reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Canon PowerShot G7 X Mark III dostává vrstvený CMOS

, , aktualita
Canon dnes významně inovoval nabídku profi kompaktů. Dočkali jsme se tak nového modelu PowerShot G7 X Mark III, který přináší vrstvený čip se slow-motion videosekvencemi, má i speciální režim pro vlogování.
Na nástupce PowerShotu G7 X Mark II jsme čekali opravdu dlouho, ten byl totiž představen v únoru 2016. Čekání se ale vyplatilo, poněvadž nový PowerShot G7 X Mark III vypadá být opravdu velmi zajímavým profi kompaktem. I když si zachovává např. objektiv z minulého modelu, máme zde i zajímavá vylepšení v podobě vrstveného CMOS snímače, který byl doposud k dispozici jen pro kompakty Sony (např. u Cyber-shot RX100 IV a novějších). Novinka má nadále 1,0" úhlopříčku, rozlišení také zůstalo okolo 20 MPx (celkové 20,9 MPx, efektivní 20,1 MPx). Změny jsou ale vidět zejména u schopností natáčení videa.
 
Canon PowerShot G7 X Mark III
 
Canon se tak konečně (a bohužel jako poslední v kategorii) přidává k výrobcům, kteří nabídnou UHD 4K rozlišení 3840×2160 pixelů. To zvládá při 30 fps a bez ořezu, což rozhodně potěší. Full HD video je podporováno až do rychlosti 120 fps, což umožní tvorbu zpomaleného videa. Videa jsou ukládána do formátu MP4 s kodekem MPEG-4 AVC / H.264 a stereo zvukem. Zajímavostí je i možnost natáčení vertikálního videa, které má informaci o pozici fotoaparátu, takže se na mobilním telefonu přehraje správně na celou obrazovku.
 
Canon PowerShot G7 X Mark III
 
Zrychlilo se také sekvenční snímání až na 20 fps při zamčeném AF, přičemž takto lze pořídit 89 C-RAWů, 55 RAWů nebo 118 JPEGů. Pokud chcete průběžné zaostřování, rychlost spadne na 8 fps a buffer postačí na 320 JPEGů. K dispozici je nicméně i RAW Burst Mode, který zvládne až 30 fps a 70 RAWů najednou. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 8, data může ukládat do JPEGu nebo 14bitových RAWů nebo C-RAWů). Máme tu i režimy pro záznam star trails včetně time-lapse.
 
Canon PowerShot G7 X Mark III
 
Objektiv je náš starý známý kousek se 4,2× optickým zoomem v přepočteném rozsahu 24 až 100 mm a výbornou světelností F1,8 až F2,8. Skládá se z 11 optických členů v 9 skupinách, máme tu oboustranně asférický člen, pak dva jednostranně asférické (jeden z toho typu UA) a jeden UD člen. Nechybí ani optická stabilizace se 4EV účinkem a inteligentní 5osý režim s automatickým vyrovnáváním horizontu. Objektiv je schopen zaostřit od 5 cm na nejširším a od 40 cm na nejužším úhlu záběru, podporováno je pochopitelně i manuální ostření. K dispozici je také focus peaking a focus bracketing.
 
Canon PowerShot G7 X Mark III
 
Expozici je možné nastavit automatikou, prioritou clony, času i plně manuálně. Citlivosti začínají na ISO 125 a končí u ISO 12800, v režimu rozšíření se lze dostat i na ISO 25600. Automatice lze nastavit maximální ISO citlivost, kterou může nastavit (až ISO 12800). Expoziční časy mohou být od 1/2000 do 1 sekundy (v některých režimech až 30 sekund), elektronická závěrka podporuje časy už od 1/25600 sekundy do 30 sekund. U videa je pak rozsah 1/2000 až 1/8 sekundy. Zajímavostí je přítomnost 3EV ND filtru (včetně automatického řízení). Korekce expozice nabídne +/-3EV a kombinovat ji lze i s expozičním bracketingem s 1/3EV až 2EV kroky. Nechybí interní blesk se synchronizačním časem 1/2000 sekundy.
 
Canon PowerShot G7 X Mark III
 
Pro vloggery přijde vhod 3,0" dotykový displej, který je možné vyklopit o 180° nahoru. Jeho rozlišení činí 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Pro vlogování přijde také vhod přímo režim pro streamování na YouTube a velmi užitečná zdířka (3,5mm jack) pro externí mikrofon. Vypadá to, že zde Canon opravdu hodně naslouchal svým uživatelům a vylepšil Mark III o to, co bylo proti Mark II potřeba.
 
Máme tu moderní USB-C konektor, nechybí ani micro HDMI (typ D) a bezdrátové rozhraní Wi-Fi (802.11b/g/n) a Bluetooth. To umožňuje přenášet do fotoaparátu např. i GPS souřadnice. PowerShot G7 X Mark III je kompatibilní s paměťovými kartami SD, SDHC a SDXC včetně UHS-I variant. Výrobce hovoří o výdrži na jedno nabití akumulátoru NB-13L na 265 snímků (v Eco režimu na 320 fotografií), ale dá se předpokládat, že praxe bude výrazně lepší, jak už je u Canonu zvykem. Akumulátor je možné nabíjet přes USB port, nicméně v balení je i klasická nabíječka. Rozměry novinky činí 105,5×60,9×41,4 mm a váží 304 gramů s baterií a kartou. Cena byla pro český trh stanovena na hodnotě 20.290 Kč s DPH.
 


reklama
reklama
reklama