Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShoot Zoom: netradiční telezoom-kompakt pro Japonsko

17.9.2020, Milan Šurkala, aktualita
Canon se vydal do boje se smartphony s velmi zvláštní kamerkou PowerShot Zoom. Novinka si nachází cestu na trh přes crowdfunding a nabídne až 400mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost v maličkém těle.
Občas se objeví hodně zvláštní koncepty, málokdy však uspějí. U fotoaparátů to platí také, přesto to Canon zkouší s opravdu netradičním produktem v podobě kamerky PowerShot Zoom. Tu chce přivést na světlo světa pomocí crowdfundingové stránky Makuake, což se i podařilo (cílem byl milion jenů). Přesto si moc neumím představit, že by tento produkt mohl výrazněji uspět (už i proto, že je to druhé zařízení do kapsy). Má doplnit slabé schopnosti záznamu snímků s velkými ohniskovými vzdálenostmi pomocí telefonů. I když se na jejich zádi vyskytuje několik objektivů, teleobjektivy mají stále poměrně slabý dosah. PowerShot Zoom by to měl změnit.
 
Canon PowerShoot Zoom
 
Je vybaven malým 1/3" CMOS snímačem s rozlišením 12,1 MPx a objektivem se 4× optickým zoomem. Jeho dosah je ale dán velmi dlouhým začátkem, takže rozsah činí 100 až 400 mm po přepočtu. Jde tedy vyloženě o telezoom s neschopnosti vyfotit širokoúhlé snímky, což si vynahradí naopak velmi slušným dosahem. S využitím digitálního zoomu lze dosáhnout na 800 mm, nicméně to je jen výřez a ten si může kdokoli udělat jakýkoli na počítači. Objektiv má světelnost F5,6 až F6,3, není tedy zrovna moc světelný. Minimální zaostřovací vzdálenosti činí 1 až 4,5 metru podle zoomu. Máme zde i stabilizaci obrazu.
 
Canon PowerShoot Zoom
 
PowerShot Zoom je vybaven 0,39" elektronickým hledáčkem s rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Fotoaparát podporuje citlivosti ISO 100 až 3200, časy mohou být od 1/8000 sekundy do 1/30 sekundy, sekvenční snímání dosáhne 10 fps. Vedle 12MPx snímků umí natáčet i Full HD video při pouhých 30 fps. Fotoaparát má slot pro kartu microSDXC, připojení USB-C a bezdrátová rozhraní Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 4.2LE. Rozměry činí 33,4×50,8×103,2 mm a váží 145 gramů. Za jeden kousek chce Canon 31.460 jenů s daní (6800 Kč). Fotoaparát bude zatím k dispozici jen v Japonsku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.