Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS Webcam Utility nyní i ve verzi Pro za 5 USD měsíčně

20.11.2022, Milan Šurkala, aktualita
Canon EOS Webcam Utility nyní i ve verzi Pro za 5 USD měsíčně
Před 2,5 rokem představil Canon software EOS Webcam Utility, který umožnil používat fotoaparáty Canon jako webkameru, což bylo reakcí na tehdejší začínající koronavirovou pandemii a nutnost práce z domova. Nyní bude i za předplatné.
Před více než dvěma lety začala koronavirová pandemie, která kvůli různým lockdownům vyžadovala práci z domova a zařízení pro telekonference. Webkamer ale nebylo mnoho, extrémnímu zájmu to nestačilo, a tak mnozí výrobci fotoaparátů začali přicházet s aplikacemi, které dovolily použít fotoaparáty jako webkamery. Canon takto uvedl EOS Webcam Utility. Aplikace podporovala 43 kamer Canonu a 14 telekonferenčních služeb.
 
Canon EOS Webcam Utility
 
Nově se z toho ale může stát i profesionálnější řešení. Vedle bezplatné varianty Free totiž bude k dispozici i placená verze Pro za 5 USD měsíčně nebo 50 USD ročně. Zatímco běžná verze bude sloužit k běžnému používání fotoaparátu jako webkamery, placená varianta má být řešení pro profesionály, např. vloggery. Přinese tedy možnost měnit pozadí, připojit až 5 kamer najednou (ideální, když potřebujete snímat např. to, co děláte, i sebe), jedna může být bezdrátová. Streamovat lze na více kanálů, podporováno je UVC video, možnost dálkového nastavení expozice, vedle 720p je tu přidána podpora Full HD a frekvence až 60 fps, video lze otáčet, převracet nebo ořezat, lze přidávat vodoznak, vytvářet přechody, klávesové zkratky a pořizovat screenschoty. Aplikace je stále dostupná jen pro USA.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.