Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon je v zisku, dost se dařilo obrazové divizi

1.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon zůstala pro rok 2020 v zisku a navzdory situaci na trhu fotoaparátů to byla právě obrazová divize, která dosáhla procentuálně nejvyšších marží. Zatímco fotoaparáty padaly, rostly inkoustové tiskárny.
Canon je největším výrobcem fotoaparátů a nás jistě zajímá, jak si tato společnost vede. Před pár dny vydala výsledky svého hospodaření a firma zůstává i nadále v zisku. Ten provozní při příjmech 3160,2 mld. jenů (-12,1 % proti roku 2019) činil 110,5 mld. jenů (-36,6 %). Provozní marže firmy klesla ze 4,9 % na 3,5 %. Přestože je dnes zejména pro fotoaparáty těžká doba, byla to právě obrazová divize (Imaging Systems), která jako jediná vykázala dvoucifernou marži. Všechny ostatní divize firmy totiž spadly svými příjmy i zisky, nejvíce to zasáhlo kancelářské produkty, jako jsou např. velké tiskárny pro byznys.
 
Canon logo
 
Samotná obrazová divize sice klesla na 712,2 mld. jenů (-11,8 %), nicméně její zisk stoupl na 71,8 mld. jenů (+49,1 %) a postarala se tak skoro o dvě třetiny zisku celého Canonu, zatímco svými příjmy není ani čtvrtinová. Otázkou přesto je, zda mají příznivci fotoaparátů až tak moc slavit. Obrazová divize Canonu se totiž skládá ze dvou velkých částí (a jedné menší "Others"). Zatímco tiskárnám se dařilo a přinesly do Canonu 319,8 mld. jenů (+11,0 %), fotoaparáty na tom zdaleka nebyly tak dobře a příjmy klesly na 347,7 mld. jenů (-25,5 %). Fotoaparáty tak tvoří jen 11 % celého Canonu. Přesto tu jsou v zásadě pozitivní výsledky.
 
Společnosti se totiž navzdory pádu počtu prodaných kusů o 34 % (DSLR, CSC) na 2,76 milionu kusů povedlo dosáhnout vyšší průměrné prodejní ceny, takže finanční pád nebyl tak velký. Může za to zejména úspěch full frame CSC fotoaparátů Canon EOS R5 a R6, které kvůli vysokému zájmu i omezené výrobě v důsledku koronavirových opatření firma ani nestíhá vyrábět. I proto se předpokládá, že ačkoli by měl trh s fotoaparáty příští rok ještě mírně klesnout z 6,0 na 5,8 milionu kusů, Canon počítá s mírným 1% zvýšením na 2,8 milionu kusů. Plán pro letošek je tak jasný, dále rozšiřovat rodinu fotoaparátů EOS R a objektivů RF.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.