Canon EOS R5 může mít zvláštní problém se stabilizací

Canon EOS R5 může mít zvláštní problém se stabilizací
, , aktualita
Jeden z uživatelů fotoaparátu Canon EOS R5 si všiml zvláštního chování mechanické stabilizace (IBIS). Poté, co problém zveřejnil, i jiní uživatelé potvrdili, že problém skutečně existuje a může vést k neostrým snímkům.
K oblíbeným
reklama
Full frame fotoaparát Canon EOS R5 (a možná i EOS R6) může mít problém s chováním jeho mechanické stabilizace v těle (IBIS). Problému si všiml youtuber juanmaasecas, kdy při zapnutí trvalé stabilizace v těle s nestabilizovanými objektivy (jak RF, tak i EF) vykazoval první snímek zvláštní neostrost. Fotografie byla jakoby posunutá (rotovaná). Zajímavé je, že další snímky v sérii byly se stejným nastavením už v pořádku.
 
Canon EOS R5
 
Podle prozatímních výsledků se problém nevyskytuje se stabilizovanými objektivy a mizí také tehdy, když se nastaví stabilizace jen při expozici. Dá se tak předpokládat, že fotoaparát při náhledu stabilizuje obraz, nicméně před samotným vyfocením restartuje polohu čipu, aby měl větší prostor pro stabilizování, což ale z nějakého důvodu neprovede bez potíží (začne exponování dříve, než dokončí přesun?). Zda je tomu ale skutečně tak, to ukáže až výsledek šetření.
 
 
Není to zdaleka poprvé, co měl nějaký fotoaparát problém související s trvalou stabilizací. Některé např. díky restartu polohy stabilizačního mechanismu vyfotily snímek s odlišnou kompozici než při zmáčknutí spouště, což může být problém především u ultrazoomů. Ale zpět k EOS R5. Problém potvrdili i jiní uživatelé včetně obchodu v Hong Kongu, kde zmíněný youtuber chtěl fotoaparát původně reklamovat. Nyní to vypadá, že Canon už ví o problému a možná ho vyřeší v některém z následujících firmwarů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: leden 2022 Doporučené fotoaparáty: leden 2022
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat v nabídce nejrůznějších fotoaparátů a telefonů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala3 komentáře
YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT
CEO YouTube, Susan Wojcicki, zveřejnila několik zajímavých informací o tom, jak YouTube plánuje pokračovat v roce 2022. Zvažuje se např. integrace NFT nebo další rozšiřování možností YouTube Shorts.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej
Ricoh uvede na trh novou 360° kamerku Theta X. Ta dostane několik užitečných vylepšení jako např. vyměnitelný akumulátor nebo 2,25" displej, díky čemuž sníží svou závislost na připojení k mobilnímu telefonu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu
Sociální sítě mohou být zejména pro mladé lidi hodně návykové a ještě horší to může být pro ty, kteří tam kvůli svému věku ani nemají co dělat. Matka 11leté dcery, která spáchala sebevraždu, ze smrti dívky viní cílenou návykovost těchto sítí.
26.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica
Huawei se během posledních let poněkud odmlčel kvůli americkým sankcím. Nyní to chce ale zkusit znovu a přichází s novým telefonem P50 Pro. Jeho fotografická část nese proslulé jméno německé Leicy.
25.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů