Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon představil RF 85mm f/1.2L USM DS s apodizačním členem

26.10.2019, Milan Šurkala, aktualita

O speciální verzi objektivu RF 85mm f/1.2L USM DS se mluví už dlouho. Nyní se konečně představuje a má nezvyklý apodizační člen, který výrazně zjemňuje bokeh díky plynulým přechodům do ztracena. 

Když Canon představil nové objektivy pro bajonet RF, byly mezi nimi dva objektivy 85mm F1.2. Zatímco jeden z nich se dá už nějakou dobu koupit, ten druhý v podobě modelu RF 85mm f/1.2L USM DS (Defocus Smoothing) se oficiálně představuje až teď. Optika je v zásadě shodná se základní verzí, má tu ale speciální apodizační člen, který umožňuje výrazně zjemnit bokeh. Místo plných kulatých odlesků nabízí jejich plynulé zmizení. Povrchová vrstva DS, která zajišťuje dobrý přenos světla v centru, ale horší v rozích, je proti jiným objektivům aplikována na obě strany čoček. Canon hovoří o tom, že objektiv ztratí přibližně 1,3 EV na skutečné světelnosti (míra přenosu světla).
 
Canon RF 85mm F1.2L USM
 
Jinak jde o známý 85mm objektiv od Canonu, který na full frame CSC nabídne diagonální úhel záběru 28°30', horizontálně je to 24°, vertikálně pak 16°. V optické konstrukci je 13 členů v 9 skupinách, jsou zde i členy asférického typu a z ED skla. Světelnost má vynikající hodnotu F1,2, k dispozici je pak 9lamelová irisová clona, která dovolí přiclonit maximálně na F16. Objektiv je schopen zaostřit minimálně z 85 cm, dosahuje pak největšího zvětšení 0,12x. K zaostřování se používá tradiční motorek USM.
 
Nechybí ani povrchová úprava ASC (Air Sphere Coating) pro potlačení odlesků a závojů. Stejně jako i jiné objektivy řady RF; i tento má programovatelný prstenec, kterým je možné vybrat nějakou funkci. Objektiv má 103,2 mm v průměru, 117,3 mm na délku, využívá 82mm filtry a váží 1195 gramů. Samozřejmostí je i odolnost vůči vodě. Novinka má jít do prodeje za 3799 EUR. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.