Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon potvrdil vývoj šesti nových objektivů RF

15.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Před pár dny jsme vás informovali, že by měl Canon představit 5 nových objektivů pro full frame CSC systém. Ty sice nebyly uvedeny na trh, byl však potvrzen jejich vývoj a budeme tu mít dokonce ještě šestý speciální model.
Na internetu nedávno unikly zprávy o tom, že by společnost Canon měla představit 5 nových objektivů RF, Nakonec bylo samotnou společností potvrzeno, že je tomu skutečně tak a dokonce je i ukázala. Navíc to vypadá, že jich nebude pět, ale dokonce až šest (jeden z nich ve dvou verzích).
 
Canon RF15-35mm f/2.8L IS
 
Jako první tu máme širokoúhlý zoom RF 15-35mm F2.8 L IS USM. Ten by měl mít zaostřovací motorek Nano USM, který by měl zajistit velmi rychlé i tiché ostření a optimalizaci na video.
 
Canon RF 24-70mm F2.8 L IS USM
 
Druhým objektivem bude krátkorozsahový světelný zoom RF 24-70mm F2.8 L IS USM. Jde o typický profesionální objektiv, který nemůže chybět v žádném solidním systému. I zde by se mělo dostat na motorek Nano USM.
 
Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
 
Dále tu máme velmi univerzální objektiv RF 24-240mm F4-6.3 IS USM s 10× optickým zoomem. Nabídne tak širokoúhlý záběr i velmi slušný dosah. Pochopitelně nelze čekat extrémní světelnost, ale i tak jsou hodnoty F4 až F6,3 na full frame rozumně použitelné.
 
Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM
 
Dostáváme se k dalšímu tradičním profi objektivu, který by neměl chybět v každé výbavě, RF 70-200mm F2.8 L IS USM. Tento světelný telezoom nabídne dobrou světelnost F2,8, měl by mít zaostřovací motorek Nano USM a jestli něčím opravdu hodně překvapí, tak jsou to nadprůměrně kompaktní rozměry. Objektiv je ve srovnání s typickými objektivy této třídy opravdu velmi malý.
 
RF 85mm F1.2 L USM DS
 
Nakonec tu máme dvojici objektivů RF 85mm F1.2 L USM a RF 85mm F1.2 L USM DS. V obou dvou případech jde o tentýž 85mm objektiv s vynikající světelností F1,2 a zaostřovacím motorkem USM (v tomto případě Ring USM). Posledně jmenovaný objektiv bude vybaven technologií Defocus Smoothing pro výrazně jemnější bokeh. Dá se tak předpokládat přítomnost apodizačního filtru podobně jako u Fujifilmu XF 56mm F1.2 APD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.