Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 1Ds Mark III vs. Nikon D3: souboj mohykánů

24.12.2007, Jan Čerbák, preview
Obě srovnávané digitální zrcadlovky jsou vlajkovými loděmi největších současných výrobců fototechniky, obě jsou bytelné a odolné a obě nabízejí fullframe čip. Canon má s výrobou FF čipů mnohaleté zkušenosti, zatímco Nikon D3 je první FF DSLR této značky.

Bohatý rodokmen


Canon začal s výrobou zrcadlovek s označením EOS 1 již na podzim roku 1989. Po mnoha modifikacích nastoupil na trh v roce 2001 Canon EOS 1D jako první profesionální DSLR této značky, i když pokusy o vytvoření plnohodnotné profesionální DSLR se zadními digitálními stěnami Kodak s rozlišením 1,3 − 6 Mpix. použitelnými s tehdejšími zrcadlovkami jedničkové řady (více viz zde) se datují již od poloviny 90. let. O rok později, v roce 2002 přišel Canon s modelem EOS 1Ds, který byl zároveň první DSLR s čipem velikosti kinofilmového políčka – fullframe (FF). Od té doby Canon tyto dva modely (1D a 1Ds) pravidelně inovuje, přičemž u reportážního speciálu EOS 1D Mark x zůstává zachován crop faktor x1,3 a u studiové DSLR EOS 1Ds Mark x zase FF čip.




Historie profesionálních DSLR Nikon je do jisté míry podobná. Od roku 1999, kdy byla uvedena DSLR Nikon D1, uvádí výrobce dvě modelové řady, Nikon DX H a DX S (písmeno X nahrazuje číslo generace). Novinkou letošního podzimu, Nikonem D3, však dává výrobce najevo, že upouští od pokračování obou produktových řad a vše sází na fullframovou DSLR, která poskytuje kvalitu obrazu profesionální studiové DSLR a přitom s rychlostními parametry, které tento fotoaparát předurčují pro reportážní praxi. Nový Nikon D3 tudíž konkuruje jak Canonu EOS 1D MKIII, tak i EOSu 1Ds MKIII. Pro dnešní srovnání jsme si vybrali raději Canon s FF čipem, ke kterému má Nikon přeci jen blíže.


Základní charakteristiky


Canon EOS 1Ds Mark III

Tento bytelný profesionální stroj se skládá z odolné hořčíkové skořepiny, celý fotoaparát je voděodolný a prachotěsný stejně jako profi objektivy Canon řady L. Novinkou je u Canonu voděodolná petice pro externí blesk (v kombinaci s vodotěsným systémovým bleskem Canon Speedlite 580EX II). Ovládání je na první pohled relativně složité, protože vyžaduje pro nastavení některých funkcí, např. změnu expozičního režimu, stlačení dvou tlačítek a otočení předním či zadním kolečkem. Po krátkém zaškolení se však fotoaparát ovládá až překvapivě rychle a není divu, že tento způsob ovládání používají všechny EOS jedničky od roku 1989.




Canon EOS 1Ds Mark III v sobě ukrývá fullframový čip s integrovaným čistícím systémem a rozlišením 21,1 Mpix, což je více, než nabízí jakákoliv současná i minulá DSLR. Je proto na místě srovnávat tento fotoaparát i se středoformátovými digitálními zrcadlovkami. Ty totiž mají menší čip, než je klasický rozměr středního formátu 6x6 cm a rozměry těchto čipů se blíží rozměrům FF čipů. Pro srovnání: Hasselblad H1D má rozměry čipu 36,7x49 mm, velikost FF čipu je 24x36 mm.




Fotografie s rozlišením 21 megapixelů představují velkou zátěž na elektroniku fotoaparátu. Proto je 1Ds vybaven dvěma procesory Digic III, které zvládnou příval jednadvacetimegových fotografií rychlostí 5 snímků za vteřinu, přičemž buffer pobere naráz 56 fotografií ve formátu JPEG v nejnižší kompresi, nebo 12 RAWů a nebo 10 snímků RAW + JPEG (při simultánním snímání do obou formátů). Rychlostní parametry to sice nejsou nijak ohromující a DSLR Canon EOS 40D (kliknutím zobrazíte recenzi) je hravě pokoří, je však třeba brát v úvahu velké množství dat a také skutečnost, že se jedná o studiovou a nikoliv reportážní DSLR.




Výrobce však očividně počítal, i přes oficiální zařazení do segmentu studiových DSLR, s nasazením fotoaparátu i v reportážních „misích“. Nesvědčí o tom jen bytelné a odolné tělo fotoaparátu, ale i modifikovaný AF systém s 45 body, z toho je 19 AF bodů křížových (s objektivy F2,8 a světelnějšími). K dalším funkcím patří samozřejmě široké možnosti uživatelského doladění fotoaparátu skrze 57 uživatelských funkcí, dále vysoká výdrž s akumulátory v integrovaném gripu: 1800 snímků na jedno nabití (dle standardů CIPA). Dále EOS 1Ds Mark III nabízí integrovaný systém čištění čipu, živý náhled LiveView na 3“ LCD a dva stavové displeje. Váha této DSLR (bez baterie) je sice „jen“ 1210 gramů, ale s externím bleskem a základním profesionálním objektivem dosahuje váha celé sestavy téměř 3 kg.


Nikon D3

První fullframová DSLR Nikon v sobě ukrývá vlastnosti obou dřívějších profi řad Nikonu DX H a DX S. Zrcadlovky je totiž možné používat při plném rozlišení 12 Mpix. FF čipu (sériové snímání 9 snímků / sekundu), nebo lze použít jen vnitřní část čipu velikosti APS-C čipu s rozlišením 5,1 Mpix. (sériové snímání až 11 snímků / sekundu). Takovýchto dobrých výsledků sériového snímání dosáhl Nikon díky zcela novému obrazovému procesoru Nikon Expres (a také díky prakticky polovičnímu rozlišení oproti Canonu 1Ds MK III).


Nový procesor se dle vyjádření výrobce postaral i o nižší míru šumu a vyšší výdrž akumulátoru. Bohužel, jedná se o nový fotoaparát a tyto údaje nelze potvrdit ani vyvrátit. Lze však očekávat, že díky implementaci digitálního čipu s CMOS technologií (a také velikosti čipu) bude šum zanedbatelný a bude možné relativně bez obav využít i nejvyšší citlivost ISO 25600. Nikon D3 bude mít patrně srovnatelný šum s DSLR Canon 5D, která je vybavena rovněž FF CMOS čipem s rozlišením 12 Mpix. Ukázková fotografie Nikonu D3 viz níže.



Ovládání Nikonu D3 nebude činit potíže nikomu, kdo již někdy fotografoval s profi/semiprofi DSLR Nikon. Všechna tlačítka, hlavně však kolečka a páčky, jsou dobře dostupná a poskytují informaci o nastavených parametrech i když je fotoaparát vypnutý. To je zcela jiný způsob ovládání, než u svých DSLR razí Canon. Mnozí fotografové označují ovládání Nikonu za intuitivnější a snadnější především pro začátečníky.

Bohužel, ani Nikon D3 se nezbavil „nemoci“ všech ostatních DSLR Nikon a nedovolil uživateli nastavit samospoušť spolu s předsklopení zrcátka. Všechny funkce jsou však dobře dostupné a nastavení viditelná na dvou stavových displejích (jako u Canonu) a hlavním LCD monitoru.




V technologii LCD monitoru udělal Nikon obrovský krok kupředu. Na LCD jsou jednotlivé pixely určeny vždy pro jednu z primárních barev, které nejsou řazeny lineárně (viz obrázek níže). Celkové rozlišení LCD je sice VGA, je však nutné si uvědomit, že displej má VGAS pixelů pro každou primární barvu: 640 x 480 x 3 barvy. Obraz je čistý a jasný, lepší než u jakékoliv jiné současné DSLR.



Nikon D3 je vybaven inovovaným AF senzorem s 51 segmenty, z toho je jich 15 křížových, ostatní jsou klasické lineární. AF systém spolupracuje s 1005pixelovým AE senzorem měření expozice. V režimu AF servo pak sleduje fotoaparát vytipovaný objekt podle jeho barvy rozpoznané právě tímto senzorem. Celý A systém lze kalibrovat přímo na jednotlivé konkrétní objektivy, aby bylo dosaženo ještě lepšího výsledku. Rychlost AF je pro DSLR omezující jen při sériovém snímání, kdy v režimu AF servo zvládne fotoaparát „jen“ 9 sn./sekundu namísto maximálních 11 fotografií za vteřinu.




