Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR

23.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Zástupce společnosti Canon pro Evropu se zúčastnil rozhovoru s EOS Magazine, kde prozradil mnoho zajímavých vlastností o svých CSC i DSLR systémech. Nastínil i jejich další budoucnost a potenciál.
Společnost Canon je tradičním výrobcem zrcadlovek, poslední dobou se ale snaží hodně zapracovat i na CSC fotoaparátech. EOS Magazine proto zpovídal Michaela Burnhilla, manažera společnosti Canon pro Evropu a v rozhovoru bylo prozrazeno spoustu zajímavých informací. Celý rozhovor si v angličtině můžete přečíst na stránkách serveru, my zde  vypíchneme nejdůležitější informace.
 
Canon logo
 
Předně je to budoucnost CSC a DSLR. Canon tvrdí, že na DSLR rozhodně nehodlá zapomenout, nicméně letos se asi neobjeví žádný nový EF objektiv a bude se soustředit na systém RF, aby měl co nejdříve dostatečně širokou nabídku objektivů. Nový bajonet RF má 12 elektrických kontaktů místo 8 u EF, což zajišťuje potenciál do budoucna. Některé z nich nejsou dnes využívány, ale umožní v budoucnu rozšiřovat schopnosti fotoaparátů (např. o power zoomy). Také bylo řečeno, že zkoušeli různé průměry bajonetu i vzdálenosti čipu a bajonetu (flange distance), přičemž 54 mm a 20 mm jim vyšel jako nejlepší kompromis. Menší vzdálenost čipu a bajonetu by sice přinesla lepší optické výsledky, ale zase by ohrožovala životnost a odolnost těla.
 
Nové kontakty zajišťují také mnohem rychlejší komunikaci těla a objektivu, což umožňuje okamžitě posílat všechny informace o nastavení objektivu. Zajímavostí je i to, že montáž objektivů EF na EOS R/RP je nijak nezpomalí. Fotoaparát totiž podporuje dva odlišné protokoly pro RF a EF objektivy. Pokud detekuje objektiv EF nebo objektiv jiného výrobce, přepne na EF komunikaci.
 
Co se týče stabilizace na senzoru, tak o jejím příchodu zatím není rozhodnuto. Canon tvrdí, že na ní pracuje, ale není jisté, zda ji někdy použije. Podle něj má smysl u širších ohniskových vzdáleností, ale její účinek je velmi malý u teleobjektivů. Řeč se stočila i na to, zda Canon plánuje RF systém s APS-C čipy, toto ale bylo zamítnuto kvůli tomu, že je zde EOS M.
 
Hovořilo se nicméně i o přínosu menší flange distance pro rozměry objektivů. Nový RF 35mm F1.8 Macro IS STM je tak menší než EF 35mm f2 IS USM a totéž platí i pro RF 24-105mm F4L USM versus EF 24-105mm f4L IS II USM. V případě RF 28-70mm F2L USM je rozdíl ještě výraznější. Vytvořit podobný objektiv na zrcadlovku by znamenalo přejít na návrh typu retro focus a objektiv by měl o 500 gramů navíc a závit pro filtry by měl průměr 122 mm (připomeňme, že RF verze váží už tak nemalých 1430 gramů a používá 95mm filtry).
 
Canon RF 28-70mm f/2L USM
 
Dalšími zajímavými informacemi je ovládání clony. Např. EF 24-105mm f4L má ve skutečnosti dva clonové systémy, které pracují spolu, přesto při zoomování není možné zajistit naprosto hladké clonění. Dochází tak k mírnému skoku v jase. RF verze má rychlejší komunikací a ovládání, takže něco takového lze dosáhnout. Podobně je to i s technologií Digital Lens Optimizer (DLO), která je zabudována nově do samotného objektivu a data o konkrétním nastavení objektivu dostává procesor zároveň se samotným obrazem, což může rychleji zpracovat než u EF. Ještě zmíníme to, že Canon plánuje full frame fotoaparát s cenou pod úrovní již tak levného EOS RP. Další informace najdete v celém znění rozhovoru (odkaz viz níže).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.