Pravidlo převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti platilo v době kinofilmu, což odpovídalo cca 6-8 MPx (o něco víc u ultrajemných černobílých filmů). Při dnešních rozlišeních snímačů je třeba časy expozice z ruky ještě zkracovat, na polovinu při 24 MPx, na čtvrtinu při 50 MPx.
Odpovědět1 0
Cisto prakticky, ja by som aj dnes pre bezne ucely kludne pouzival pravidlo prevratenej hodnoty. Jednak na fotky (ci uz vytlacene alebo zobrazene na displeji) sa clovek aj tak pozera z nejakej rozumnej vzdialenosti tak aby fotka zaberala urcitu cast zorneho pola a dvak, pri takych velkych rozliseniach sa vysledne rozlisenie bud zmensuje a/alebo rozlisenie monitora/tlace je obmedzene.
Samozrejme v pripade velmi vysokych rozliseni a potrebe robit velmi male vyrezy to uz moze byt kriticke. Ale v takom pripade tam byva viac obmedzujucich faktorov (napr. ci to objektiv realne ukresli) a obratena ohniskova vzdialenost nezvykne byvat to jedine "uzke hrdlo".
Odpovědět0 0
Panasonic a Olympus to vysvětlil Canonu a Canon lidem. To je dobrý postup fungující společnosti.
Taky to teda Canon nejspíš dost vylepšil, můj foťák z roku 2016 mi teda 8 EV fakt nedává. Nevím, jak jsou na tom současné full frame foťáky od Panasonicu.
Odpovědět0 0