www.digimanie.cz
>
>
>

Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR

Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR
, , aktualita
Zástupce společnosti Canon pro Evropu se zúčastnil rozhovoru s EOS Magazine, kde prozradil mnoho zajímavých vlastností o svých CSC i DSLR systémech. Nastínil i jejich další budoucnost a potenciál.
K oblíbeným
reklama
Společnost Canon je tradičním výrobcem zrcadlovek, poslední dobou se ale snaží hodně zapracovat i na CSC fotoaparátech. EOS Magazine proto zpovídal Michaela Burnhilla, manažera společnosti Canon pro Evropu a v rozhovoru bylo prozrazeno spoustu zajímavých informací. Celý rozhovor si v angličtině můžete přečíst na stránkách serveru, my zde  vypíchneme nejdůležitější informace.
 
Canon logo
 
Předně je to budoucnost CSC a DSLR. Canon tvrdí, že na DSLR rozhodně nehodlá zapomenout, nicméně letos se asi neobjeví žádný nový EF objektiv a bude se soustředit na systém RF, aby měl co nejdříve dostatečně širokou nabídku objektivů. Nový bajonet RF má 12 elektrických kontaktů místo 8 u EF, což zajišťuje potenciál do budoucna. Některé z nich nejsou dnes využívány, ale umožní v budoucnu rozšiřovat schopnosti fotoaparátů (např. o power zoomy). Také bylo řečeno, že zkoušeli různé průměry bajonetu i vzdálenosti čipu a bajonetu (flange distance), přičemž 54 mm a 20 mm jim vyšel jako nejlepší kompromis. Menší vzdálenost čipu a bajonetu by sice přinesla lepší optické výsledky, ale zase by ohrožovala životnost a odolnost těla.
 
Nové kontakty zajišťují také mnohem rychlejší komunikaci těla a objektivu, což umožňuje okamžitě posílat všechny informace o nastavení objektivu. Zajímavostí je i to, že montáž objektivů EF na EOS R/RP je nijak nezpomalí. Fotoaparát totiž podporuje dva odlišné protokoly pro RF a EF objektivy. Pokud detekuje objektiv EF nebo objektiv jiného výrobce, přepne na EF komunikaci.
 
Co se týče stabilizace na senzoru, tak o jejím příchodu zatím není rozhodnuto. Canon tvrdí, že na ní pracuje, ale není jisté, zda ji někdy použije. Podle něj má smysl u širších ohniskových vzdáleností, ale její účinek je velmi malý u teleobjektivů. Řeč se stočila i na to, zda Canon plánuje RF systém s APS-C čipy, toto ale bylo zamítnuto kvůli tomu, že je zde EOS M.
 
Hovořilo se nicméně i o přínosu menší flange distance pro rozměry objektivů. Nový RF 35mm F1.8 Macro IS STM je tak menší než EF 35mm f2 IS USM a totéž platí i pro RF 24-105mm F4L USM versus EF 24-105mm f4L IS II USM. V případě RF 28-70mm F2L USM je rozdíl ještě výraznější. Vytvořit podobný objektiv na zrcadlovku by znamenalo přejít na návrh typu retro focus a objektiv by měl o 500 gramů navíc a závit pro filtry by měl průměr 122 mm (připomeňme, že RF verze váží už tak nemalých 1430 gramů a používá 95mm filtry).
 
Canon RF 28-70mm f/2L USM
 
Dalšími zajímavými informacemi je ovládání clony. Např. EF 24-105mm f4L má ve skutečnosti dva clonové systémy, které pracují spolu, přesto při zoomování není možné zajistit naprosto hladké clonění. Dochází tak k mírnému skoku v jase. RF verze má rychlejší komunikací a ovládání, takže něco takového lze dosáhnout. Podobně je to i s technologií Digital Lens Optimizer (DLO), která je zabudována nově do samotného objektivu a data o konkrétním nastavení objektivu dostává procesor zároveň se samotným obrazem, což může rychleji zpracovat než u EF. Ještě zmíníme to, že Canon plánuje full frame fotoaparát s cenou pod úrovní již tak levného EOS RP. Další informace najdete v celém znění rozhovoru (odkaz viz níže).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala18 komentářů