2.6.2021, Milan Šurkala, aktualita

Canon opětovně potvrzuje vývoj full frame CSC fotoaparátu EOS R3. Nyní se dozvídáme např. to, že systém duální stabilizace nabídne až 8EV účinek, bude zde i 4K video využívající technologie over-samplingu.

reklama
Rozlíšenie | od: shagy2301 (13)  3.6.20216:32
Prečo by malo nižšie rozlíšenie pôsobiť zvláštne? Na športovo reportážnu fotku 40­-50Mpx nie je potrebné a navyše tu máme precedensy z minulosti, keď vyššie športové modely mali nižšie rozlíšenie ako zariadenia pod nimi a to mimo iného kvôli zachovaniu maximálnej možnej rýchlosti
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Rozlíšenie | od: Milan Šurkala (5985)  3.6.20218:37
Vysvětlím. Se vším, co jste řekl, naprosto souhlasím, nižší rozlišení sportovních modelů je tradicí a rozhodně nejde o nic výjimečného. Tady jde ale o něco jiného. Na 4K video Vám stačí 8,3 MPx, takže cca 10MPx snímač ­(a to měly tyto fotoaparáty snad už v době, kdy ještě ani netočily video­). Takže jste měl sportovní fotoaparát s nízkým rozlišením proti ostatním právě kvůli rychlosti, ale současně jste mohl mít nejvyšší dostupné rozlišení videa ­(např. to 4K­). Jenže to by se teď nestalo. Na 8K potřebujete 33 MPx, takže cca 40MPx senzor ­(3:2­). To není potřeba pro sportovní fotografii, ale je to potřeba pro 8K video. Takže když půjdete s rozlišením níž, což by dávalo smysl, tak budete mít super fotoaparát pro sport, ale zároveň budete mít dražší přístroj, který bude v oblasti videa překonán levnějším. Což se tehdy nestávalo ­(protože nejlepší video umělo s přehledem i nejnižší rozlišení­), ale stalo by se to teď, a to by mohlo působit zvláštně. Dražší přístroj by najednou nebyl ve všem lepší.

Nicméně osobně si myslím, že se půjde cestou nižšího rozlišení a 4K, protože 8K není dnes taková nutnost, aby to byl velký problém z hlediska využitelnosti i toho marketingu. Navíc ten cenový odstup od EOS R5 nemůže být moc velký ­(EOS R5 je sama o sobě velmi drahá a moc prostoru pro výrazně vyšší cenu u EOS R3 tam už není­). Být to dvakrát dražší, asi by to docela bilo do očí, ale pokud to bude nějakých 30­-40 %, asi se to přejde bez většího povšimnutí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Rozlíšenie | od: shagy2301 (13)  3.6.202113:01
Zaujímavý pohľad, takto som na to nepozeral. No ani v poslednom čase som neodsledoval aby Canon 1D či Nikon Dx mali nejako špeciálne zaujímavé video funkcie voči nižším modelom.
4K ­(kľudne aj DCI, alebo 5,xK pre orez­) s interným pseudo RAW video záznamom vie tiež zaujať ­(nejaké parametre v zmysle vzorkovanie 4:2:2, 12bit a podobne­), a to by ľavou zadnou prekonalo akékoľvek komprimované 8K, do ktorého by sa z takého materiálu dalo bez problémov upscalovať. Plus ak ten snímač ponúkne zase o niečo väčší dynamický rozsah tak to bude jeho ďalšia výhoda.
Takže môj názor je že tam bude senzor ktorý bude podporovať niečo ako 5,6K a bude to mať špeciálne bezstratové formáty na záznam videa.
Cena ak som správne pochopil je plánovaná niekde okolo 6500€ čo je cca 45% navyše voči R5.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.