Nikon tímto modelem vychází vstříc potřebám profesionálních fotografů a nabízí jim po vzoru Canonu možnosti nastavení Picture styles a uživatelské nastavení kontrastu, doostření, saturace a barevného tónu pro fotografování do JPEGu. Dále Nikon inovoval závěrku, ta je nyní z kevlaru a uhlíkových vláken a má výdrž až 300 tisíc expozic. Hledáček Nikonu D3 je vybaven maskou, která se uzavírá dle toho, jaký formát fotografie je zrovna aktivní. Na výběr je plný FX formát, formát s poměrem stran 5:4 a DX formát velikosti APS-C. Vše je úhledně zabaleno do bytelného těla z hořčíkové slitiny odolného vůči vlhkosti.





Srovnání obou fotoaparátů


Oba fotoaparáty jsou nejvyššími modely předních výrobců fotografické techniky. Nikon D3 se po zevrubném zkoumání jeví jako univerzálnější fotoaparát a nabízí oproti Canonu i několik drobností, které fotografa potěší. Například zpětná kompatibilita s objektivy pro malý formát čipu DX (velikosti APS-C) nebo duální slot pro rychlé CF karty nebo umělý horizont, který na požádání fotoaparát zobrazí na zadním LCD a indikuje tak, jestli je fotoaparát v rovině či nikoliv (podobně jako v kokpitu letadla; viz níže). Fotografy, kteří svůj fotoaparát často propojují s televizí, rovněž potěší HDMI výstup, kterým Canon vybaven není.



Nikon D3 zaujme fotografy především svými širokými možnostmi fullframového čipu (nastavitelnost různých formátů) a rychlostí sériového snímání, se kterou se téměř vyrovná reportážnímu speciálu Canon EOS 1D Mark III (Canon dosahuje rychlosti 10 sn./sek. i v servo AF režimu). Nikon i Canon mohou ovládat bezdrátově systém externích blesků mimo fotoaparát. Nikon však na rozdíl od Canonu dokáže systém ovládat i bez blesku (či přenašeče k tomu určenému) v patici fotoaparátu.




Canon EOS 1Ds Mark III nabízí oproti Nikonu odolnější tělo s vlhkotěsnou paticí pro externí blesk, což ocení každý, kdo někdy s fotoaparátem zmokl. EOSy jsou vybaveny již od dob EOSu 20D propracovaným černobílým režimem se simulací filtrů a tónování. Canon také od 1Ds MK II inovoval hledáček, který je nyní větší a jasnější než u jakékoliv jiné soudobé DSLR (vyjma středoformátových). A poprvé v sérii fotoaparátů 1Ds MK X nabízí USB 2.0.




Canon nad Nikonem vítězí prakticky dvojnásobným rozlišením, které jej staví na dostřel středoformátovým DSLR. Nikon ale dosahuje lepších parametrů v sériovém snímání a také je třeba vzít v úvahu, že se nyní prodává za téměř poloviční cenu.


Kvalita obrazu


Jedním slovem – excelentní. Výrobci bývají velmi obezřetní při výrobě digitálních čipů pro profesionální DSLR. Tyto čipy se pak vyznačují nekompromisní kvalitou nejen v odstupu signálu a šumu, ale také v přenosu kontrastů a rezistenci vůči „highlight klipping“ (tedy přelévání světla do stinných oblastí v místech s vysokým kontrastem). Ze serverů výrobců jsme stáhli ukázkové fotografie, které vám samozřejmě nabízíme i v plném rozlišení. Na obou fotografiích jasně patrná nekompromisní kvalita obrazu, přenos i těch nejjemnějších detailů (na 21 Mpix. čipu Canonu) a vysoká odolnost vůči šumu (na senzoru Nikonu).



expoziční čas: 10 sek., clonové číslo: F9, citlivost ISO 100, objektiv EF 50mm F1,2 L USM (ohnisko 50 mm)



expoziční čas: 1/160 sek., clonové číslo: F5,6, citlivost ISO 6400, objektiv AF-S 24-70mm F2,8 G ED (ohnisko 70 mm)

Technické specifikace:Canon EOS 1Ds Mark IIINikon D3
Materiál těla DSLRmagnesiová slitina (celé šasi a šachta zrcátka)magnesiová slitina
Senzor36 x 24 mm CMOS senzor36 x 23,9 mm CMOS senzor
Velikost senzoruFullframe čipFX formát (velikost FF)
Celkové rozlišení21,9 megapixelů12,9 megapixelů
Efektivní rozlišení21,1 megapixelů12,1 megapixelů
Poměr stran senzoru3:23:2
Obrazový procesor2x DIGIC IIINikon EXPEED
Barevná hloubka14 bitů14 bitů
Rozlišení fotografií (JPEG) 5616 x 3744 (L; 21,0 MP)FX: 4256 x 2832 [L; 12,1 MP]
Ikona Odkaz na databázi4992 x 3328 (M1; 16,6 MP)FX: 3184 x 2120 [M; 6,8 MP]
Ikona Odkaz na databázi4080 x 2720 (M2; 11,0 MP)FX: 2128 x 1416 [S; 3,0 MP]
Ikona Odkaz na databázi2784 x 1856 (S; 5,2 MP)DX: 2784 x 1848 [L; 5,1 MP]
Ikona Odkaz na databázinastavitelná komprese pro každé rozlišení (L, M1, M2, S) v 10ti krocíchDX: 2080 x 1384 [M; 2,9 MP]
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziDX: 1392 x 920 [S; 1,3 MP]]
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi5:4: 3552 x 2832 [L; 10,0 MP]
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi5:4: 2656 x 2120 [M; 5,6 MP]
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi5:4: 1776 x 1416 [S; 2,5 MP]
Rozlišení fotografií (RAW) 5616 x 3744 (RAW; 21,0 MP)4256 x 2832 (12,1 MP)
Ikona Odkaz na databázi2784 x 1856 (sRAW; 5,2 MP)Ikona Odkaz na databázi
Formáty souborůRAW (.CR2; 14-bit)NEF (12-bit, nebo 14-bit; comprimovaný či bezztrátově komprimovaný RAW)
Ikona Odkaz na databáziJPEG (EXIF 2.21) - Fine / NormalNEF + JPEG
Ikona Odkaz na databáziRAW + JPEG (oddělené soubory)TIFF
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziJPEG (EXIF 2.21)
Velikost souboruJPEG: 6,4 - 2,2 MBJPEG: cca 4,6 MB
Ikona Odkaz na databáziRAW: 25 MB; sRAW: 14,5 MBN/A
RAW kompresejen bezztrátová kompresekomprimovaný 12/14-bitový NEF bezztrátová komprese: approx. 60-80%
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázikomprimovaný 12/14-bitový NEF komprese: approx. 45-60%
Crop faktor1,0x (35 mm EQ)1,0x (FX formát); 1,5x (DX formát)
ObjektivyCanon EF (nepodporuje EF-S objektivy)G a D AF NIKKOR (FF objektivy)
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziDX AF NIKKOR (DX objektivy)
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziostatní objektivy NIKKOR: plná podpora mimo režim měření expozice 3D Color Matrix II; objektivy bez CPU použitelné jen v režimu A a M; IX NIKKOR nemohou být použity
Čištění čipuEOS Integrovaný čistící systém: ultrazvukové vibrace, antistatický filtr a DustDeleteData (SW nástroj)Ne
Auto focus 45bodový TTL (19 křížových bodů s objektivy F2,8 a světelnějšími)51bodový (15 křížových bodů)
Pracovní rozsah AF-1,0 - +18 EV-1,0 - +19 EV
Režimy AFjednosnímkový, servo, inteligentní AF, manuálníjednosnímkový, servo, manuální
Lampa přisvětlení AFjen s externím bleskemjen s externím bleskem
Režimy expoziceP - program, Av - priorita clony, Tv - priorita času, M - manuálP - program, A - priorita clony, S - priorita času, M - manuál
Zámek expozicepři namáčknutí spouštěpři namáčknutí spouště
Systém měření expozice63 zónový provázaný s AF body3D Color Matrix II využívající 1005ti pixelový RGB senzor
Pracovní rozsah měření expozice0 - 20 EV0 - 20 EV, bodové měření: 2 - 20 EV
