Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa

2.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Společnost BenQ má velmi širokou nabídku fotografických a designérských monitorů. Zatímco na poli fotoaparátů moc neuspěla, v oblasti grafických monitorů je jedním z předních výrobců. Čtyři roky starý model SW271 se tak dočkal aktualizace a přichází nová verze SW271C. Stejně jako výrobci fotoaparátů reagují na posun k videu cílením na profesionální video funkce nebo vloggery, totéž dělá i BenQ u svého monitoru. Ten také přidává vylepšení především pro oblast videa. Umí tak formáty HLG, HDR10 a je schopen přizpůsobit obnovovací frekvenci obrazu snímkovací frekvenci videa, např. formátům 24p, 25p nebo 30p. Nyní podporuje i nekomprimovaný přenos videa přímo z profesionálních kamer přes vybrané redukce z SDI na HDMI.
 
BenQ SW271C
 
Jde o tradiční 27" IPS monitor s poměrem stran a rozlišením UHD 4K (3840×2160 pixelů). Jde o nativní 10bitový panel schopný zpracovat 1,07 miliardy barevných odstínů, pro korektní reprodukci barev tu máme technologii AQCOLOR. Podsvícení mají na starosti bílé LED, maximální jas činí 300 cd/m2 a kontrast vrcholí hodnotou 1000:1. Samozřejmostí jsou pozorovací úhly 178° v obou směrech, odezva GTG má pak hodnotu 5 ms a obnovovací frekvence zůstává na 60 Hz. Gamma se dá nastavit od 1,6 do 2,6. Monitor je schopen pokrýt 100 % barevného gamutu sRGB, 99 % Adobe RGB a 90 % P3. Má vestavěné profily Adobe RGB, sRGB, DCI-P3, Display P3, HDR, Rec.709, M-Book a další, je kalibrován z výroby. Podporována je hardwarová kalibrace. Splňuje také standardy Pantone Validated, Calman Ready, Calman Verified. Nechybí 16bitová 3D LUT a delta E<2.
 
BenQ SW271C Hotkey Puck
 
Velmi potěší Hotkey Puck Gen 2, který dovoluje rychlé přepínání mezi nastaveními. Těmi může být např. zobrazení v různých barevných gamutech. Stačí zmáčknout číslo a monitor se přepne do jiného gamutu bez složitého nastavování v menu (příp. provede jinou nastavenou funkci). Hotkey Puck má např. i monitor PD2720U, který je cílen více na designéry a grafiky. Podpována je např. funkce GamutDuo (zobrazení v obou barevných gamutech najednou). Samozřejmostí jsou i režimy PIP, PBP, najde se zde i B&W režim.
 
BenQ SW271C
 
Monitor má spotřebu 37 W, nicméně maximem může být až 160 W při využití USB PD. Naklápět ho lze od -5° do +20°, do stran se dá otočit o +/-45°, k dispozici je funkce pivot a výškové nastavení ve 150mm rozsahu. Máme tu dva porty HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, jeden USB-B (upstream), jeden USB-C (DP, PD 60W) a dva USB 3.1. Nechybí dokonce ani čtečka paměťových karet SDXC (poradí si i s MMC). Nepotěší akorát cena, která značně stoupla a činí 1599 USD (40000 Kč s DPH). V balení je i clona.
 
BenQ SW271C
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.