reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Canon PowerShot S5 IS: rychlostí vyniká

, , preview
Nejnovějším přírůstkem do rodiny kompaktů Canon se stal ultrazoom PowerShot S5 IS. Novinka nabízí oproti předchůdci 8 Mpix. čip, sáňky pro externí blesk, větší 2,5“ LCD, mohutnější pogumovaný grip a nově vyvinutý systém ostření na tvář.
Canon PowerShot S5 IS je již dlouho očekávanou novinkou. Oproti předchůdci doznal četných zlepšení (nejdůležitější viz perex). Všechny klíčové funkce z předchozího modelu zůstaly rovněž zachovány, především se jedná o reálný histogram, intuitivní ovládání, ultrasonický zaostřovací motor, pokročilé funkce záznamu videa, kompatibilita se staršími předsádkovými čočkami, propracovaná ergonomie a silný vestavěný blesk s možností korekce záblesku. Bohužel, S5 nevyniká jen samými superlativy a některé funkce budou pokročilými fotografy postrádány i u tohoto modelu. Konkrétně již dříve diskutovaná podpora formátu RAW (nedisponuje jím ani Canon PowerShot G7), širší počáteční ohnisko nebo manuální ovládání zoomu.

Ovládání a ergonomie


Přední straně dominuje mohutný, z vnitřní strany pogumovaný grip a objektiv s 12x zoomem. Na tubusu objektivu jsou umístěna tlačítka pro manuální ostření (elektronické) a macro režim. Ten zde indikuje jen možnost zaostřit na nejkratší vzdálenost až 0cm (od přední části objektivu, nikoliv snímače) a lze tak kombinovat se všemi expozičními režimy. Fotograf tedy není donucen k Sofiině volbě, zda fotit macro z větší vzdálenosti při nastavení vlastních expozičních parametrů, nebo fotit zblízka, ale odkázán na automatikou nastavené hodnoty v motivovém režimu macro. Vespod objektivu se skrývá tlačítko odejmutí prstence, místo kterého lze upevnit na tubus objektivu adaptér pro sluneční clonu či nejrůznější předsádky. Nad objektivem se nachází dvojice mikrofonů pro záznam zvukových poznámek ke snímkům a stereo zvuku z natáčeným videoklipům. V horním rohu přední strany je umístěna lampa přisvětlení autofocusu se světle zeleným světlem (v praxi jsme ověřili, že toto světlo ruší fotografované osoby méně než obvyklé oranžové, červené, bílé, či dokonce záblesky vestavěného blesku).

Na horní straně gripu je, jako obvykle, umístěna spoušť se zoomovacím prstencem v elegantní stříbrné barvě. Vedle spouště v dosahu ukazováku se nachází tlačítko pro volbu samospouště či sériového snímání. Dále je na horní straně umístěn pro ultrazoomy od Canonu typický hlavní vypínač. Stiskem černé pojistky (směřuje dozadu) a otočením se fotoaparát zapne buďto do režimu fotografování (otočením doleva), nebo do režimu prohlížení (otočením voliče doprava). Vypnutí pak zajišťuje tlačítko OFF uprostřed voliče. Zapnutý přístroj indikuje oranžová dioda u vypínače. Kruhový volič expozičních režimů, stejný jako u předchůdce, nabízí pokročilé režimy (P – programová automatika, Av – priorita clony, Tv – priorita času závěrky, M – manuál, C – uživatelský režim), motivové režimy pro začínající fotografy a režim pro natáčení videa. V levé části horní strany nacházíme vestavěný blesk (více informací o blesku viz níže) se sáňkami pro blesk externí a tlačítko režimů bleskové expozice (neslouží pro vyklopení blesku, to je manuální).

Prakticky celou zadní stranu zabírá 2,5“ výklopný LCD display s výborným rozlišením 207tis. pixelů (S3 IS měl rozlišení jen 115tis. pixelů). I přes velký LCD na zadní straně si S5 zachovává výbornou ergonomii a dobré rozložení ovládacích prvků. Přímo v dosahu palce je specialitka Canonu, stříbrné tlačítko s červenou tečnou pro natáčení videosekvencí při jakémkoliv nastaveném expozičním režimu. Nalevo od něj se nachází elektronický hledáček s dioptrickou korekcí a tlačítko přímého tisku. Hledáček nás bohužel zklamal. Jeho obraz je malý a s podprůměrným rozlišením 115tis. pixelů, což bylo již kritizováno u předchůdce S3 IS. Naštěstí si můžete zpravit chuť na vynikajícím LCD. Přepínání mezi hledáčkem a LCD obrazovkou zajišťuje tlačítko DISP. Levou část zadní strany tvoří prodloužený grip s tlačítky MENU (pro vstup a výstup z menu) a SET (pro potvrzování voleb v menu a volbu zaostřovacího bodu). U S3 IS docházelo často k nechtěnému zmáčknutí zmíněných tlačítek při silnějším úchopu. Proto výrobce u nové verze tlačítka více zapustil do přístroje. Vůbec není třeba u tohoto fotoaparátu častých návštěv v menu, a to hlavně díky tlačítku FUNC., kterým se nastavují důležité expoziční parametry (a mažou snímky v režimu prohlížení), a tlačítku ISO, které se kromě volby citlivosti užívá i na otáčení snímků při prohlížení. V dosahu palce je klasický čtyřsměrný ovladač pro listování v menu, volbu zaostřovacího bodu, stanovení expozičních hodnot (horizontální směr) a korekce expozice (vertikální směr).

Na pravé straně fotoaparátu jsou gumová dvířka pro kabely USB 2.0, AV výstup a napájení. Na levé straně se nachází reproduktor pro přehrávání zvukových poznámek a zvuku videa. Dvířka pro čtyři AA tužkové baterie, paměťovou SD, respektive SDHC kartu a stativový šroub jsou umístěny vespod přístroje.
Autofocus


Ultrazoomy, ač se většinou pyšní světelností na dlouhém konci zoomu okolo F 3,5-4,0, nevynikají odpovídající rychlostí ostření. Právě naopak. Výrobci se většinou zaměří na dlouhý rozsah ohnisek, stabilizaci, funkční výbavu, …, ale na ostření se již jaksi zapomíná. Canon v tomto směru představuje světlou výjimku. Objektiv nese hrdě na své přírubě nápis Ultrasonic (USM), tedy označení velmi tichých a rychlých zaostřovacích motorků Canon. Ultrazoom S5 IS není vybaven tzv. ring-type USM, ale o micro motorkem USM. Tento ostřící motor je rovněž použit u mnoha objektivů Canon EF pro zrcadlovky. Díky tomu ostří Canon S5 IS prakticky neslyšně a velmi rychle. Jen při fotografování na opravdu temných místech (špatně osvětlená sklepní hospůdka) můžete využít lampu přisvětlení autofocusu emitující světle zelené světlo. S5 v tomto směru dokonce překonává vlajkovou loď kompaktů této značky – Canon PowerShot G7.


Objektiv a kvalita výsledného obrazu


Canon S5 je vybaven zcela stejným objektivem, jako jeho předchůdce S3. To s sebou přináší jisté výhody, ale také nevýhody. Rozsah dvanáctinásobného zoomu je 6-72mm F2,7-3,5 (v přepočtu na ohniska kinofilmu 36-432mm. Musíme se proto obejít bez širokoúhlého ohniska 28mm, jímž jsou dnes vybaveny dokonce i kompakty určené pro začínající amatéry, jako například Panasonic Lumix TZ-3. Ponechání starého objektivu přináší i výhodu pro majitele starších ultrazoomů Canon S2 a S3. Předsádky a adaptéry se totiž vyrábí pro všechny tři fotoaparáty zcela stejné.
Kvalitu obrazu determinuje velkou měrou právě použitý objektiv. Použitý objektiv, stejně jako u předchůdce, nikoho neurazí, avšak ani nijak závratně nepřekvapí. Vzhledem k širokému rozsahu podává objektiv vcelku vyrovnaný výkon, vyniká zanedbatelným sférickým zkreslením, výborným přenosem kontrastu potažmo celkovou ostrostí fotografie. Horší je rozlišení jemných detailů při odcloněném objektivu a především chromatická vada v protisvětle. Celkově lze objektiv hodnotit jako lehce nadprůměrný.

Předchůdce Canon S3 býval kritizován za natolik výrazný šum při ISO 800, že tato citlivost je prakticky nepoužitelná. Naopak při základní citlivosti ISO 100 – 200 poskytoval čistý, jemný obraz prakticky bez šumu. Vyšší míra šumu při vysokých citlivostech je způsobena algoritmy, které se raději „smíří“ s výrazným šumem, ale zachovají jemné detaily na fotografii. Novinka Canon S5 je vybavena novým firemním obrazovým procesorem Digic III, jaký má ve svých útrobách rovněž digitální zrcadlovka Canon EOS 400D a kompakt Canon PowerShot G7. Výrobce slibuje podstatné snížení šumu ve vyšších citlivostech při zachování detailů a toto tvrzení podporuje nově rozšířenou volbou citlivosti až do ISO 1600. My se na tento krok díváme s drobnou nedůvěrou a citlivost ISO 1600 pro běžnou práci nemůžeme doporučit. Na druhou stranu Canon G7 se stejným procesorem (a přibližně stejnou velikostí světlocitlivých buněk) dosahuje naprosto výborných výsledků až do ISO 400. Lze tedy očekávat podobný úspěch i u diskutovaného ultrazoomu S5.


Funkční výbava


Canon S5 IS je vybaven mnoha funkcemi, ať už užitečnými, nebo těmi méně používanými a nenapadá nás opravdu žádná funkce, která by zde fotografovi mohla scházet. Blíže se proto podíváme na speciality tohoto modelu a samozřejmě také na zlepšení.


Vestavěný blesk a sáňky pro externí blesk

Stejně jako S3 disponuje i Canon S5 výkonným vestavěným bleskem s dosahem od 4m (na dlouhé ohnisko) až do 5,2m (na širokoúhlé ohnisko). Canon rovněž vyšel vstříc mnoha žádostem o sáňky pro externí blesk. Ty jsou samozřejmě kompatibilní s blesky Canon Speedlite 220EX, 430EX a 580EX a se všemi jejich pokročilými funkcemi řízení zábleskové expozice a předávání informace o teplotě světla přímo do elektroniky fotoaparátu. I s ostatními blesky Canon Speedlite lze fotografovat při zachování E-TTL měření zábleskové expozice (využívá multisegmentové měření blesku).

LCD displej
Právě největší slabinou „es trojky“ byl dvoupalcový displej s mizerným rozlišením a malý elektronický hledáček se stejným handicapem. Novinka se však těchto problémů zbavila a je vybavena solidním 2,5“ displejem s rozlišením 207.000 pixelů, ze jaké se nikdo nemusí stydět. Škoda jen, že se stejně nezlepšilo i rozlišení hledáčku.


Natáčení videoklipů

V dnešní době je samozřejmé, že digitální fotoaparát zvládne kromě fotografování i natočit krátké ozvučené video. Pokud jde o záznam videa, patří Canon S5 mezi dnešními fotoaparáty k naprosté špičce. Klipy se stereo zvukem lze natáčet v rozlišení 640x480 pixelů při rychlosti 30 nebo 15 snímků za vteřinu a v rozlišení 320x240 pixelů dokonce v rychlosti 60, 30, nebo 15 snímků za vteřinu. Tím to však nekončí. Pro natáčení videa lze použít korekci expozice a v průběhu záznamu lze použít zoom i stabilizaci. Změna ohniska však probíhá při natáčení pomaleji, aby zvuk motoru zoomu nerušil. Na zadní straně v dosahu palce je tlačítko pro okamžité nahrávání videa. Není proto nutné vždy rušit aktivní expoziční režim a nastavovat režim videa, ale lze jen zmáčknout knoflík a video se natáčí. Věříme že nejen každý, kdo má děti ocení tento rychlý přístup. Mimo to je při záznamu aktivní i spoušť a můžete tak pořizovat a ukládat snímky i v průběhu natáčení videa.


Závěrcelková kvalita obrazu do ISO 400 (včetně)
ISO 1600 jen ztěží použitelné
ultrasonické ostření
absence formátu RAW
ovládání a ergonomie
postrádá širokoúhlé ohnisko
sofistikované natáčení videoklipů
nedisponuje zoomovacím prstencem

Canon PowerShot S5 IS se od svého předchůdce S3 liší jen minimálně, napravuje však některé jeho nedostatky (LCD, sáňky blesku, procesor Digic III) a zároveň zachovává jeho klíčové funkce (natáčení videa, USM motor autofocusu, intuitivní ovládání). Nadto slibuje výbornou kvalitu obrazu dobře srovnatelnou s Canonem G7. Některé pokročilé fotografy snad zamrzí absence formátu RAW, manuálního ovládání zoomu, či širšího počátečního ohniska. My však tento fotoaparát považujeme za dobrou volbu pro fotografování s citlivostí do ISO 400 včetně a to především díky nadprůměrné kvalitě obrazu, jakou poskytuje. Jak je zvykem, nejdůležitější klady a zápory shrnuje tabulka „verdikt“ a výběr z technických dat tabulka Technické specifikace“.

Technické specifikace: Canon PowerShot S5 IS
Senzor1/2,5" CCD, 8,0 Mpix.
Rozlišení snímků3264 x 2448, 2592 x 1944, 2048 x1536, 1600 x 1200, 640 x 480
Aspect ratio4:3 (plné rozlišení: 3264 x 2448), 3:2 (3264 x 1832)
Obrazový procesorDIGIC III
Videoklipy se stereo zvukem (formát AVI)640 x 480 rychlost 30 / 15 snímků za vteřinu
Ikona Odkaz na databázi320 x 240 rychlost 60 / 30 / 15 snímků za vteřinu
Objektiv6 - 72mm F2,7-3,5 (EQ35mm: 36 - 432 mm), 12x zoom
Optická stavba11 členů v 9 skupinách (1 asférická čočka, 1 UD apochromatická čočka)
StabilizaceAno; optická
PředsádkyAno; nasazují se přes univerzální adaptér; širokoúhlá, tele, macro
Auto focusAiAF (inteligentní AF), funkce ostření na obličel, středový bod je posuvný
Režimy AFAF: jednosnímkový, průběhový; MF
Focus bracketingAno
AF assist lampAno, světle zelené světlo
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost0 cm v režimu macro
Režimy měření expozicePoměrové s ohledem na AF rozpoznaný obličej
Ikona Odkaz na databáziStředově vyvážené
Ikona Odkaz na databáziBodové
Citlivost ISOAuto, High ISO Auto, ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Kompenzace expozice+/- 2EV
Krokování kompenzace i volby expozičních hodnot1/3 EV
Exposure bracketing+/- 1/3-2EV
Rychlost závěrky15 – 1/3200 sek.
Pokročilé expoziční režimyP - programová automatika
Ikona Odkaz na databáziTv - priorita času závěrky
Ikona Odkaz na databáziAv - priorita clony
Ikona Odkaz na databáziM - manuál
Ikona Odkaz na databáziC - uživatelské nastavení
Motivové expoziční režimyAuto, Portrét, Krajina, Noční scéna, Sport, Panorama, Videoklip, Speciální scénické režimy, Macro
Speciální scénické režimy expoziceInteriér, Noční scéna, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Výrazná saturace, Potlačená saturace
Samospoušť2, nebo 10 sekund
Vyvážení bíléAuto, Denní světlo, Zataženo, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Uživatelské nastavení
Sériové snímánícca 1,5 snímku za vteřinu do zaplnění karty
Parametry obrazuV režimu "Mé barvy" (Off; Živé barvy; Neutralní; Sepia; Černobílé; Positivní Film; Světlejší kůže; Tmavší kůže; Průzračná modrá, zelená, červená; uživatelstké nastavení barev)
Režimy bleskuAuto, On/Off, Synchronizace s pomalou závěrkou, Redukce červených očí, Synchronizace na druhou závěrku
FEL (flash exposure lock) - zámek bleskové expoziceAno
Kompenzace zábleskové expozice+/- 2 EV
Dosah blesku50 cm - 5,2 m (širokoúhlé ohnisko)) / 90 cm - 4,0 m (dlouhé ohnisko)
Sáňky pro externí bleskCanon Speedlites (220EX, 430EX, 580EX)
Ikona Odkaz na databáziostatní blesky Canon Speedlites podporují měření E-TTL
Elektronický hledáčekEVF úhlopříčka: 0,33", rozlišení 115.000 pixelů
LCD monitorúhlopříčka 2,5", rozlišení 207.000 pixelů
Ikona Odkaz na databázinastavitelný jas
Ostatní funkcesenzor inteligentní orientace fotografií (orientuje fotorafie na výšku, pokud jsou takto foceny)
Ikona Odkaz na databázireálný histogram
Podpora češtinyAno
KonektoryUSB 2.0 Hi-Speed, AV out
Baterie4x AA tužkové baterie
Paměťová kartaSD (32MB v základním balení), SDHC, MMC
Váha bez baterií a paměťové karty450 g
Rozměry117 x 80 x 78 mm

Použité zdroje dat:
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=144&modelid=15207
http://www.dpreview.com/news/0705/07050703canons5is.asp
reklama
reklama
reklama