www.digimanie.cz
>
>
>

Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR

Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR
, , aktualita
Zástupce společnosti Canon pro Evropu se zúčastnil rozhovoru s EOS Magazine, kde prozradil mnoho zajímavých vlastností o svých CSC i DSLR systémech. Nastínil i jejich další budoucnost a potenciál.
K oblíbeným
reklama
Společnost Canon je tradičním výrobcem zrcadlovek, poslední dobou se ale snaží hodně zapracovat i na CSC fotoaparátech. EOS Magazine proto zpovídal Michaela Burnhilla, manažera společnosti Canon pro Evropu a v rozhovoru bylo prozrazeno spoustu zajímavých informací. Celý rozhovor si v angličtině můžete přečíst na stránkách serveru, my zde  vypíchneme nejdůležitější informace.
 
Canon logo
 
Předně je to budoucnost CSC a DSLR. Canon tvrdí, že na DSLR rozhodně nehodlá zapomenout, nicméně letos se asi neobjeví žádný nový EF objektiv a bude se soustředit na systém RF, aby měl co nejdříve dostatečně širokou nabídku objektivů. Nový bajonet RF má 12 elektrických kontaktů místo 8 u EF, což zajišťuje potenciál do budoucna. Některé z nich nejsou dnes využívány, ale umožní v budoucnu rozšiřovat schopnosti fotoaparátů (např. o power zoomy). Také bylo řečeno, že zkoušeli různé průměry bajonetu i vzdálenosti čipu a bajonetu (flange distance), přičemž 54 mm a 20 mm jim vyšel jako nejlepší kompromis. Menší vzdálenost čipu a bajonetu by sice přinesla lepší optické výsledky, ale zase by ohrožovala životnost a odolnost těla.
 
Nové kontakty zajišťují také mnohem rychlejší komunikaci těla a objektivu, což umožňuje okamžitě posílat všechny informace o nastavení objektivu. Zajímavostí je i to, že montáž objektivů EF na EOS R/RP je nijak nezpomalí. Fotoaparát totiž podporuje dva odlišné protokoly pro RF a EF objektivy. Pokud detekuje objektiv EF nebo objektiv jiného výrobce, přepne na EF komunikaci.
 
Co se týče stabilizace na senzoru, tak o jejím příchodu zatím není rozhodnuto. Canon tvrdí, že na ní pracuje, ale není jisté, zda ji někdy použije. Podle něj má smysl u širších ohniskových vzdáleností, ale její účinek je velmi malý u teleobjektivů. Řeč se stočila i na to, zda Canon plánuje RF systém s APS-C čipy, toto ale bylo zamítnuto kvůli tomu, že je zde EOS M.
 
Hovořilo se nicméně i o přínosu menší flange distance pro rozměry objektivů. Nový RF 35mm F1.8 Macro IS STM je tak menší než EF 35mm f2 IS USM a totéž platí i pro RF 24-105mm F4L USM versus EF 24-105mm f4L IS II USM. V případě RF 28-70mm F2L USM je rozdíl ještě výraznější. Vytvořit podobný objektiv na zrcadlovku by znamenalo přejít na návrh typu retro focus a objektiv by měl o 500 gramů navíc a závit pro filtry by měl průměr 122 mm (připomeňme, že RF verze váží už tak nemalých 1430 gramů a používá 95mm filtry).
 
Canon RF 28-70mm f/2L USM
 
Dalšími zajímavými informacemi je ovládání clony. Např. EF 24-105mm f4L má ve skutečnosti dva clonové systémy, které pracují spolu, přesto při zoomování není možné zajistit naprosto hladké clonění. Dochází tak k mírnému skoku v jase. RF verze má rychlejší komunikací a ovládání, takže něco takového lze dosáhnout. Podobně je to i s technologií Digital Lens Optimizer (DLO), která je zabudována nově do samotného objektivu a data o konkrétním nastavení objektivu dostává procesor zároveň se samotným obrazem, což může rychleji zpracovat než u EF. Ještě zmíníme to, že Canon plánuje full frame fotoaparát s cenou pod úrovní již tak levného EOS RP. Další informace najdete v celém znění rozhovoru (odkaz viz níže).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí
Adobe Photoshop pro iPad je ve vývoji už nějaký ten pátek a měl by se představit ještě letos. Smutnou zprávou ale je, že zpočátku nebude plnohodnotnou alternativou toho desktopového. Má mu totiž chybět dost funkcí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tokina uvádí aktualizovaný atx-i 11-16mm F2.8 CF Tokina uvádí aktualizovaný atx-i 11-16mm F2.8 CF
Tokina přichází s aktualizovanou verzí svého oblíbeného 11-16mm objektivu. Novinka nese název atx-i 11-16mm F2.8 CF a je lépe optimalizována nejen na pořizování fotografií, ale také natáčení videosekvencí.
19.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Olympus uvedl PEN E-PL10 s otočným displejem Olympus uvedl PEN E-PL10 s otočným displejem
Olympus představuje nové stylové CSC v podání modelu PEN E-PL10. Tento fotoaparát podporuje natáčení UHD 4K videa, má také o 180° otočný displej pro selfie. Umí nový AP (Advanced Photo) režim pro snazší focení kreativních snímků.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem
Olympus dnes představil nový fotoaparát OM-D E-M5 Mark III, který má přinášet některé z technologií E-M1 Mark II v mnohem menším těle. Má tak 20MPx senzor, vylepšený fázový systém AF s citlivostí od -6 EV a další detaily.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře