Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Bydlení na Floridě: chtějí copyright na fotky nájemců a negativní recenze jsou za pokutu

11.3.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Greystar, která vlastní domy Windermere Cay na Floridě s více než 100 byty, chce od nájemců copyright na všechny fotky týkající se bytů. A napíšou-li negativní recenzi třeba na Yelp!, tak tučnou pokutu 10 tisíc dolarů.
I když téma bydlení nemá s Digimanií nic společného, přeci jen se fotografií částečně dotýká. Společnost Greystar, která najímá byty ve Windermere Cay na Floridě u města Orlando, má totiž velmi zajímavou nájemní smlouvu, která se týká i fotografií. Základem je to, že společnost nechce, aby se o ní psalo špatně. Proto je ve smlouvě dodatek ohledně sociálních médií. Tam se přímo zakazuje nájemcům publikovat jakékoli negativní recenze na adresu pronajímatele nebo pronajímaných bytů na online sítích (jako je např. Yelp! nebo Apartments Ratings). O pozitivních se nic nepíše, ty budou asi vítány.


Yelp logo


Kdo toto poruší, měl by dle smlouvy zaplatit pokutu 10 tisíc za první porušení a 5 tisíc za každé další. Pokutu je navíc nutné zaplatit do 10 pracovních dní! Zástupce společnosti se vyjádřil, že toto bylo ve smlouvách v minulosti a nyní se už tento dodatek neaplikuje. Zajímavé, že jeden z nájemců smlouvu s tímto dodatkem podepisoval před pár dny.

Aby toho nebylo málo, dostáváme se k dalšímu problému, který se tentokrát týká fotografií a textů. Aby měla společnost všechno ještě více pod kontrolou, ve smlouvě je přímo napsáno, že copyright veškerého online uveřejněného fotografického nebo textového materiálu, který se týká pronajímatele nebo bytů, automaticky přechází na pronajímatele bytů v komplexu Windermere Cay a ten si s ním tedy může dělat co chce (předpokládám, že především jej stáhnout z internetu pryč).

Připomeňme, že v USA je na rozdíl od ČR možné přenést copyright na někoho jiného, tedy je možné se zbavit autorských práv. Otázkou tedy je, zda nájemníci bytů vůbec vlastní copyright na své vlastní fotografie pořízené v bytě Windermere Cay. Pokud se netýkají samotného bydlení, tak patrně ne, ale co třeba fotografie na Facebooku s popisem "Náš první den v novém bytě"?

Zdroj: arstechnica.com, petapixel.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.