Režimy měření expozicemultisegmentové, středově vyvážené, bodové (2,4 % hledáčku), multibodové (až 8 bodů)multisegmentové, středově vyvážené, bodové (1,5 % hledáčku)
Korekce expozice+/- 3,0 EV; krokováno po 0,3 nebo 0,5 EV+/- 5,0 EV; krokováno po 0,3, 0,5, či 1 EV
AE Bracketing2, 3, 5, nebo 7 snímků; +/- 3 EV; krokováno po 0,3 či 0,5 EV2-9 snímků; +/- 3 EV; krokováno po 0,3, 0,5, či 1 EV
CitlivostISO 100 - 1600, rozšiřitelné o ISO 50 a ISO 3200; krokováno po 1/3, či 1 EVISO 200 - 6400, rozšiřitelné o ISO 100 a ISO 12800; krokováno po 1/3, 1/2, či 1 EV; HI2 = ISO 25600
Časy závěrky30 sek. - 1/8000 sek.; krokováno po 0,3, 0,5, či 1 EV30 sek. - 1/8000 sek.; krokováno po 0,3, 0,5, či 1 EV
Synchronizační čas závěrky1/250 sekundy1/250 sekundy
Životnost závěrkytestována na 300 tisíc cyklůtestována na 300 tisíc cyklů
Kontrola hloubky ostrostiano, s modulačním zábleskem kompatibilního ext. bleskuano, s modulačním zábleskem kompatibilního ext. blesku
Vyvážení bíléAuto, Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk, 5 uživatelských nastavení, nastavení v KelvinechAuto, sedm předvoleb, čtyři manuální nastavení, nastavení v Kelvinech
Vyvážení bílé - BracketingAnoAno
Vyvážení bílé - laděníAnoAno
Předvolby (Canon - Picture styles; Nikon - Picture control)Standard, Portrét, Krajina, Nautrální, Živé barvy, Černobílý, 3 uživatelská nastaveníStandard, Neutrální, Živé barvy, Černobílý
Nastavitelné parametryDoostření: 0 - 7Doostření: Auto, 7 úrovní
Ikona Odkaz na databáziKontrast: -4 - +4Kontrast: Auto, 5 úrovní, uživatelská tonální křivka
Ikona Odkaz na databáziSaturace: -4 - +4Jas: 3 úrovně
Ikona Odkaz na databáziBarevný tón: -4 - +4Saturace: Auto, 5 úrovní
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziBarevný tón: 5 úrovní
Simulace filtrů pro č/b fotografiiOff, Žlutý, Oranžový, Červený, ZelenýNe
Tónování č/b fotografiíOff, Sépie, Modré, Fialové, ZelenéNe
Barevný prostorsRGB, Adobe RGBsRGB, Adobe RGB
Hledáčekoptický se 100% pokrytímoptický se 100% pokrytím
Zvětšení hledáčku0,760,7
Dioptrická korekce hledáčku-3 - +1 D-3 - +1 D
MatniceEe-C IV, výměnnáTyp B BriteView Clear Matte VI
Na matnici zobrazované informaceAF bodyAF body; pomocná mřížka (volitelně)
LCD monitor 3,0" TFT LCD, nastavení jasu v 7 stupních3,0" TFT LCD s nastavitelným jasem
Rozlišení LCD230.000 pixelů922.000 pixelů (VGA; 640 x 480 x 3 barvy)
Živý náhled LiveViewAnoAno
Pokrytí scény při LiveView100 %100 %
AF v režimu LiveViewNeAno
Ovládání LiveView z PC s živým náhledem na monitoru PCAno (EOS Utility 2.0 s USB 2.0)N/A
Režim posunu "filmu" (data v závorkách jsou uživatelsky nastavitelná)jednosnímkový, jednosnímkový tichý, sériové snímání (1-4 sn./sek.), rychlé sériové snímání (2-5 sn./sek.), samospoušť (2sek, 10sek, 3sek s předsklopením zrcátka)jednosnímkový, sériové snímání (1-9 sn/sek), rychlé sériové snímání (9 sn./sek. DX, 9-11 sn./sek. FX formát), LiveView, samospoušť (programovatelná), předsklopení zrcátka
Možnost aktivace samospouště s předsklopením zrcátkaAnoNe
počet snímků v sériiLarge/Fine JPEG: 56 snímkůJPEG Large/Normal: 64 snímků při rychlosti 9 sn./sek.
Ikona Odkaz na databáziRAW: 12 snímkůRAW: nejsou dosud dostupná data
Ikona Odkaz na databáziRAW+JPEG: 10 snímkůIkona Odkaz na databázi
