Canon inovuje: nový ultrazoom PowerShot SX20 IS

Canon inovuje: nový ultrazoom PowerShot SX20 IS
, , Aktualita
Společnost Canon uvedla na trh inovovaný ultrazoom PowerShot SX20 IS, který nahrazuje starší model SX10 IS. Oproti němu zvyšuje rozlišení čipu na 12 megapixelů, přidává podporu HD videosekvencí s rozlišením 1280×720 pixelů a nově je zde i HDMI výstup.
K oblíbeným
reklama
Nový PowerShot SX20 IS staví na základu svého předchůdce, modelu SX10 IS. Nový je CCD čip, který při stejné 1/2,3" úhlopříčce nabízí vyšší rozlišení 12 megapixelů. Otázkou zůstává, co to udělá s digitálním šumem. Ten byl u předchůdce s 10MPx CCD zkrocen opravdu velmi dobrým způsobem, vyšší hustota pixelů nového modelu ale možná šum poněkud zvýší. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC IV.Objektiv zůstal totožný. Má tedy 20× zoom od 28 do 560 mm. Má tedy široký začátek, ale konkurence přeci jen začíná na ještě širších ohniscích. Světelnost F2,8 na krátkém ohnisku je velmi dobrá, F5,7 na nejdelším je bohužel stále velmi výrazný podprůměr. Výhodou je však optická stabilizace, která prodlouží časy až o 4 EV. Další otázkou je, zde se Canon nějak popral s chromatickou aberací a neostrostí v rozích, která předchůdce tak sužovala. Objektiv je vybaven motorem USM (Ultrasonic Motor) a technologií VCM (Voice Coil Motor) pro tiché zoomování i ostření. Zoomování je umožnění i při natáčení videosekvencí, které zde mají HD rozlišení 1280×720 pixelů (používá se H.264 kodek). Nový je i HDMI výstup.Fotoaparát má pochopitelně spoustu zajímavých technologií jako Smart Auto s detekcí scény, nechybí ani detekce tváří. Servo AF/AE průběžně zaostřuje na vybraný objekt, aby v okamžiku domáčknutí spouště byl správně zaostřen i exponován. Novinkou je sekvenční snímání s průběžným doostřováním, takže všechny snímky série by měly být ostré. Funkce fotoaparátu mohou být nyní popsány nápovědou, což se hodí zejména pro méně zkušené uživatele. Technologie i-Contrast zajišťuje optimální expozici ve světlech i stínech. Fotoaparát je kompatibilní i s externími blesky.V režimu supermakro je možno ostřit přímo od přední čočky objektivu. Expozici může nastavovat fotoaparát, nicméně nechybí ani prioritní režim clony, času a plně manuální nastavení expozice. PowerShot SX20 IS nabízí citlivosti ISO 80 až ISO 1600, k dispozici je i ISO 3200, ale pouze v rozlišení 2 megapixely. Expoziční časy mohou nabývat 1/3200 s až 15 sekund. Synchronizační čas blesku je 1/500 s. RAW formát bohužel není podporován. Sekvenční snímání nabízí rychlost jen 1,0 fps, resp. 0,7 fps v AF a LV režimu.Fotoaparát je vybaven EVF hledáčkem s rozlišením 235.000 bodů a 0,44" úhlopříčkou. LCD displej je plně polohovatelný, má malou 2,5" úhlopříčku a rozlišení 230.000 bodů. Podporovány jsou SD, SDHC, MMC a MMC+ karty. Napájení mají na starosti čtyři AA baterie, jejichž výdrž má být 600 snímků. Pokud bude zachována úspornost svého předchůdce, dají se v praxi očekávat mnohem vyšší čísla. SX20 IS měří 124×88,3×86,9 mm a váží 560 gramů. Prodej začne v září za $399 (cca 9000 Kč s DPH).

Zdroj: TZ Canon, www.dpreview.com
Nejnovější články
Canon EF 35mm f/2 IS USM Canon EF 35mm f/2 IS USM
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0 Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0
Společnost Fujifilm loni do roadmapy přidala objektiv 33mm F1.0, nicméně se ukázalo, že vyrobit takový objektiv je dost velký problém. Místo toho raději udělá 50mm F1.0, který by měl být konstrukčně o něco jednodušší a kompaktnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek

Společnost Olympus v poslední době nevydala mnoho novinek. V posledním rozhovoru zástupci společnosti řekli, proč tomu tak bylo, ale také zmínili, jaké novinky chystají do budoucna. Měl by to být např. objektiv s 500mm reálnou ohniskovou vzdáleností. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8 4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8
Před měsícem Tamron vydal teaser na čtyři připravované objektivy pro systém Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Nyní prosáklo na veřejnost, o které modely půjde a všechny mají mít světelnost F2.8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák
Fotografie se dají vytvářet různými způsoby, netradiční postup si našel britský fotograf, který k fotografování použil celé jedno patro vysokého mrakodrapu v New Yorku. Přetvořil ho na obří fotoaparát.
21.9.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář