Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot SX210 IS se 14× zoomem

16.2.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Canon inovoval svůj malý ultrazoom PowerShot SX200 IS. Nový model SX210 IS přináší vyšší rozlišení 14 megapixelů, objektiv má pak ještě lepší 14× optický zoom, účinnou optickou stabilizaci, podporu karet Eye-Fi a procesor DIGIC 4.
Nástupcem kompaktu PowerShot SX200 IS se stal nový ultrazoom Canon PowerShot SX210 IS. Rozhodně nevypadá špatně. Na první pohled ale zamrzí malý 1/2,3" snímací čip, kterému bylo navýšeno rozlišení na 14 megapixelů. Kvůli vyšší pixelové hustotě tedy bude nejspíš opět více šumět, nicméně na to se podrobně podíváme až v recenzi. Naopak radost udělá nový objektiv. Ten opět začíná na širokoúhlých 28 milimetrech, ale díky většímu 14× optickému zoomu končí až na ohnisku 392 milimetrů, což znamená velmi slušené přiblížení s ohledem na malé rozměry přístroje. Světelnost F3,1 na širokém ohnisku patří ve své třídě k lehce lepšímu průměru, bohužel F5,9 na nejdelším je hodnota dosti špatná, nicméně dnes už naprosto obvyklá.Nesmí chybět účinná optická stabilizace, která přinese velmi slušné 4 EV k dobru. Nejmenší ostřící vzdálenost překvapivě povyskočila až na 5 centimetrů. Fotoaparát nabízí HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu a je zde i HDMI port. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 4, který přináší např. technologii Smart Auto s detekcí scénických režimů, detekci tváří i samospoušť FaceSelf-Timer. Technologie i-Contrast pak prosvětluje stíny, přičemž zároveň zabraňuje přepalům v obraze (při aplikaci na hotový snímek už jen prosvětluje stíny). Smart Flash Exposure upravuje sílu blesku, aby nedocházelo k přepalům.

Motion Detection detekuje pohyb a případně upraví ISO citlivost a expoziční čas, aby nedošlo k rozmazání snímku. Servo AF/AE průběžně zaostřuje a vyhodnocuje expozici tak, aby byl snímek v okamžiku namáčknutí spouště správně zaostřen i exponován. Potěší přítomnost manuálních režimů expozice včetně prioritních režimů clony a času. Citlivosti lze navolit od ISO 80 po ISO 1600, časy pak od 1/3200 s po 15 sekund. Sekvenční snímání má rychlost jen 0,7 fps, v režimu AF a LV dokonce jen pouhopouhých 0,5 fps.LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku a poměr stran 16:9. Rozlišení činí 230.000 bodů. PowerShot SX210 IS podporuje nejen MMC, MMC+, SD a SDHC karty, ale rovněž i nejnovější SDXC karty. Li-Ion akumulátor NB-5L vydrží dle výrobce jen na pořízení 260 fotografií. Při rozměrech 105,8×59,3×31,9 mm váží 215 gramů včetně karty a baterie. Přístroj se začne prodávat koncem března za $349 (cca 8500 Kč s DPH).

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.