reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Červenec se nepovedl, prodeje fotoaparátů opět padají

5.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
S prodeji fotoaparátů to vůbec nevypadá růžově. Byla zveřejněna čísla za červenec a všechny kategorie zamířily dolů. Drží se pouze CSC fotoaparáty a ani tam nelze z dosažených výsledků úplně jásat.
Dobře víme, že prodeje fotoaparátů dlouhodobě velmi výrazně klesají, za což mohou především smartphony. Ty už pro většinu uživatelů nabízí dostatečnou kvalitu obrazu a navíc přináší uživatelský komfort v tom, že s sebou není potřeba táhnout další přístroj na focení. To se projevuje zejména na propadech prodejů kompaktů, ale nejde o jedinou kategorii, která strádá. Organizace CIPA tak právě zveřejnila čísla za červenec 2018 a výsledky vskutku nejsou povzbudivé.
 
CIPA logo
 
Celosvětové dodávky fotoaparátů tak za červenec dosáhly necelého 1,5 milionu kusů, což je proti červnu pokles o téměř 11 % a meziročně (proti červenci 2017) je to dramatický propad dodávek o 23 %. Pokud jde o kompakty, tam to kupodivu proti červnu nebylo se 676 tisíci kusy o moc horší, propad byl jen o 2,5 %, nicméně meziročně je to o více než 30 % horší číslo.
 
Na první pohled může být velkým překvapením obrovský propad u zrcadlovek. Tam necelých 510 tisíc kusů znamená téměř 18 % dolů proti červnu a dokonce více než 22% propad proti loňskému červenci. Zde se to ale dá nejspíš částečně přičíst i na vrub ohlášeným full frame CSC fotoaparátům, kdy už se patrně začala projevovat vyčkávací taktika některých fotografů a menší zájem o zrcadlovky měsíc před uvedením nového systému Nikonu.
 
Moc dobře to ale tentokrát nevypadá ani u CSC. Tam bylo dodáno 311 tisíc kusů, což je proti červnu propad o 14 % (sice o trochu méně než 18 % u DSLR, ale i tak o dost). Meziročně to ale vypadá o něco lépe a tam jde o propad jen 2 %. Pokud bychom se podívali na produkci (a ne na dodávky), tak tam šly zrcadlovky o 16,5 % dolů, zatímco CSC se meziročně vyrobilo o téměř 15 % více.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama