Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Benro vybralo na Kickstarteru 40 mil. Kč na novou elektrickou hlavu Polaris

24.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Benro využila platformy Kickstarter pro financování její nové stativové hlavy Polaris. Ta je motorizovaná a určena je především pro astrofotografii. Umožňuje i programování, skládání snímků a mnoho dalšího.
Benro Polaris je nová elektrická stativová hlava určená především pro astrofotografii. Společnost ji oznámila na Kickstarteru a chtěla vybrat 200 tisíc hongkongských dolarů, přičemž je nyní už na téměř 15 milionech (cca 1,9 mil. USD, 41 mil. Kč). Funkcí, které nová hlava podporuje, je skutečně mnoho. Některé souvisí se samotným pohybem hlavy, některé se softwarem k ní. Jednou je třeba automatické odstraňování nechtěných objektů z fotografií, kdy je vyfoceno více snímků, ze kterých pak díky zpracování zmizí všichni turisté a jiné objekty.
 
Benro Polaris
 
Stativ také umožňuje sledování hvězd a díky GPS, kompasu a astronomickým mapám umožňuje snazší nastavení pro zamýšlené kompozice. Tím může být např. zaměření na Polárku. Další funkci je možnost vybrat si kompozici telefonem a stiskem spouště předat povel hlavě, aby natočila fotoaparát do vámi vybrané kompozice. Funkce Holy Grail slouží ke vzniku time-lapse, kdy systém prochází každý snímek a zarovnává expozici, aby byly změny hladké bez nechtěných probliknutí, to vše lze kombinovat i s pohybem hlavy. Díky AI lze predikovat pohyb slunce a na telefonu si vybrat kompozici s východem Slunce ještě dříve, než ve skutečnosti vyjde. AI díky všem potřebným informacím vytvoří simulaci jeho východu, vy si jen nastavíte kompozici, místo, kde se má Slunce nacházet, a software se už postará o vyfocení snímku v momentě, který jste si nastavili.
 
Benro Polaris
 
Dále tu máme funkce pro focus stacking, tedy skládání expozic s různým zaostřením. Nechybí funkce pro snímání a vytváření HDR snímků. Systém sám vyfotí adekvátní počet snímků tak, aby byly všechny oblasti dostatečně prokreslené a ty pak složí dohromady. Multiexpozici lze využít pro snížení šumu u nočních snímků a k dispozici je i automatické zarovnání. Je zde i funkce pro focení panoramat a je zde i jejich automatické skládání. Data si lze prohlížet v telefonu, aniž by bylo nutno vytahovat paměťovou kartu z fotoaparátu. A komu by ani toto nestačilo, může si funkce naprogramovat sám. Hlava je sice elektrická, ale je odolná vůči vodě (IPX6).
 
Základní verze je za 4659 HKD (12800 Kč) a obsahuje hlavu s Wi-Fi připojením. Verze s Astro Expansion Kit vyjde na 5419 HKD (14900 Kč) a pokud přidáte podporu mobilních dat, jste na 6509 HKD (17900 Kč). Máme zde i variantu s 20000mAh powerbankou, která dokáže napájet dvě zařízení, to jsme na 7749 HKD (21300 Kč). Tyto ceny platí pro kampaň, v pozdějším prodeji budou asi o 40-50 % vyšší. Dodávky budou zahájeny v červenci 2021.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.