reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

CeBIT 2004: Casio s převelikým displejem

, , aktualita
Casio představilo nové kompakty řady Exilim, které zaujaly hlavně obrovským a jasným LCD a v nejvyšší třídě i rozlišením 6Mpix.
V krátké aktualitě z 1. března jsme upozornili na dvojici sesterských kompaktů Casio Exilim EX-Z40 a EX-Z30, které se liší pouze rozlišením - 3 nebo 4Mpix. Na CeBITu jsme měli možnost prohlédnout si je "face to face". Jsou to stříbrné cihličky s trojnásobným zoomem (35 - 105mm ekviv.) a uživatelsky nejzajímavější je na nich skutečně obří LCD displej a velice rychlá odezva.
Fenomén "sesterských kompaktů", tedy edice více přístrojů lišících se jen rozlišením, už nás provází několik let. Určitě má své marketingové důvody, je vždy třeba nabídnou širší spektrum výrobků (a zájemci o kompakty mohou uvažovat takto: "Vždyť to vypadá úplně stejně a je to přitom levnější!"). Řada výrobců stále vyvíjí a prodává přístroje s rozlišením 3Mpix, my však typujeme, že se v krátké době odeberou třímegáče do věčných lovišť, kam budou následovat stroje s rozlišením 2Mpix. Ne ovšem z důvodů fotografických, ale čistě obchodních.

Po malém odbočení zpět ke Casiu: není snadné zprostředkovat dojem, který jsme měli z velkého LCD, umístěného přes většinu zadní stěny přístroje. I když nemá nijak převratné rozlišení, máte při komponování snímku pocit, že se díváte přímo na výslednou fotografii. Casio zde ukazuje výrobcům kompaktů cestu, kterou v budoucnu jít. Další dobrou vlastnostínových Exilimů je svižnost náběhu i reakce spouště. To není nutné dál komentovat - je to prostě příjemná vlastnost. Za zmínku stojí i sice plně automatický, zato ale sedmibodový autofokus.
Výrobce dále upozornil na nízký odběr a prodlouženou spotřebu baterií, což je ovšem těžké posoudit přímo u stánku expozice. Mělo by jít o 2,5násobek výdrže předchozího modelu EX-Z4U. Inzerovaný EXILIM Engine, nový zpracovatelský obrazový modul, je zřejmě reakcí na implementaci pokročilých čipů do běžných kompaktů, jak v poslední době prosazuje "Velká šestka" (hlavní výrobci DF).

Zvláštností dalšího modelu Casio EXILIM EX-P600 je kromě nezvyklého tvaru a šesti megapixelů hybridní autofokus, spojující externí pasivní AF s AF na principu kontrastu. Tento stroj představený již v únoru na PMA je taktéž vybaven velkým dvoupalcovým LCD displejem a 9MB interní pamětí pro případ nouze, kam toho ovšem při šestimegovém rozlišení mnoho neuložíme. Čtyřnásobný zoom a množství manuálních nastavení naznačují, že šestistovku máme chápat jako vlajkovou loď Casia mezi kompakty.
Dalším rysem P600 je, že jako další z řady pokročilých kompaktů stírá hranici mezi stylovými a hi-tech modely. Od něčeho tak stříbrného bychom ještě nedávno neočekávali zaznamenáníhodný optický výkon. Co se týče skel, využilo zde Casio zkušenosti svých krajanů, takže autorem optiky je tentokrát Canon. Svěřit vývoj objektivu zavedené a specializované společnosti bývá modré rozhodnutí, jak to můžeme vidět na spojení Panasonicu a Leicy. Absence kreativních režimů ukazuje na orientaci přístroje směrem k pokročilejším fotografům, čemuž bude zřejmě odpovídat i cena.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
reklama
reklama
reklama