Možnost zobrazení přepalů v náhleduAnoAno
Možnost zobrazení AF bodů v náhleduAnoNe
Vestavěný bleskNeNe
Režim měření zábleskové expoziceE-TTL IITTL a i-TTL využívající 1005pixelový senzor
Korekce zábleskové expozice+/- 3,0 EV; krokováno po 0,3 nebo 0,5 EV-3 - +1 EV; krokováno po 0,3, 0,5, nebo 1 EV
Možnost použití nejrychlejších časů s bleskemAno, s jakýmkoliv Speedlite EX bleskemAno, s podporuje-li to blesk
PC konektor na propojení se studiovými bleskyAnoAno
Synchronizace na druhou lameluAnoAno
Možnost řízení systému bleskůAno, s kompatibilním bleskem na fotoaparátuAno, přímo z fotoaparátu
Senzor orientace fotografiíAnoAno
Uživatelské funkce57 ve čtyřech skupinách48
JazykyAngličtina, Němčina, Francouzština, Finština, Italština, Norština, Švédština, Španělštína, Řečtina, Ruština, Polština, Čínština (2 nastavení), Korejština, JaponštinaČínština (2 nastavení), Holandštína, Angličtina, Finština, Francouzština, Němčina, Italština, Japonština, Korejština, Polština, Portugalština, Ruština, Španělštína, Švédština
Možnost nahrání nového firmwaru "z domu"AnoNe
Úložiště datCompact Flash, Secure Digital, externí HDD (s WiFi modulem na DSLR)duální slot pro Compact Flash; možnost uložit až 36 znaků do EXIFu
KonektoryUSB 2.0, Video out, N3 typ pro kabelovou spoušť, PC konektor pro studiové bleskyUSB 2.0, HDMI výstup, 10ti pinový terminál (mj. pro kabelovou spoušť), PC konektor pro studiové blesky
Možnost ovládat ukládání dat na kartyAno, (originál na CF a zálohu na SD; RAW na CF a JPEG na SD; …)Ano, (originál na CF a kopii na 2. CF, nebo RAW na 1. CF a JPEG na 2. CF)
AkumulátorLithium-Ion LP-E4 akumulátorLithium-Ion EN-EL4a/EL4
Možnost napájení ze sítěAnoAno
Informace o počtu nafocených fotografií od posledního nabití akumulátoruAnoAno
Rozměry150 x 160 x 80 mm 160 x 157 x 88 mm
Hmotnost bez baterie1205 g1240 g
Hmotnost s baterií1385 gN/A
Obsah baleníVýměnná očnice Eg, široký popruh L6, videokabel VC-100, USB kabel 200U a propojovací kabel 500U, akumulátor LP-E4, nabíječka LC-E4 (zvládne nabít 2 akumulátory zároveň), síťový adaptér ACK-E4, Canon Solution Disc (software), Software instruction manual, tištěný návod v češtiněAkumulátor Li-ion EN-EL4a, nabíječka MH-22 (zvládne zároveň nabíjet 2 akumulátory), USB kabel UC-E4, Audio Video kabel EG-D2, široký popruh AN-D3, očnice DK-17, Software Suite CD
Volitelné příslušenství (výběr)WiFi přenašeč WFT-E2/E2A, kabelová spoušť, IR dálková spoušť, matnice, očniceWiFi přenašeč WT-4, síťový adaptér EH-6, Capture NX Software, Camera Control Pro 2 Software, Image Authentication Software
Průměrná MOC180 - 200 tisíc Kč105 - 139 tisíc Kč


Fotografie:
http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos1dsm3/eos1dsm3_sample-e.html
http://nikonimaging.com/global/products/digitalcamera/slr/d3/sample.htm

Preview:
http://www.dpreview.com/previews/canoneos1dsmarkiii/
http://www.dpreview.com/previews/nikond3/

Stránky výrobců:
http://www.canon.cz/produkty/zrcadlovky/index.htm
http://www.nikon.cz/product/cs_CZ/products/broad/1435/overview.html
http://nikonimaging.com/global/products/digitalcamera/slr/d3/index.htm
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=15710

Odkaz na fotografii, kterou zmiňuji v diskuzi.