odjišťovacím tlačítkem objektivu všimnout neoznačené tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Po jeho zmáčknutí fotoaparát přicloní na navolenou clonu. Při vyšších clonách tedy hledáček docela ztmavne. Naopak nahoře je tlačítko pro vyklopení blesku. To je elektronické, takže blesk lze vyklopit pouze u zapnutého fotoaparátu.

Na objektivu si vedle zoomovacího prstence můžete všimnout dva posuvníky. Ten níže zapíná optickou stabilizaci, ten výše (skoro nejde vidět) pak přepíná mezi manuálním a automatickým ostřením.



Pod gumovou krytkou najdete nahoře konektor dálkového ovládání, AV výstup (i pro USB kabel) a dole je pak HDMI výstup.



Zespodu je vidět v ose objektivu kovový závit pro stativ. Nalevo je pak krytka prostoru pro kartu. Dejte pozor, ať ji dobře zavřete.



Pod krytkou se skrývá slušný Li-Ion akumulátor s napětím 7,4 V a kapacitou 1080 mAh. Podle výrobce to má stačit na 400 snímků při focení přes hledáček a 170 fotografií s Live View.



Nový Canon EOS 500D tedy nezapře svůj původ v předchozích modelech značky, dobrý koncept svých předchůdců dále rozvíjí. Nabízí poměrně slušnou výbavu, takže uvidíme, zda má co říci i po stránce kvality snímků.

Technické specifikace: Canon EOS 500D s objektivem EF-S 18-55m F3,6-5,6 IS
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 15,1 MPx
Velikost snímače CMOS APS-C (přibližně 22,3×14,9 mm)
Čištění snímače ano (automatické při zapnutí a vypnutí, ruční)
Rozlišení fotografií (3:2) 4752×3168, 3456×2304, 2352×1568
Rozlišení videa Full HD 1920×1080 / 20 fps, HD 1280×720 / 30 fps, VGA 640×480 / 30 fps, zvuk
Poměr stran 3:2
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), RAW (12-bit .CR2), MOV (H.264)
Optika fotoaparátu (objektiv EF-S 18-55m F3,6-5,6 IS)
Značka CANON ZOOM LENS EF-S
Upevnění objektivu Canon EF, EF-S
Crop faktor 1,6x
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 29 - 88 mm
Světelnost objektivu F3,5 - F5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele)
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ne
Možnost použití předsádek ano, 58mm závit na filtry
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování TTL auto focus (automatický na jednu nebo více z 9 zón, manuální na jednu z 9 zón) podporuje jednorázové ostření, průběžné AI Servo AF a AI Focus AF, manuální
V režimu Live View lze využít zaostřování klasicky zrcátkem nebo snímačem na bázi detekce kontrastu
Ostřící vzdálenost 25 cm (od roviny snímače)
Pomocné zaostřovací světlo ne (pouze pomocí blesku)
Elektronická část
Procesor DIGIC IV
Měření expozice 35zónové TTL, poměrové (celoplošné), částečné (středové 9%), celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (4%)
Citlivost ISO AUTO ISO (100-1600), 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, H (12800)
Rychlost závěrky 1/4000 - 30 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy Auto, Denní světlo, Stín, Zataženo, Wolfram. světlo, Bílé zářivkové světlo, Blesk, Uživ. nastavení
Scénické režimy Plně automat., Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Blesk vyp., Kreativní Auto
Samospoušť 2, 10 s, samospoušť s předem určeným počtem snímků (po 10 sekundách 2-10 snímků)
Sériové snímání 3,4 fps (JPEG, max. 170 snímků)
- fps (RAW, max. 9 snímků)
- fps (RAW+JPEG, max. 4 snímky)
Bracketing (expoziční, vyvážení bílé)
Vestavěný blesk - režimy Zapnutý blesk (synchronizace automatická nebo pevně na 1/200 s, na první nebo druhou lamelu závěrky, korekce -2 EV až +2 EV, měření E-TTL II poměrové nebo průměrové)
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 13 při ISO 100, úhel vyzařování srovnatelný s úhlem 17mm objektivu
Externí blesk ano (Speedlite EX)
Ostatní
Hledáček ano, zrcadlový (pentamirror), zvětšení 0,87x, pokrytí 95% horizontálně i vertikálně
LCD displej 3,0" LCD, 920.000 bodů (640×480 pixelů), podpora Live View
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI typ C
Paměťové karty SD, SDHC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor LP-E5, 7,4 V, 1080 mAh (400 snímků, s Live View 170 snímků)
Hmotnost 480 gramů (bez karty a baterií), 200 gramů (objektiv)
Rozměry 128,8 x 97,5 x 61,9 mm (tělo), 70×68,5mm (objektiv)
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství USB kabel, AV kabel, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, manuál, krytka na objektiv, krytka vnitřní části objektivu, krytka těla, popruh na krk, akumulátor LP-E5 s nabíječkou a přívodním kabelem
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.