Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon vede trh fotoaparátů, Nikonu se dle CIPA nedaří

10.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
CIPA zveřejnila statistiky celosvětových prodejů fotografické techniky a máme zde několik zajímavých výsledků. První místo Canonu nepřekvapí, ale zajímavý je např. vzestup Fujifilmu. A překvapení skrývá i Olympus.
Trh s fotoaparáty neustále upadá a dle CIPA jen za květen 2019 meziročně klesly prodeje o 21 %. Za počátek letošního roku je to pak zhruba o 25 % směrem dolů. Zatímco ale klesá počet prodaných kusů, průměrná cena prodaných fotoaparátů roste. V levných třídách totiž zákazníci už o fotoaparáty nemají moc zájem a preferují smartphony, zůstává tak akorát mainstreamový a především high-endový trh. To je také důvodem, proč se dnes všichni soustředí především na výkonné a dražší fotoaparáty.
 
Canon EOS RP
 
Zajímavé jsou ale i statistiky zastoupení jednotlivých značek pro rok 2018. První místo je už mnoho let stejné a připadá společnosti Canon. Ta si polepšila o 3,9 % (3,9 procentního bodu) na 40,5 %. Druhé místo celosvětově ještě stále drží Nikon se svými 19,1 %, což je ale propad o 2,7 % (propady budeme uvádět v procentních bodech, ne procentech). Překvapivé je, že propad zaznamenalo i Sony s -0,7 %, jeho tržní podíl je pak 17,7 %.
 
Zajímavé je, kdo těmto značkám a Nikonu zvláště, tak moc ubral. Vedle Canonu jde totiž i o Fujifilm, který se vyšplhal na 5,1 %, což je nárůst o 1,3 %. Další zajímavostí je Olympus, který v mnoha statistikách zaznamenává obrovské propady, ale tato statistika hovoří o mírném nárůstu tržního podílu o 0,1 % na nynějších 2,8 %. Těchto pět výrobců tak drží 85,2 % trhu s fotoaparáty.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.